REKLAMA

W Młynku Nieświńskim uczczono pamięć zamordowanych [wideo, zdjęcia]

Już po raz drugi przy obelisku, który znajduje się w lesie w miejscowości Młynek Nieświński w gminie Końskie odbyły się uroczystości patriotyczne, których celem jest zachowanie pamięci o dziesięciu osobach zamordowanych w tym miejscu przez hitlerowców w 1944 roku. 

REKLAMA

Na uroczystość przybyli przedstawiciele władzy gminnej z reprezentantami Rady Gminy Końskie na czele: inicjatorem powstania obelisku Markiem Kozerawskim oraz Przewodniczącym Rady Gminy Zbigniewem Kowalczykiem. Pojawiły się także osoby reprezentujące powiat konecki i gminę Końskie – burmistrzowie Krzysztof Obratański, Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński, wicestarosta konecki Andrzej Lenart oraz członkini Zarządu Powiatu Koneckiego Dorota Duda. Przede wszystkim jednak pojawiły się rodziny osób, które tego dnia upamiętniano.

REKLAMA

Nim złożono znicze i wieńce wspominano wydarzenia sprzed 73 lat. Wtedy to w Młynku zostało rozstrzelanych przez niemiecką żandarmerię dziesięciu mężczyzn: Michał Ziomek z Ruskiego Brodu, Zygmunt Makuch z Końskich, Edward Widuliński z Końskich, Jan Mączyński z Końskich, Henryk Jakubowski z Nieborowa, Roman Swat z Nieborowa, Edward Piotrowski ze Szczurek, Paweł Madej z Woli Kuroszowej, Henryk Rusek z Pawłowa i Wincenty Gałecki z Radoski.

Podczas całej uroczystości przy tym miejscu pamięci wartę pełnili strzelcy z koneckiej Jednostki Strzeleckiej.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *