Członkowie Stowarzyszenia Libera Res Publica wraz z koneckimi miłośnikami historii rozpoczęli poszukiwania mogił osób, które mogły zostać zamordowane w latach 1945-1950 w koneckim Urzędzie Bezpieczeństwa, który mieścił się przy obecnej ulicy 1 Maja. Prace rozpoczęto w sobotę i póki co nie przyniosły one oczekiwanych rezultatów. To jednak dopiero początek poszukiwań.
REKLAMA-„Z radością informujemy że po długotrwałych badaniach i przygotowaniach rozpoczęliśmy wraz z Fundacja Niezłomni poszukiwania mogił ofiar powojennego, koneckiego komunistycznego aparatu terroru z lat 1945-1950″ – poinformowało Stowarzyszenia Libera ResPublica na swoim fanpage.
REKLAMAWedług niektórych źródeł w latach 1945- 1952 w siedzibie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Końskich zostało zamordowanych około 70 osób. Istnieje domniemanie, że kilka z nich zostało pochowanych przy murze okalającym były teren UB. Z tego powodu prezes stowarzyszenia Libera Res Publica Damian Milczuszek półtora roku temu rozpoczął starania o wykonanie prac mogących ustalić czy faktycznie tam są pochowane ofiary reżimu komunistycznego. Po uzyskaniu wszelkich pozwoleń i dokonaniu uzgodnień, w sobotę rano członkowie Fundacji „Niezłomni” i Stowarzyszenia Libera Res Publica rozpoczęli poszukiwania miejsc, w których mogą znajdować się szczątki ludzkie.
Zastosowano metodę zbierania warstwy ziemi, przeszukiwania terenu wykrywaczem metalu i nakłuć gruntu by znaleźć jamy grobowe. Prace będą kontynuowane w dniach następnych – „Być może zostanie znalezione miejsce gdzie został pogrzebany Żołnierz Niezłomny i Wyklęty Edward Szewczyk” – domniema regionalista Marek Kozerawski, baczny obserwator poszukiwań.
O efektach poszukiwań postaramy się Państwa poinformować.
tekst: A. Góral / M. Kozerawski
Zdjęcia (Marek Kozerawski, Libera ResPublica):
A nie lepiej wypożyczyć georadar i najpierw zeskanować teren zanim się zrobi wykopki? Jeżeli są tam mogiły, to bez problemu wyjdą zakłócenia w podłożu.