Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański opowiada o rewitalizacji parku oraz tworzeniu w nim muzeum. Włodarz wspomina też o planie na zorganizowanie spotkania licealistów z dendrologiem pracującym dla urzędu.
REKLAMAW rozmowie z nami burmistrz wspomniał o tym, że prace wyburzeniowe za budynkiem magistratu dobiegają końca. Niedawno wyburzono garaże mieszczące się przy starej stolarni. Wszystko to ma związek z odrestaurowaniem budynku, który jest już w złym stanie technicznym i utworzeniem w nim Muzeum Ziemi Koneckiej.
REKLAMARemont czeka też Park Miejski, tam planuje się wycinkę 10% drzew. Temat wywołuje oburzenie części konecczan martwiących się o zniknięcie ważnej części przyrody w mieście. Negatywne opinie pojawiają się obok wypowiedzi na temat rewitalizacji rynku. Powstała nawet specjalna petycja w sprawie ochrony drzewostanów w obu lokacjach, o której pisaliśmy TUTAJ.
„Następne wycinki planowane są w Parku Miejskim im. Tarnowskich – najważniejszym koneckim zabytku. Dla konecczan, szczególnie tych, którzy nie posiadają własnych ogrodów, bądź nie są z stanie wyjechać poza miasto, aby cieszyć się pięknem okolicznych lasów, nasz Park jest jedyną możliwością kontaktu z przyrodą. Szczególnie chodzi tu o potrzeby osób starszych, którzy korzystają z uroków parku i panującego w nim przyjemnego cienia. Pół-dziki charakter parku stanowi szczególną wartość, namiastkę lasu dla nas mieszkańców, a dla ptaków i wiewiórek stare drzewa są domem. Każde drzewo jest wiec na wagę złota” – można przeczytać w tekście apelu (pisownia oryginalna).
Burmistrz Obratański chcąc uspokoić nastroje mówi o tym, że niektóre drzewa bywają zagrożeniem dla mieszkańców i okolicznych budynków, więc zostaną wycięte, aby zapewnić bezpieczeństwo konecczanom. Zmiany w parku będą stopniowe – rozłożone na wiele lat. Ponadto włodarz planuje zorganizować lekcję skierowaną do uczniów najbliższego liceum, podczas której spotkają się z dendrologiem oraz planistami remontu parku. W ramach akcji informacyjnej w centrum stanie też billboard prezentujący planowany efekt końcowy, o czym pisaliśmy TUTAJ.
„Gdybyśmy nawet nie robili rewitalizacji parku to prawdopodobnie część z nich wypadłaby samoistnie. Na przykład dwa lata temu przepiękne trzy duże drzewa, bodajże topole, padły na plac parkingowy przy zabudowaniach przy ulicy Zamkowej. Szczęśliwie się tak złożyło, że to się wydarzyło w czasie weekendu i nie było tam żadnych samochodów. Uszkodzeniu uległ tylko jeden budynek gospodarczy, ale łatwo sobie wyobrazić, co by tam się stało, gdyby tam się znajdowały samochody i ludzie[…] Myślę też, że zaproponuję zrobienie jakichś lekcji terenowych w parku dla młodzieży z najbliższego liceum z udziałem projektanta rewitalizacji parku i panią dendrolog, która oceniała te drzewa” – mówił nam burmistrz.
Ponadto Obratański zaznacza, że decyzje dotyczące parku mają podstawy w konsultacjach z dendrologami. Gmina w projekcie opiera się na szczegółowych danych dotyczących parkowego drzewostanu:
„Mamy bardzo kompletne opracowanie dendrologiczne. 2652 drzewa zostały sfotografowane, zmierzone i ocenione pod względem stanu zdrowia. Zostały zaewidencjonowane pod kątem umiejscowienia geodezyjnego, czyli mają swoje miejsce, swoje rzędne i dla nich prowadzone są metryczki dotyczące ich losu w przyszłości. Opisane są na przykład przyszłe zabiegi konserwacyjne, otoczenie, które należy wokół nich zbudować, a nawet przewidywana długość życia, bo niektóre z nich są w takim stanie, że w ciągu tych 15 lat, które obejmuje perspektywa opracowania, dojdzie do konieczności wymiany”
O dokładnych planach rewitalizacji pisaliśmy TUTAJ. Projekt zakłada usunięcie martwych i chorych drzew oraz odnowienie i utworzenie nowych alejek, które pozwolą na przejście, przejechanie na rowerze czy rolkach całego parku dookoła. Możliwe jest także odtworzenie zabytkowych elementów, takich jak mostek, płaskorzeźby, a także charakterystyczne „Kolosy Egipskie”.
O wszelkich działaniach dotyczących rewitalizacji parku oraz utworzenia Muzeum Ziemi Koneckiej będziemy Państwa informować na bieżąco.
Obratański mówi ze drzewa w parku są zagrożeniem dla mieszkańców…
Największym zagrożeniem dla naszego miasta jest Obratański i jego chore pomysły.
Mówi o chorych drzewach a czy wie że drzewa tez się leczy i pielęgnuje.
Od wielu lat jest burmistrzem i mógł zatrudnić konserwatora zieleni miejskiej.
Powie że gmina biedna i nie stać ja na taki wydatek.
Wystarczy zrezygnować z etatów zastępców od noszenia teczki za burmistrzem.
do Gośka….czy drzewo spróchniałe i stare ,tez można leczyć ? Jedno jest pewne ludzką zawiść powinno się leczyć
Argumentacja podnoszona przez przeciwników usunięcia drzew ma cechy subiektywnej i pozbawionej profesjonalizmu demagogii. Opisanie tej sprawy w „Wyborczej”, gazecie kojarzonej jednoznacznie z oponentami rządzącej formacji, nie przysporzy się na korzyść, choć może w ten sposób powiększy się to grono.
Czy naprawdę chodzi o ochronę wartości przyrodniczych czy polityczny pretekst?
Nasz Park Byl Zawsze Ozdoba Naszego Miasta Alejki Ocienione Drzewami Dawaly Schronienie Tysiacom Osob To Byla Jedyny Uroczy Zakatek W Miescie Bez Parku Konskie wygladem Przypominaloby Staporkow Gowarczow Niezbyt Urocze Osady Tysiace Ludzi Przemierzalo Park Alejkami W Kierunku Dworca PKP i PKS Trudno Bylo Znalesc Czasami Wolna Lawke BY Moc Odpoczac Jezeli W Najblizszym Czasie PKP Zacznie Przewozic Pasazerow Znow Park Zapelni Sie Ludzmi Szukajacymi Schronienia W Upalne Dni i Odpoczynku Wsrod Zieleni Wiec Bardzo Prosze O Nasadzanie Drzew i Jak najmniej Wycinki Chorych I tu Popieram Tych Co Dobrze Mysla Trzeba Leczyc Chore Drzewa Zanim Urosna Nowe To Ma Pozostac Park Nie Tor Wyscigowy Czy Plac Zabaw Ale Wierze W Zdrowy Rozsadek Urzedujacych Zeby Park Przetrwal Dla Nastepnych Pokolen I Mogl Cieszyc Zielenia i Dawac wypoczynek w Upalne Dni I Cieszyc Drzewostanem (:
W Pelni Popieram Pania Gosie Drzewa Trzeba Leczyc Nazwa Park To Oaza Zieleni Dajacej Wypoczynek Mieszkanca Miasta Nasz Park Jest Chluba Naszego Miasta Konskie Bez Parku Przypominaly By Strukture Staporkowa Czy Gowarczowa Park Stanowil Jedyny Najladniejszy Zakatek W Konskich Tysiace Ludzi Przechodzilo Codziennie W Kierunku Dworca PKP i PKS Tysiace Wypoczywalo W Parku Oczekujac Na Pociag Czy Autobus Czesto Chroniac Sie Przed Upalami W Cienistych Alejach Drzew Nie Latwo w Weekend Mozna Bylo Znalezc Wolna Lawke To Tez Uwazam Ze Park powinien zostac Parkiem Nie Torem Wyscigowym W Miejsce chorych Drzew ktorych Nieda Sie Leczyc Sadzic Nowe Jak Najwiecej Drzewostanu Pieknych Nowych Drzewek A Stare Otoczyc Opieka Jak Wroca Polaczenia PKP Park Znow Da Schronienie I Wypoczynek Podroznym I Zostanie Piekny Dla Nastepnego Pokolenia Mysle Ze Urzedujacy Burmistrz Dobrze Otym Wie i Razem Z Radnymi Podejma Madre Decyzje Odnosnie Parku Zeby Zostal Parkiem Nie Torem Wyscigowym
Może ta petycja coś pomoże. Wielka szkoda tych drzew. Na pewno któreś z nich było spróchniałe, ale to ułamek, wystarczyło na te pnie na skwerku popatrzeć. A teraz park to już za dużo.
WARTO CZYTAĆ
https://noizz.pl/ekologia/wysychamy-polacy-smaza-sie-na-brukowanych-patelniach-6-przykladow-betonozy/m5d21fw
https://tylkotorun.pl/wycinanie-drzew-nie-powinno-podlegac-konsultacjom-spolecznym-wywiad-z-filipem-springerem/
https://miastojestnasze.org/betonoza-wizytowka-polskich-miast/
Włączam się w akcję edukacyjną. Polecam do przeczytania i pomyślenia!
!
https://www.agrofakt.pl/papiez-franciszek-o-przyrodzie/
Zadam pytanie Panu Obratańskiemu: gdzie będzie wolał spędzać czas w 40 stopniowym upale z wózkiem z niemowlakiem. Czy w obecnym parku z cieniem z drzew, czy na patelni którą nam chce zafundować. Poproszę go po realizacji i wycięciu drzew o to gdy nadejdą te 40 stopniowe upały aby posiedział na ławeczce tak od rana do wieczora. Może wtedy pomyśli co zrobił… . I jeszcze jedno – naprawdę myślicie, że po „rewitalizacji fontanny i jej otoczenia tam się milej spędza czas niż wtedy gdy rosły tam drzewa i była trawa ? Dlaczego tak nienawidzicie zieleni, roślin a tak bardzo kochacie żwir, kostkę, beton ??? Zadajcie podobne pytanie w Daleszycach – 1 hektar parku zamieniono w plac z kostki brukowej … Ale jak nie wiadomo o co chodzi , to chodzi o …..
I właśnie o to™
Dlatego przywoływanie najbardziej słusznych argumentów skończy się wyłącznie na ich przywołaniu.