REKLAMA

Afrykański Pomór Świń. Słupia Konecka w strefie czerwonej

W piątek 17 grudnia zostało opublikowane Rozporządzenie Wykonawcze Komisji Unii Europejskiej z dnia 16 grudnia dotyczące szczególnych środków zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Jedna z gmin powiatu koneckiego, Słupia Konecka, została objęta strefą czerwoną.

REKLAMA

REKLAMA

Afrykański Pomór Świń to szybko szerząca się choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. Zakażenie obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, a ich śmiertelność sięga nawet 100%. Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi.

 W związku z występowaniem ASF w Polsce na terytorium kraju zostały wyznaczone obszary objęte różnymi restrykcjami:

  • obszar objęty ograniczeniami III (kolor czerwony na mapie),
  • obszar objęty ograniczeniami II (kolor różowy na mapie),
  • obszar objęty ograniczeniami I (kolor niebieski na mapie).

 

Według rozporządzenia cały obszar gminy Słupia Konecka zakwalifikowany został do obszaru objętego ograniczeniami III (strefa czerwona), która wcześniej znajdowała się w strefie wolnej. Wobec pozostałych gmin rozporządzenie nie wnosi zmian.

Strefa czerwona oznacza, że restrykcje na jej terenie są największe.  Oznacza to, że świnie wywożone do rzeźni muszą przebywać na terenie danego gospodarstwa nieprzerwanie minimum 30 dni, żadne inne świnie ze strefy „niebieskiej” i „czerwonej” nie mogą być wprowadzane do tego stada w ciągu ostatnich 30 dni, należy przeprowadzić badanie laboratoryjne stada w ciągu 15 dni przed planowanym przemieszczeniem, a badanie kliniczne 24 godziny przez ubojem. Potrzebne jest także wystawienie świadectwa zdrowia przez lekarza weterynarii.

Przemieszczanie świń poza obszar strefy „czerwonej” możliwe jest do rzeźni położonej poza obszarami objętymi ograniczeniami, wyłącznie po spełnieniu następujących wymagań:

– świnie wywożone do rzeźni muszą przebywać na terenie danego gospodarstwa nieprzerwanie minimum 30 dni,
– żadne inne świń nie mogą być wprowadzane do tego stada w ciągu ostatnich 30 dni,
– należy przeprowadzić badanie laboratoryjne stada w ciągu 15 dni przed planowanym przemieszczeniem,
– badanie kliniczne nie wcześniej niż 24 godziny przed ubojem,
– wystawienie świadectwa zdrowia przez lekarza weterynarii.

Strefy różowa i niebieska różnią się od siebie przede wszystkim kontrolą księgi rejestracji świń znajdującej się w gospodarstwie, co dotyczy strefy różowej. Ponadto w obu z nich przeprowadzane jest badanie kliniczne 24 godziny przed ubojem oraz wystawienie świadectwa zdrowia przez lekarza weterynarii. Więcej o poszczególnych strefach znajdą Państwo TUTAJ.

REKLAMA

Dodaj komentarz