REKLAMA

Będą kwestować podczas Święta Zmarłych [wideo]

We Wszystkich Świętych, czyli 1 listopada w okolicach cmentarzy powiatu koneckiego odbywać będą się kwesty. Celem zbiórek jest wsparcie dla hospicjum i odnowa zabytkowych nagrobków. 

REKLAMA

Kwesty na rzecz hospicjum w Rudzie Białaczowskiej prowadzone przez Stowarzyszenie Opieki Paliatywno-Hospicyjnej imienia błogosławionego księdza Kazimierza Sykulskiego to już tradycja. Wolontariusze ubrani w żółte koszulki pojawią się pod niemal wszystkimi cmentarzami w naszym regionie. Będą to w większości ludzie młodzi, uczniowie koneckich szkół, którym towarzyszyć będą opiekunowie – w dużej mierze nauczyciele.

Druga kwesta odbędzie się tylko przy największym cmentarzu powiatu koneckiego, czyli przy nekropolii w Końskich. Organizuje ją konecki oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, a pieniądze będą przeznaczone na remont zabytkowych mogił. –„Przed nami 1 listopada i kwesta. Udało nam się w ubiegłym roku zrealizować to co zamierzyliśmy, czyli odnowiliśmy trzy mogiły. To Pomnik Rodziny Sykulskich i Groby Powstańców Styczniowych – braci Radwanów i Jana Szymańskiego. W tym roku zbieramy pieniążki na odnowienie kolejnych grobów, czyli Pomnik Natalii Królikowskiej, sześcioletniej dziewczynki tuż przy dzwonnicy Kościoła św. Anny. To bardzo duże przedsięwzięcie oraz na dwa groby – jeden hrabiego Wijachorskiego, to taka płyta leżąca z białego marmuru i drugi grób Walerii Studzieńskiej, pierwszej siostry Niepokalanki, która zmarła w 1895 roku.” – tłumaczy Wojciech Pasek, prezes koneckiego PTTK-u.

REKLAMA

W zbiórce na rzecz odnowy pomników biorą udział nie tylko krajoznawcy, ale i wszyscy Ci, którym dobro historycznych nagrobków leży na sercu – w ubiegłym roku kwestowali między innymi radni: Marek Kozerawski i Krzysztof Grzegorczyk. Zachęcamy Państwa do czynnego włączania się w te kwesty.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *