REKLAMA

Bilans 2021 roku dla gminy Końskie

Rok 2021 dobiega końca. W trakcie jego trwania w gminie Końskie dokonano wiele znaczących dla jej mieszkańców inwestycji, a także, pomimo pandemii, udało się zorganizować szereg imprez, eventów, festynów i uroczystości.

REKLAMA

Stare i nowe

REKLAMA

W ramach rewitalizacji Końskich przebudowano stare, przypałacowe budynki gospodarcze na potrzeby Muzeum Ziemi Koneckiej. Zrewitalizowano Park Miejski, dawne Gimnazjum nr 2 przekształca się w Centrum Kultury, z dzisiejszym Miejsko – Gminnym Domem Kultury i Szkołą Muzyczną a obok powstaje Hala Widowiskowa, której bardzo mieszkańcom brakowało. W centrum miasta, obok Szkoły Podstawowej nr 2 powstaje również nowa, pełnowymiarowa hala sportowa.

Koneckie drogi

Już w ubiegłej kadencji Gmina Końskie zbudowała oraz przebudowała ponad setkę różnej wielkości ulic i traktów. W tej kadencji pojawił się nowy instrument finansowego wsparcia – Fundusz Dróg Samorządowych, z którego gmina, jako jeden z największych beneficjentów w województwie świętokrzyskim, ochoczo korzysta. Do tej pory udał się zrealizować kilkanaście zadań  drogowych o wartości ponad 50 milionów złotych z dofinansowaniem prawie 40 milionów złotych. Dzięki temu powstały miedzy innymi droga do Zaborcza, Karczunku, droga w Gatnikach czy ulice Mostowa i Wschodnia między Końskimi a Rogowem, a także ronda na ulicach Spacerowej, Zielonej czy Piłsudskiego.

Rewitalizacje

Jedną z większych inwestycji dotyczących rewitalizacji w gminy Końskie było pogłębienie i odmulenie zbiornika wodnego na Sielpi, oraz poszerzenie plaży, ścieżek, oraz ciągów spacerowych. W trakcie jest też przebudowa centrum Końskich. Powstać mają nowoczesne przestrzenie handlowo-usługowe, nowe miejsca parkingowe, a także salon miejski, który ma na celu aranżację wielu wydarzeń kulturalnych i społecznych. Przebudowa powinna zakończyć się do połowy przyszłego roku.

Promocja szczepień przeciwko COVID-19

W okresie od lipca do sierpnia Gmina Końskie podjęła intensywne działania mające na celu zwiększenie liczby mieszkańców poddających się szczepieniu przeciw Covid-19. Na ten cel przeznaczone zostało 20 tysięcy złotych pochodzących z dofinansowania od Wojewody Świętokrzyskiego w ramach Narodowego Programu Szczepień. W ramach promocji szczepienia podjęte zostały odpowiednie działania, takie jak zakup balonów, namiotów, wykonanie plakatów i ulotek, prowadzono zapisy na szczepienia, a podczas Dni Końskich powstał Punkt Szczepień.

Rozwój kultury, sportu i turystyki

Wśród zadań realizowanych przez samorząd konecki znalazło się wiele z zakresu kultury, sportu czy turystyki. Środki otrzymane ze wsparcia finansowego przeznaczone zostały między innymi na wsparcie działalności klubów sportowych działających na terenie gminy, promocję gminy poprzez sport, organizację różnorodnych przedsięwzięć o charakterze sportowym i rekreacyjnym, naukę pływania w szkołach, a także na utrzymanie obiektów sportowych.

Przyszłość najmłodszych

W gminie Końskie stale powstają nowe placówki przedszkolne. Jakiś czas temu w Pomykowie stanęło nowoczesne przedszkole, a budynek Szkoła Podstawowa w Kopaninach został przeniesiony do nowego obiektu w Bedlnie. Przebudowano również salę gimnastyczną przedszkola w Dziebałtowie na pomieszczenia klasowe.

Edukacja 

Co roku około 40 tysięcy złotych przeznaczane jest na nagrodzenie najzdolniejszych uczniów stypendiami za wybitne osiągnięcia w nauce. Doceniani są także laureaci i finaliści konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Kielcach. W roku 2021 nagrodzonych zostało 5 laureatów i 5 finalistów konkursów przedmiotowych.

W Szkole Podstawowej nr 1 w Końskich powstała sala do zajęć terapii sensorycznej dla dzieci z orzeczeniem oraz dla tych z opinią o niepełnosprawności lub zaburzeniu neurorozwojowym. Podobna pracownia znajduje się w Zespole Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli.

Rozrywka i kultura

Pomimo utrudnień związanych z pandemią COVID-19, w powiecie koneckim udało się zorganizować szereg imprez, festynów, oraz uroczystości. W maju Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich włączył się w organizowane przez Urząd Miasta i Gminy obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Podczas wydarzenia wystąpiła młodzież licealna i słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, natomiast miesiąc później zorganizowano objazdowy Dzień Dziecka, a także Noc Świętojańską, w której organizację włączyły się  Koła Gospodyń Wiejskich z Modliszewic, Przybyszów, Gatnik, Dziebałtowa, Piły-Szabelni, Rogowa i Nieświnia.

W lipcu odbył się Wielki Festyn Rodzinny Radia Kielce, a wystąpili na nim animatorzy, szczudlarze oraz muzyk Krzysztof K.A.S.A. Kasowski. W tym samym miesiącu miał miejsce kulinarno-artystyczny konkurs, będący drugim etapem II Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich. Hasłem przewodnim były „Babcine przyprawy jako dodatek do tradycyjnych dań”.

W sierpniu burmistrz Krzysztof Obratański wręczył nagrody laureatom II Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Końskie. Podsumowanie konkursu odbyło się podczas XVI Koneckiego Przeglądu Kapel i Solistów – Instrumentalistów Ludowych „Muzykanty 2021”. Nagrody finansowe zdobyte w różnych kategoriach trafiły do wszystkich kół uczestniczących w przeglądzie. Zwycięzkimi kapelami „Muzykantów 2021′ zostały kapele „Działoszacy” z Działoszyc oraz ekipa Stanisława Wlazło z Wieniawy. Gwiazdami Dni Końskich 2021 zorganizowanych przez Dom Kultury byli w tym roku zespół Blue Cafe, Michał Szpak, Jerzy Kryszak oraz zespoły Hash Cookie i Sufler.

We wrześniu odbył się Konecki Wrzesień, którego współorganizatorem był Dom Kultury. Przygotowany został program artystyczny, gdzie zaproszeni aktorzy:  Piotr Grabowski i Andrzej Młynarczyk recytowali wiersze patriotyczne, a Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza zagrała plenerowy koncert.

W Końskich miały miejsce także XVIII Zaduszki Jazzowe „Markowe Granie”, których gwiazdą był zespół Walk Away. Wydarzenie odbyło się w restauracji Leliwa. W listopadzie zorganizowano również XII Konkurs „Poezja w piosence. Agnieszka i inni…”. Jego zwyciężczynią została Paulina Świątek z Krakowa. Kilkadziesiąt osób wystąpiło także w XXI Koneckim Przeglądzie Form Estradowych „Scena 2021” organizowanym przez konecki DEK.

Rok 2021 zakończono programem artystycznym, w ramach Złotych Godów dla małżeństw z 50-letnim stażem z terenu miasta i gminy Końskie. Uroczystość odbyła się w sali bankietowej Astoria.

Biograficzny Internetowy Słownik Ziemi Koneckiej

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Końskie, w ramach zainteresowania zgłębianiem historii ziemi koneckiej,  postanowiła stworzyć Biograficzny Internetowy Słownik Ziemi Koneckiej, dostępny pod adresem biszk.pl. Pomysł utworzenia projektu zrodził się po wydaniu przez bibliotekę  książki pod tytułem „100 postaci na 100-lecie Niepodległej”. Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 9 tysięcy złotych pozyskane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski oraz programu Patriotyzm Jutra 2021. Ciekawym urozmaiceniem jest gra terenowa pod tytułem „Odblokuj Bohatera”, której szczegóły znaleźć można TUTAJ. Dotychczas w słowniku znalazł się wiele biografii osób związanych z wojskowością, ruchem oporu, wybitni księża, prawnicy, działacze społeczni, sportowcy, krajoznawcy, lekarze, literaci, artyści, a także nauczyciele oraz przedstawiciele wielu zawodów lub środowisk.

Dobiegł końca kolejny rok, trzeci w tej kadencji samorządowej. Zwykle okres świąteczny i perspektywa nowego roku to czas optymizmu i nadziei. W poprzednim roku było nieco odmiennie, bo mamy za sobą trudny czas pandemii i brak pewności co do przyszłości. Pandemia w roku 2020 była jeszcze nieco abstrakcyjna, w 2021 zostawiła jednak trwały ślad. Nie ma już niemal rodziny, która nie straciłaby przedwcześnie kogoś bliskiego lub znajomego, czy to z powodu groźnego wirusa, czy utrudnionego dostępu do postawionej we właściwym czasie diagnozy i leczenia. W odróżnieniu od 2020 roku, w którym pandemia nie miała większego znaczenia dla samorządowej gospodarki a działania kolejnych tarcz covidowych pozwoliły przedsiębiorstwom przetrwać najtrudniejsze chwile, w minionym roku ten wpływ był już zauważalny. Zakażenia i kwarantanny pracowników, wzrost cen materiałów budowlanych i wykończeniowych, wzrost cen paliw i nośników energii – to wszystko spowodowało sporo trudności w gminnej gospodarce, w tym w realizowanych u nas inwestycjach.
A jednak bilans 2021 roku jest dla Końskich bez wątpienia pozytywny. Gmina nie ograniczyła swojej aktywności w dziedzinach społecznych: nasze szkoły i przedszkola nawet w warunkach pandemicznych nie miały powodu narzekać na oszczędności. Pomoc społeczna świadczona była w większym nawet zakresie, bo objęła nowe zagrożenia. Organizacje pozarządowe otrzymywały niezbędne wsparcie i – jeżeli przeżywały trudności – to bardziej z powodu ogólnopolskich ograniczeń i zakazów. W inwestycjach gminnych widać rosnący rozmach: jedne rzeczy są kończone i już służą, inne są w zaawansowanej realizacji, jeszcze inne startują i będą realizowane w kolejnych latach. To, co jeszcze kilka lat temu było – czasem wyśmiewaną – zapowiedzią dziś już działa. Kolorowe autobusy nie są komputerową wizualizacją – naprawdę wożą pasażerów. Jeżeli w początkach działalności czasem woziły przysłowiowe powietrze, to w 2021 roku, tylko do końca października, sprzedano ponad 80 tysięcy biletów jednorazowych i prawie 400 miesięcznych (to oznacza, że przewiozły ponad 150 tysięcy osób!). Sielpia, nawet przed zakończoną rewitalizacją, przyciąga dziesiątki tysięcy turystów i jako „świętokrzyska Ibiza” cieszy się ogromną popularnością w całej Polsce. Dziesiątki nowych lub przebudowanych dróg zmienia nasz układ komunikacyjny i ułatwia życie zmotoryzowanym mieszkańcom.
To wszystko jest możliwe dzięki aktywnej i pełnej sukcesów polityce sięgania po krajowe i unijne dotacje. W ciągu ostatnich trzech lat Gmina w najróżniejszych konkursach pozyskała prawie 130 mln zł! To dzięki nim konecczyzna przypomina wielki plac budowy. I tak jeszcze będzie w bieżącym roku. Dokończymy rewitalizację centrum, przebudowę i rozbudowę dawnej „trójki” na potrzeby Centrum Kultury i Szkoły Muzycznej. Sielpia uzyska ostateczny kształt. Rozpoczniemy budowę hali sportowej przy SP Nr 2 i przebudowę sielpiańskiego muzeum. Rozpoczniemy dziesiątki innych zadań. Będzie się działo!
Ale dziś chciałbym się skupić na czymś innym. Na nowy – 2022 rok, w imieniu całej wspólnoty samorządowej chciałbym złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia rodzinnych radości, szczególnie ważnego dzisiaj zdrowia i spełnienia indywidualnych i zbiorowych marzeń oraz planów. Wszystkiego najlepszego!

Krzysztof Obratański

REKLAMA

Dodaj komentarz