REKLAMA

Co warto wiedzieć przed wizytą u neurologa?

Wizyta u neurologa często bywa źródłem stresu u pacjentów. Chorzy, zwłaszcza ci, którzy udają się po raz pierwszy do lekarza tej specjalizacji, nie wiedzą czego się spodziewać. Czy można zrobić coś, żeby wizyta w gabinecie przebiegała sprawniej?

REKLAMA

Neurolog też człowiek

Pacjenci niejednokrotnie boją się, że będą negatywnie oceniani przez lekarza.

REKLAMA

Obawa ta dotyczy głównie komentowania tego, jak wygląda ich ciało.

Pamiętaj, że neurolog to człowiek taki sam, jak Ty.

Nie pracuje po to, by oglądać Twoją wiotką skórę, rozstępy i inne rzeczy, które być może uznajesz za wady. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy coś jest objawem choroby.

Zapomnij o swoich kompleksach. Lekarz jest w gabinecie po to, żeby Ci pomóc.

Masz problem z zaufaniem innym ludziom? Zapytaj wśród znajomych o neurologa, którego mogą polecić. Poczytaj też opinie w internecie.

To pomoże Ci trafić na odpowiedniego człowieka.

Czy potrzebujesz skierowania?

Skierowanie do neurologa potrzebne jest tylko wtedy, gdy korzystasz z wizyty w ramach NFZ. Podczas wizyt prywatnych nie jest ono wymagane.

Przygotuj się do wywiadu

Neurolog, żeby postawić trafną diagnozę, będzie Ci zadawał pytania. Masz problemy z pamięcią? Jesteś zapracowany, często myśli uciekają Ci z głowy i masz problemy z koncentracją? Zanotuj skrupulatnie wszystkie objawy, z jakimi przychodzisz do gabinetu. Dla przykładu, Neurolog-sm.com podaje, że warto sporządzić notatki, jeśli:

  • cierpisz na bóle lub zawroty głowy
  • masz problemy z utrzymaniem równowagi
  • zdarzają Ci się drgawki
  • gorzej widzisz/słyszysz/masz kłopoty z mową
  • pamięć płata Ci figle
  • Twój rytm dobowy jest zaburzony
  • odnosisz wrażenie, że Twoje mięśnie nie pracują prawidłowo

Ważne! W swoich notatkach koniecznie uwzględnij częstotliwość występowania poszczególnych objawów. To może mieć kluczowe znaczenie w postawieniu trafnej diagnozy.

Badanie u neurologa

Sama rozmowa z lekarzem, choć jest bardzo pomocna, może nie wystarczyć do określenia, co Ci dolega.

W takim przypadku neurolog przejdzie do badania. Kojarzysz z zestawów do zabawy dla dzieci zabawny młoteczek, którym maluszki stukają się w kolano?

Być może neurolog użyje podobnego sprzętu, żeby sprawdzić odruchy powierzchniowe i odruchy ścięgniste.

Poza kontrolą odruchów neurolog sprawdzi też ogólną kondycję Twojego organizmu, np. to, czy dostarczasz sobie odpowiedniej ilości płynów.

Martwisz się, że będzie bolało? Nic z tych rzeczy. Te czynności nie są nieprzyjemne.

Rozszerzenie diagnostyki

Przygotuj się na to, że neurolog może wysłać Cię do innych specjalistów. Zastanawiasz się dlaczego? Bynajmniej nie dlatego, że nie zna się na swoim fachu. Korzystanie z konsultacji u innych specjalistów świadczy o wysokim poziomie profesjonalizmu lekarza.

Neurolog pokieruje Cię na dalsze badania, gdy informacje, jakie zdobędzie na wizycie, okażą się niewystarczające. Wyniki np. tomografii czy rezonansu magnetycznego pomogą mu postawić trafną diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Zapisz, jakie leki zażywasz

Wszystkie leki, jakie zażywasz, mogą mieć skutki uboczne. Dodatkowo mogą wchodzić ze sobą w interakcje, dlatego koniecznie poinformuj neurologa o tym, jakie tabletki łykasz.

Lekarstwa mają nazwy, które ciężko Ci zapamiętać? Zapisz je na kartce, podobnie jak objawy, które CI towarzyszą. Dzięki temu nic nie umknie uwadze lekarza.

Jak widzisz wizyta u neurologa to nic strasznego. Wystarczy odpowiednio się przygotować, żeby spotkanie odbyło się szybko i sprawnie.

Skorzystaj z powyższych porad, aby zminimalizować stres i pomóc lekarzowi wdrożyć leczenie.

Artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *