W sierpniu ubiegłego roku w Lipie w gminie Ruda Maleniecka otwieraliśmy nowy kulturalny obiekt – scenę z wraz z wyposażeniem i otoczeniem. Wtedy to „Teatr pod Lipami” zaprezentował przybyłym spektakl pt. Mały Książę (relacja TUTAJ). Już 18 maja będziemy mogli w tym miejscu obejrzeć zupełnie nowe przedstawienie, to będzie znakomita komedia pt. „Igraszki z Diabłem” w reżyserii ks. Tomasza Waśkiewicza.
REKLAMADzieci i młodzież z grupy teatralnej przy parafii św. Wawrzyńca w Lipie, pod opieką księdza T. Waśkiewicza przygotowała inscenizację komedii pt. „Igraszki z diabłem” czeskiego pisarza Jana Drdy. –„Ogromną zachętą do pracy było dla nas ciepłe i serdeczne przyjęcie poprzednich sztuk: „Lepsza połowa” „Gość oczekiwany”, „Mały Książę”, za co Państwu z całego serca dziękujemy. Przejawem naszej wdzięczności jest przedstawienie, które chociaż na chwilę pozwoli zapomnieć Państwu o trudach codziennego życia i będzie małym promyczkiem radości rozświetlającym szarą rzeczywistość” – mówi nam ks. Tomasz Waśkiewicz.
REKLAMATreść komedii, łączącej realizm z fantastyką, wywodzi się z tradycji ludowej, zakorzenionej od wieków w kulturze słowiańskiej. Akcja toczy się w miejscach dobrze nam znanych z ludowych opowieści. Któż z nas nie słyszał o starym młynie, w którym straszy, o chatce pustelnika, i wreszcie o jaskini rozbójnika. Również postacie występujące w komedii funkcjonują od wieków w ludowej wyobraźni. Zostały jednak przez autora sztuki trochę uwspółcześnione, opromienione ciepłem i serdecznością, a przede wszystkim potraktowane humorystycznie. Mamy więc w komedii leniwego, ale poczciwego rozbójnika, który swój proceder traktuje dobrodusznie, gdyż swoje ofiary pozostawia przy życiu, a co najważniejsze czuje bojaźń Bożą i pozwala sprowadzić się na właściwą drogę życia. Mamy również postać Pustelnika, któremu wydaje się, że umartwienia ciała i izolacja od świata są właściwą drogą wiodącą do Boga. W gruncie rzeczy jest to człowiek pyszny, pełen nienawiści do ludzi, niepotrafiący zrozumieć cudzych błędów i słabości. Wiele urokliwego humoru wnoszą postacie królewny i jej służącej Kasi. Jak wszystkie dziewczęta pragną wyjść za mąż, a to pragnienie jest tak silne, ze zaprzedają swoje dusze diabłu. Nie jest to jednak zwykły diabeł, gdyż w kuszeniu posługuje się metodą psychologiczną, a swoje nowoczesne umiejętności wyniósł z Akademii Diabelskiej. Oglądając sztukę należy zwrócić uwagę na obraz Piekła. Przypomina ono do złudzenia organizację naszego ziemskiego życia, gdyż działają w nim zwalczające się stronnictwa polityczne, a ustrój piekielny ma charakter „kastowy”.
Wiodącym motywem sztuki jest walka dobra ze złem o duszę człowieka. Nosicielami zła są diabły, zaś dobra – aniołowie. Ci ostatni są pogodni, pełni radości życia, rozumiejący ludzkie potrzeby i słabości. Pośredniczą między Bogiem a ludźmi, spełniają życzenia, dają szansę poprawy. Główny bohater sztuki Marcin Kabat – to żołnierz – weteran, który w swoim życiu kieruje się sumieniem, poczciwością, dobrem bliźniego i wielką odwagą moralną. Ma on też swoje ludzkie słabości, ale ma też tyle odwagi, by pójść do Piekła i uratować od potępienia dziewczęce dusze. Ten bohater popełnia błędy, ale czuje potrzebę ich naprawienia i dlatego sympatia widzów jest po jego stronie.
Chociaż „Igraszki z diabłem” są komedią, to jednak z tego utworu płynie uniwersalne przesłanie moralne: „jeżeli człowiek ma ukształtowany właściwie system wartości, skierowany na świadczenie dobra, to może pokonać wszelkie zło”. Młodzi artyści i organizatorzy życzą Państwu wesołej zabawy, a jednocześnie chwili refleksji nad własnym życiem, nad postawą wobec dobra i zła.
/Słowo wstępne: + p. Franciszka Pacierpnik/
„IGRASZKI Z DIABŁEM” – Jana Drdy
Odsada:
MARCIN KABAT (weteran) – Jakub Zawisza
SARKA-FARKA ( rozbójnik) – Bartosz Soboń
OJCIEC SCHOLASTYK ( pustelnik) – Jakub Kośka
LUCJUSZ (młody diabeł kusiciel) – Michał Nowak
DISPERANDA ( królewna) – Katarzyna Stachera
KASIA (jej służebna) – Justyna Bubel
SOLFERNUS ( radca piekielny) – Zuzanna Śliwińska
BELIAL (radca piekielny – Jolanta Nowak
BELZEBUB (książę piekieł) – Julia Bajor
OMNIMOR ( chłopski diabeł) – Ilona Dukat
KARBORUND ( chłopski diabeł) – Aleksandra Śliwińska
HUBERT( łowczy królewski) – Maja Szczerbińska
ZJAWA – Marta Łuczyńska
TEOFIL ( poseł anielski) – Amelia Wawrzos
I ANIOŁ – Kamil Grzegorczyk
II ANIOŁ – Natalia Batóg
III ANIOŁ – Sandra Stępień
IV ANIOŁ – Milena Piwowarczyk
DIABEŁ (portier) – Natalia Pluskwa
I DIABEŁ – Mikołaj Łuczyński
II DIABEŁ – Anna Zawisza
III DIABEŁ – Maja Nowak
DIABŁY TOWARZYSZĄCE: Małgorzata Soboń, Paweł Łuczyński
Słowo wstępne: Zuzanna Turalska (autorstwa: + p. Franciszki Pacierpnik)
Scenografia: p. Mirosława, Krzysztof Wilczyńscy, p. Tadeusz Basiak
Akustyk: p. Grzegorz Zawisza
Światła: Jakub Batóg
Kulinaria: p. Elżbieta Stachera
Montaż muzyczny i reżyseria: ks. Tomasz Waśkiewicz
Duchowe wsparcie; ks. Adam Ślusarczyk
Patronat honorowy:
ks. Bp Piotr Turzyński – bp pomocniczy diecezji radomskiej
Leszek Kuca – wójt gminy Ruda Maleniecka
Patronat medialny: Gość niedzielny, Radio Plus Radom, TKN24,
Chyba: Echo dnia, Tygodnik konecki
Za dobrowolne datki dzieci i młodzież wyjadą na wycieczkę 13 czerwca br. do Energyladnii z ks. Adamem Ślusarczykiem.