REKLAMA

Czas na kolejną premierę 'Teatru pod Lipami’. Przed nami 'Igraszki z Diabłem’

W sierpniu ubiegłego roku w Lipie w gminie Ruda Maleniecka otwieraliśmy nowy kulturalny obiekt – scenę z wraz z wyposażeniem i otoczeniem. Wtedy to „Teatr pod Lipami” zaprezentował przybyłym spektakl pt. Mały Książę (relacja TUTAJ). Już 18 maja będziemy mogli w tym miejscu obejrzeć zupełnie nowe przedstawienie, to będzie znakomita komedia pt. „Igraszki z Diabłem” w reżyserii ks. Tomasza Waśkiewicza. 

REKLAMA

Dzieci i młodzież z grupy teatralnej przy parafii św. Wawrzyńca w Lipie, pod opieką księdza T. Waśkiewicza przygotowała inscenizację komedii pt. „Igraszki z diabłem” czeskiego pisarza Jana Drdy. –„Ogromną zachętą do pracy było dla nas ciepłe i serdeczne przyjęcie poprzednich sztuk: „Lepsza połowa” „Gość oczekiwany”, „Mały Książę”, za co Państwu z całego serca dziękujemy. Przejawem naszej wdzięczności jest przedstawienie, które chociaż na chwilę pozwoli zapomnieć Państwu o trudach codziennego życia i będzie małym promyczkiem radości rozświetlającym szarą rzeczywistość” – mówi nam ks. Tomasz Waśkiewicz.

REKLAMA

Treść komedii, łączącej realizm z fantastyką, wywodzi się z tradycji ludowej, zakorzenionej od wieków w kulturze słowiańskiej. Akcja toczy się w miejscach dobrze nam znanych z ludowych opowieści. Któż z nas nie słyszał o starym młynie, w którym straszy, o chatce pustelnika, i wreszcie o jaskini rozbójnika. Również postacie występujące w komedii funkcjonują od wieków w ludowej wyobraźni. Zostały jednak przez autora sztuki trochę uwspółcześnione, opromienione ciepłem i serdecznością, a przede wszystkim potraktowane humorystycznie. Mamy więc w komedii leniwego, ale poczciwego rozbójnika, który swój proceder traktuje dobrodusznie, gdyż swoje ofiary pozostawia przy życiu, a co najważniejsze czuje bojaźń Bożą i pozwala sprowadzić się na właściwą drogę życia. Mamy również postać Pustelnika, któremu wydaje się, że umartwienia ciała i izolacja od świata są właściwą drogą wiodącą do Boga. W gruncie rzeczy jest to człowiek pyszny, pełen nienawiści do ludzi, niepotrafiący zrozumieć cudzych błędów i słabości. Wiele urokliwego humoru wnoszą postacie królewny i jej służącej Kasi. Jak wszystkie dziewczęta pragną wyjść za mąż, a to pragnienie jest tak silne, ze zaprzedają swoje dusze diabłu. Nie jest to jednak zwykły diabeł, gdyż w kuszeniu posługuje się metodą psychologiczną, a swoje nowoczesne umiejętności wyniósł z Akademii Diabelskiej. Oglądając sztukę należy zwrócić uwagę na obraz Piekła. Przypomina ono do złudzenia organizację naszego ziemskiego życia, gdyż działają w nim zwalczające się stronnictwa polityczne, a ustrój piekielny ma charakter „kastowy”.

Wiodącym motywem sztuki jest walka dobra ze złem o duszę człowieka. Nosicielami zła są diabły, zaś dobra – aniołowie. Ci ostatni są pogodni, pełni radości życia, rozumiejący ludzkie potrzeby i słabości. Pośredniczą między Bogiem a ludźmi, spełniają życzenia, dają szansę poprawy. Główny bohater sztuki Marcin Kabat – to żołnierz – weteran, który w swoim życiu kieruje się sumieniem, poczciwością, dobrem bliźniego i wielką odwagą moralną. Ma on też swoje ludzkie słabości, ale ma też tyle odwagi, by pójść do Piekła i uratować od potępienia dziewczęce dusze. Ten bohater popełnia błędy, ale czuje potrzebę ich naprawienia i dlatego sympatia widzów jest po jego stronie.

Chociaż „Igraszki z diabłem” są komedią, to jednak z tego utworu płynie uniwersalne przesłanie moralne: „jeżeli człowiek ma ukształtowany właściwie system wartości, skierowany na świadczenie dobra, to może pokonać wszelkie zło”. Młodzi artyści i organizatorzy życzą Państwu wesołej zabawy, a jednocześnie chwili refleksji nad własnym życiem, nad postawą wobec dobra i zła.
/Słowo wstępne: + p. Franciszka Pacierpnik/

IGRASZKI Z DIABŁEM” – Jana Drdy

Odsada:

MARCIN KABAT (weteran) Jakub Zawisza

SARKA-FARKA ( rozbójnik) Bartosz Soboń

OJCIEC SCHOLASTYK ( pustelnik) – Jakub Kośka

LUCJUSZ (młody diabeł kusiciel) – Michał Nowak

DISPERANDA ( królewna) – Katarzyna Stachera

KASIA (jej służebna) – Justyna Bubel

SOLFERNUS ( radca piekielny) – Zuzanna Śliwińska

BELIAL (radca piekielny – Jolanta Nowak

BELZEBUB (książę piekieł) – Julia Bajor

OMNIMOR ( chłopski diabeł) – Ilona Dukat

KARBORUND ( chłopski diabeł) – Aleksandra Śliwińska

HUBERT( łowczy królewski) – Maja Szczerbińska

ZJAWA – Marta Łuczyńska

TEOFIL ( poseł anielski) – Amelia Wawrzos

I ANIOŁ – Kamil Grzegorczyk

II ANIOŁ – Natalia Batóg

III ANIOŁ – Sandra Stępień

IV ANIOŁ – Milena Piwowarczyk

DIABEŁ (portier) – Natalia Pluskwa

I DIABEŁ – Mikołaj Łuczyński

II DIABEŁ – Anna Zawisza

III DIABEŁ – Maja Nowak

DIABŁY TOWARZYSZĄCE: Małgorzata Soboń, Paweł Łuczyński

Słowo wstępne: Zuzanna Turalska (autorstwa: + p. Franciszki Pacierpnik)

Scenografia: p. Mirosława, Krzysztof Wilczyńscy, p. Tadeusz Basiak

Akustyk: p. Grzegorz Zawisza

Światła: Jakub Batóg

Kulinaria: p. Elżbieta Stachera

Montaż muzyczny i reżyseria: ks. Tomasz Waśkiewicz

Duchowe wsparcie; ks. Adam Ślusarczyk

Patronat honorowy:

ks. Bp Piotr Turzyński – bp pomocniczy diecezji radomskiej

Leszek Kuca – wójt gminy Ruda Maleniecka

Patronat medialny: Gość niedzielny, Radio Plus Radom, TKN24,

Chyba: Echo dnia, Tygodnik konecki

Za dobrowolne datki dzieci i młodzież wyjadą na wycieczkę 13 czerwca br. do Energyladnii z ks. Adamem Ślusarczykiem.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *