Zielone światło dla budowy świetlicy, ale i odłożenie planów stworzenia jednostki OSP w Pile. Taki komunikat w poniedziałek mediom przekazały władze gminy Końskie, a także przedstawiciele sołectw tworzących tak zwanych „Sześciogród”: Piły, Pomykowa, Szabelni, Czerwonego Mostu, Koczwary i Górnego Młynu.
REKLAMAPrzypomnijmy, że jakiś czas temu gmina Końskie zamieniła się z Nadleśnictwem Barycz na działki. Tym samym pozyskując 40 arowy grunt dla społeczności tak zwanego „Sześciogrodu” –„Na wniosek mieszkańców między innymi Piły, burmistrza miasta i gminy, przy aprobacie Rady Miejskiej nieruchomość ta została zamieniona i przekazana uchwałą na rzecz mieszkańców Piły” – tłumaczy Krzysztof Jasiński, zastępca burmistrza miasta i gminy Końskie.
Już od kilku lat społeczność sześciu wspomnianych wiosek zabiegała o stworzenie świetlicy. Mówią o tym zarówno sołtys Piły, jak i Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Słoka:
REKLAMA–„Chciałbym podziękować burmistrzom, panu przewodniczącemu, państwu radnym którzy głosowali za tym by ten plac został nam przekazany. Co do potrzeb: mamy prężnie działające Koło Gospodyń Wiejskich 'Pod Dębami’ i brakuje nam tej świetlicy jak tlenu. Jest ona potrzebna by gdzieś się spotkać, zrealizować jakieś działania. Dodatkowo chciałbym podziękować panu Nadleśniczemu Bombie, który też prężnie działał by umożliwić na zakup tej działki” – opowiada Grzegorz Zawada, sołtys sołectwa Piła-Szabelnia.
–„W 2018 roku z inicjatywy sołtysa miejscowości Piła i radnego Jana Grota powstał pomysł by w miejscowości Piła znalazła się mała świetlica wiejska. Podjęliśmy pewne działania. Był pomysł by albo kupić działkę albo zamienić, pozyskać z Lasów Państwowych tę atrakcyjną działkę w miejscowości Piła. Po prawie dwóch latach doszło do tego i można powiedzieć, że inwestycja pt. „Świetlica Wiejska” w Pile już jest, bo jest już grunt pod inwestycję jest rozpoczęciem działań zmierzających do tego by ta inwestycja powstała” – dodaje Piotr Słoka, szef Rady Miejskiej w Końskich.
Kilka dni temu wśród mieszkańców zaczęło krążyć pismo mówiące nie tylko o budowie świetlicy, ale i remizy OSP i utworzeniu jednostki strażackiej w Pile –„W międzyczasie pojawiła się inicjatywa społeczna, której autorem jest jeden z mieszkańców wsi Koczwara by na tym terenie wybudować świetlicę wraz z budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej. Uznaliśmy, że właściwym miejscem do przekazania informacji będzie to miejsce, w którym się znajdujemy […] Wnioski do budżetu, które zostały złożone przez pana radnego i pana przewodniczącego potwierdzają, że to jest właściwy kierunek, właściwe działanie na ten moment. […] Jednocześnie dzisiaj chcielibyśmy podpisać porozumienie o współpracy jako wyraz deklaracji, którą przeniesiemy w kontekście działań przyszłorocznych i zapiszemy środki na podjęcie działań związanych z budową świetlicy” – opowiada wiceburmistrz Jasiński i dodaje, że zdaniem włodarzy Końskich to nie jest dobry moment na rozbudowywanie inicjatywy dotyczącej świetlicy –„Uznajemy, że to nie jest właściwy moment do podjęcia takiej decyzji. Zważywszy również na fakt, że na tym terenie są wstępne propozycje lokalizacji altany, lokalizacji z Budżetu Obywatelskiego jeśli zostanie zaaprobowany przez mieszkańców, boiska wielofunkcyjnego z funkcją kortów, czy innych obiektów towarzyszących. Wydaje się, że nasza aprobata wspólna będą potwierdzeniem tego by w budżecie stosowne zapisy się znalazły” .
Podobnego zdania byli sołtysi: Norbert Borkowski z Czerwonego Mostu, Józef Lachowski z Górnego Młyna, Grzegorz Zawada z sołectwa Piła-Szabelnia, a także radni Grot i Słoka, którzy w poniedziałek spotkali się z mediami:
–„Ja osobiście, jak i radny, jak i sołtys, jesteśmy za tym by powstała świetlica wiejska. Każdy ma prawo zbierać swoje podpisy i składać propozycje do budżetu miasta i gminy. Jednak powiększenie tej inwestycji ze świetlicy na OSP może w jakimś stopniu tę inwestycję albo oddalić albo ją przeciągnąć” – tłumaczył przewodniczący Słoka i kontynuował –„Można powiedzieć o OSP, że jest ich za dużo. Następny etap jaki nas czeka w gminie Końskie to jest wymiana floty samochodów. By istniało OSP na wsi to musi być drużyna i musi być wóz strażacki […] Trzeba zasadą racjonalności się kierować: budujmy OSP tam gdzie są potrzebne. Miejscowość Piła jest blisko miasta Końskie – to 5 kilometrów niecałe, a jadąc w kierunku Stąporkowa jest OSP Kozia Wola. Myślę, że to bezpieczeństwo dotyczące choćby szybkości dojazdów jest spełnione”.
Wspominani sołtysi, radni, a także wiceburmistrzowie Końskich Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński po krótkich wystąpieniach podpisali też porozumienie, które dla dobra całego „Sześciogrodu” ma zapewnić powstanie świetlicy w Pile. Natomiast wiceburmistrz Zieliński opowiedział też wszystkim o planach jakie w porozumieniu z lokalną społecznością sporządzono dla działki pozyskanej od Nadleśnictwa Barycz:
–„Na chwilę obecny wiemy o trzech obiektach, które mogą się tu w najbliższym czasie się pojawić. W chwili obecnej powstaje altana w tej części północno-wschodniej ze środków Funduszu Sołeckiego. Kolejnym elementem jest boisko wielofunkcyjne o powierzchni 15 na 30 m. To zadanie zostało wskazane do głosowania z Budżetu Obywatelskiego na rok 2022. Przypomnę, że głosujemy do 28 października, a do 10 listopada podamy wyniki. Kolejny element to świetlica wiejska. W założeniach to świetlica typowa o powierzchni użytkowej około 110 m2. Widzimy też kompletne zagospodarowanie terenu – jest plac utwardzony, zjazd z drogi, w której jest dostępność mediów, jest też strefa parkingowa na siedem miejsc. To wszystko wkomponowuje się w układ tej działki. Korzyścią tego zagospodarowania jest fakt, że znaczna część działki pozostaje wolna, czyli potencjał na kolejne elementy, które mogą się pojawić, również jest otwarty” – obrazował przyszłe inwestycje wiceburmistrz Marcin Zieliński.
Dodajmy, że w najbliższym czasie na terenie gminy Końskie aż 12 świetlic wiejskich ma być remontowanych lub budowanych. Zakłada to plan Rewitalizacji Wsi Koneckiej, o którym szeroko informowaliśmy TUTAJ.