REKLAMA

Gowarczów: To był weekend pełen kulturalnych zdarzeń [wideo, zdjęcia]

Finały dwóch działań w ramach projektu „ZaPLANujMY”, w tym odsłonięcie bajkowego muralu na elewacji siedziby Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej, a także 15-lecie wspomnianej jednostki kultury i pożegnanie lubianej animatorki Małgorzaty Gałązki. Wiele przez weekend działo się w sferze kulturalnej na terenie gminy Gowarczów. 

REKLAMA

„To takie wielkie święto dla nas. W zasadzie potrójne, bo mamy finał projektu „Turniej z legendą” realizowanego w ramach działań Dom Kultury plus inicjatywy lokalne. To też inicjatywa lokalna. Piękny mural i kącik rzeźby i kącik szachowy z rzeźbionymi siedziskami to wszystko dzieła przez osoby wykonane z terenu naszej gminy. Część to pracownicy Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej, ale duża część działań to są inicjatywy właśnie twórców, których przez te ostatnie miesiące pozyskaliśmy po to by nas wparli, zostawili też cząstkę swoich artystycznych działań przed centrum” – mówi nam Elwira Sibiga-Gärtner, dyrektor Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Gowarczowie.

W ramach wspomnianego „Turniej z legendą” powstał przepiękny mural, którego w niedzielę oficjalnie odsłonięto. Malowidło inspirowane jest lokalną „Legendą o niedźwiedziu”. Zwierzę to dawno temu grasowało pod wzgórzem gowarczowskim. Z całą legendą można zapoznać się pod siedzibą jednostki kultury – jej skrót umieszczono na specjalnym kamieniu. Również w ramach tego projektu odbył się turniej szachy-warcaby dla dzieci i dorosłych w towarzyskiej formie. Udział wzięło w nim blisko 20 osób, a najlepsi otrzymali ciekawe nagrody. Organizatorzy chcą w tym miejscu stworzyć cykl spotkań z szachami, warcabami, ale i planszówkami.

REKLAMA

Natomiast w sobotę w Rudzie Białaczowskiej zakończono projekt „FOLK Wakacje” – to cykl międzypokoleniowych spotkań warsztatowych, przybliżających lokalne rękodzieło.

Tak wiele aktywności zbiegło się z pięknym jubileuszem gowarczowskiej jednostki kultury, a mianowicie jej piętnastoleciem  –„Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej to bardzo ważne miejsce dla naszej gminy. To kuźnia młodych talentów. […] Ważny dzisiejszy dzień jest też z tego względu, że otworzyliśmy piękny mural, który jest zwieńczeniem projektu napisanego przez CKiAL w Gowarczowie. Myślę, że to dla naszej gminy i mieszkańców nowość. Podejrzewam, że dużo osób przejeżdżających drogą wojewódzką z ciekawością będzie się zatrzymywać i patrzeć na ten mural” – opowiada nam Stanisław Pacocha, wójt gminy Gowarczów. 

15-lecie Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej dla jednego z pracowników było jednocześnie pożegnaniem. Lubiana instruktor plastyki postanowiła odejść na emeryturę:

„Jest to też moment, w którym żegnamy p. Małgosię Gałązkę instruktor plastyki. Ona ukształtowała znaczną część młodzieży, ale nadszedł ten moment, że musi się zająć dalszą częścią swojego życia. Będzie więc zmiana w pracowni plastycznej i będziemy starali się godnie kontynuować jej poczynania artystyczne” – mówiła Elwira Sibiga-Gärtner, dyrektor CKiAL Gowarczów.

„Z wielkim bólem w sercu się rozstaję. Ciężko jest, bo dzieciaki wiedzą, że je uwielbiam. Będzie mi naprawdę trudno, ale cóż… ma też swoje dzieci i mam wnuki, które mnie potrzebują. Odchodzę i dziękuję wszystkim razem i każdemu z osobna, bo gdyby nie Wy to ja na pewno też nie miałabym tej satysfakcji z pracy” – mówiła żegnając się z miejscem pracy instruktor Małogrzata Gałązka.

15. urodzinom Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej towarzyszyły tradycyjne dla takiego wydarzenia: toast szampanem i degustacja okolicznościowego tortu.

Zdjęcia:

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *