REKLAMA

Dlaczego nie powinniśmy pić wody w plastikowych butelkach?

W trosce o nasze zdrowie, a także otaczające nas środowisko powinniśmy całkowicie zrezygnować ze stosowania plastikowych butelek, które obecnie produkowane są na potęgę. Dlaczego picie wody z takich butelek to nie najlepszy pomysł?

REKLAMA

Plastikowe butelki wydzielają szkodliwe substancje

Butelki wyprodukowane z plastiku zawierają w sobie niestety bardzo szkodliwą dla naszego zdrowia substancję: Bisfenol A, którego toksyczne działanie uaktywnia się w szczególności wtedy, gdy taką butelkę wystawimy na działanie wysokiej temperatury. W takim przypadku toksyna zaczyna przedostawać się do znajdującego się w butelce płynu, który następnie trafia do naszego organizmu. Nawet niewielka ilość BPA może przyczynić się do zmiany funkcjonowania naszego układu hormonalnego, co jest bardzo niebezpieczne dla naszego życia. Bisfenol A przyczynia się ponadto do rozwoju wielu przewlekłych chorób w tym astmy, cukrzycy oraz nowotworów. Mogą również przyczynić się do problemów związanych z zajściem w ciąże. Zamiast zatem sięgać po plastikowe butelki, powinniśmy zainteresować się zdrowszymi ich alternatywami, wybierając np. butelki wykonane ze stali nierdzewnej. Butelki termiczne wykonane ze stali są całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia i mają naprawdę bardzo wiele zalet.

REKLAMA

Plastikowe butelki narażają nas na działanie szkodliwych drobnoustrojów

Regularne używanie plastikowych butelek naraża nas niestety na szkodliwe działanie drobnoustrojów, które zwłaszcza pod wpływem działania wysokiej temperatury bardzo szybko zaczynają się namnażać. Z pewnością nieraz zdarzyło nam się przez kilka dni wlewać do tej samej butelki wodę, soki lub też inne napoje, a jeśli dodatkowo taką butelkę niezbyt dokładnie myliśmy, to bakterie miały wówczas niezłą pożywkę. Jeśli dodatkowo dany napój będziemy w plastikowej butelce przechowywać przez wiele godzin, to jest więcej niż pewne, że zacznie pojawiać się w nim pleśń, która może spowodować bardzo duże spustoszenie w naszym organizmie.

Plastikowe butelki zagrażają naszemu środowisku

Plastikowe butelki w ogromnych ilościach trafiają do śmieci i tylko niewielki ich odsetek poddawany jest procesowi umożliwiającemu ich ponowne wykorzystanie. Wiele takich butelek zalega w naszych lasach, ponieważ ludzie, zamiast wyrzucać je do śmieci, wyrzucają je na świeże powietrze, co szkodzi nie tylko zwierzętom, ale również wszystkim nam. Niestety, ale plastik rozkłada się bardzo długo, nawet kilkaset lat, dlatego też powinniśmy zadbać o to, aby nie zanieczyszczał on naszego środowiska. Plastikowe butelki nie zalegają jednak tylko w naszych lasach, ale również na wysypiskach a dosyć często zdarza się, że miejsca te zostają podpalone, przez co szkodliwe substancje przedostają się wprost do powietrza, którym oddychamy. Za kilkanaście lat nasza planeta może zostać zanieczyszczona taką ilością plastiku, że życie na niej nie będzie w ogóle możliwe. Zarówno roślinność, jak i zwierzęta zaczną stopniowo wymierać, co odbije się również niekorzystnie na naszym życiu. Bez roślin nie będziemy mogli oddychać, natomiast bez zwierząt nie będziemy mieli co jeść. Tak ważne jest zatem to, aby zminimalizować zużycie plastiku, wybierając w pełni naturalne butelki.

Artykuł przygotowany we współpracy z Ragsy.pl

materiał partnera

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *