REKLAMA

Kolej w Końskich jednak nie powróci do 2024 roku? Znamy dalsze procedury

W ostatnim czasie wniosek o elektryfikację i modernizację linii kolejowej nr 25 na odcinku Tomaszów Mazowiecki – Skarżysko-Kamienna złożony przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego uzyskał pozytywną opinię i zakwalifikował się do II etapu programu Kolej Plus. Jak się okazuje, ustawa zakłada do 2025 roku jedynie przygotowanie dokumentacji projektowej.

REKLAMA

Prezydent Duda podpisuje w Końskich ustawę.

Kryteria do programu Kolej Plus spełniło 79 projektów w całej Polsce, z czego jedynie 2 z województwa świętokrzyskiego, w tym elektryfikacja i modernizacja linii nr 25 na 88-kilometrowym odcinku od Tomaszowa Mazowieckiego do Skarżyska-Kamiennej, której część znajduje się między innymi w powiecie koneckim.

Początkowo informowaliśmy o tym, że kolej powróci do Końskich do 2024 roku – TUTAJ. Teraz już wiemy, że procedura jej przywrócenia wygląda zupełnie inaczej.

REKLAMA

Mimo kwalifikacji do drugiego etapu okazuje się, że do 2025 roku powstanie jedynie dokumentacja projektowa. Cały program Kolej Plus ma być zrealizowany do 2028 roku. Sprawę komentuje także portal onet.pl –„Najwcześniej za pięć lat ma być gotowa dokumentacja dotycząca modernizacji linii kolejowej nr 25 Tomaszów Mazowiecki – Skarżysko-Kamienna. To dopiero otworzy drogę do powrotu pociągów m.in. do Końskich […] Mieszkańcy tego miasta na ten moment będą musieli jednak jeszcze trochę poczekać. Co prawda projekt modernizacji linii nr 25 zakwalifikował się do drugiego etapu programu Kolej Plus, ale nie chodzi o budowę samej linii, a jedynie przygotowanie dokumentacji” – czytamy w portalu onet.pl.

Zdanie w tym temacie zabrało także Starostwo Powiatowe w Końskich –„Rozczarowani mogą być zatem sympatycy bajki „Zaczarowany ołówek”, którzy myśleli, że dworzec konecki się zmieni natychmiast po złożeniu podpisu przez prezydenta. W rzeczywistości droga od intencji do gotowej inwestycji jest jednak znacznie dłuższa, ale pierwsze kroki już za nami i miejmy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli przekazać kolejne dobre informacje” – czytamy na stronie konecki.powiat.pl.

Całkowite środki, jakie rząd zabezpieczył na program Kolej Plus to 6 miliardów 600 milionów złotych. 5,5 miliarda będzie pochodzić z budżetu państwa, natomiast pozostałe 15% kwoty dołożą samorządy. Przypomnijmy, że ustawę mającą przywrócić funkcjonowanie transportu kolejowego w wielu miastach w całym kraju Prezydent RP Andrzej Duda podpisał w marcu na peronie w Końskich. Informowaliśmy o tym TUTAJ.

Wystawę można oglądać na II piętrze Starostwa Powiatowego.

Ciekawostką jest, że ławka, przy której zasiadał prezydent wraz z krzesłem i długopisem, którym Duda podpisywał ustawę Kolej Plus stanowią miniwystawę w Starostwie Powiatowym w Końskich – możecie ją zobaczyć TUTAJ.

REKLAMA

6 thoughts on “Kolej w Końskich jednak nie powróci do 2024 roku? Znamy dalsze procedury

 1. tino pisze:

  Czyli zwijania powiatu ciąg dalszy. Brawo. W 2028 to już nie będzie chyba komu jeździć, bo emeryci będą w domach starców lub po drugiej stronie, a młodsi wyjadą i wyemigrują z tego „zagłębia bogactwa”.

 2. Mowiejakjest pisze:

  „Trzeba obiecywać, a później te oczekiwania powoli wygaszac” powiedziało słoneczko u sowy

 3. Marek pisze:

  Dokładnej zgadzam się z przedmówcą. Obecna władza umie tylko ładnie obiecywać i zaraz Zabierać . Paranoja i dno

 4. lutek pisze:

  Jacy ci ludzie z Końskich….. ?Dają się robić w trąbę oszołomom.Jakieś muzeum krzesła i stołu, a w cholerę spalić to. Był kult Stalina, teraz ten stolik,,,,,,Ludzie obudźcie się, To w tym mieście pisiory wygrywają wybory

 5. ewa pisze:

  Pięć lat na stworzenie dokumentacji to szczyt lenistwa! absurd jakiś.Pieniądze rząd zabezpieczył na inwestycje lecz nasi wybrańcy do samorządów nie czują presji czasu.

 6. Mirek pisze:

  Jedyny plus tego cyrku to pomalowany budynek dworca.A dudzie,tak zwanemu prezydentowi chyba lekko wydłużył się nos.

Dodaj komentarz