REKLAMA

Do hymnu! Fałków pięknie zaśpiewał w ogólnopolskim konkursie [wideo, zdjęcia]

Do Hymnu to ogólnopolski konkurs dla szkół podstawowych, zainicjowany i organizowany przez Narodowe Centrum Kultury, polegający na wspólnym jednogłosowym wykonaniu hymnu państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych przez co najmniej połowę uczniów danej szkoły. W środę do konkursu włączyła się Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Fałkowie. Zobaczcie nagranie.

REKLAMA

Szkoły, które zgłosiły swój akces musiały przygotować trzy pieśni hymniczne. W przypadku Fałkowa padło na „Mazurka Dąbrowskiego”, czyli hymn Polski, „Gaude Mater Polonia” oraz „Rotę” – „To na pewno jest bardzo ważne. To kształtuje patriotyczną postawę wśród naszych młodych adeptów, którzy tutaj w Fałkowie uczęszczają do szkoły i myślę, że ten przykład nas osób starszych wpaja im pewne postawy wobec hymnu, flagi, rzeczy które świadczą o polskiej tożsamości” – mówi Henryk Konieczny, wójt gminy Fałków.

Podczas konkursowego przesłuchania uczniowie szkoły byli ubrani na galowo, mieli wpięte biało-czerwone kotyliony, a do brawurowego wręcz wykonania pieśni hymnicznych przygotowała je Katarzyna Krzysztoporska. O samej idei więcej opowiedziała nam dyrektor szkoły Mirosława Palus –„Staramy się uczestniczyć we wszystkich projektach, które mają na celu kształtowanie postaw patriotycznych. To wydarzenie 'Do hymnu’ to konkurs ogólnopolski i jest to jego szósta edycja. W ubiegłym roku śpiewały tylko nasze przedszkolaki, a dziś śpiewają wszyscy uczniowie naszej szkoły”.

REKLAMA

Skoro mowa o konkursie to musi być i jury. Do Fałkowa przyjechali przedstawiciele tego grona –„Konkurs powstał w 2018 roku, z okazji 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Cieszył się on tak wielką renomą i zainteresowaniem szkół w Polsce, że funkcjonuje do dzisiaj. W każdej edycji bierze udział tak maksymalnie do 300 szkół, a w tej chwili mamy 240 szkół. Tu chodzi o rozśpiewanie tego środowiska na poziomie szkół podstawowych. To ważne by dzieci potrafiły zaśpiewać cztery zwrotki hymnu w sposób odpowiedni, a oprócz tego szkoła wybiera jeszcze dwie pieśni hymniczne […] Komisji jurorskich w Polsce jest osiem i to są dwuosobowe komisje, które jeżdżą po szkołach i później jest spotkanie w Narodowym Centrum Kultury, gdzie komisja centralna wybiera najlepszą szkołę, drugie miejsce i trzecie oraz najlepsze szkoły w poszczególnych województwach” – opowiada Krzysztof Kozłowski, koordynator ogólnopolski plebiscytu „Do hymnu”.

A jest o co rywalizować – szkoła, która wygra konkurs otrzyma 20 tysięcy złotych, a nauczyciel przygotowujący grupę uczniowską 10% tej nagrody. Wyniki plebiscytu mają być ogłoszone 27 listopada. Trzymamy kciuki za szkołę z Fałkowa!

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *