REKLAMA

Dziś bądźmy niebiescy. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Główny cel to podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, a charakterystycznym motywem jest kolor niebieski. W Końskich już w czwartek 1 kwietnia w geście solidarności niebieską iluminację na swojej siedzibie przy ulicy Krakowskiej zaprezentowało Przedszkole Czarodziejski Młynek. Zobaczcie to na zdjęcia. 

REKLAMA

Czym jest autyzm?
Autyzm to zaburzenia neurorozwojowe, charakteryzujące się mnogością i różnorodnością objawów. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają bodźce zmysłowe. Przykładowo: sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Właśnie tak może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie.

REKLAMA

Dlaczego kolor niebieski?
Na ten temat istnieje wiele domysłów. Kolor niebieski to kolor niewinności, nadziei, ale również kolor dla chłopców, a wśród dzieci autystycznych jest znacznie więcej chłopców niż dziewczynek. Niebieski jest także uznawany za najgłębszy z kolorów, rozpływający się w nieskończoności horyzontu. Jako barwa najczystsza i najzimniejsza, zarazem staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw. Pewnie stąd jej skojarzenie z autyzmem.

Pamiętajmy!  Autyzm jest wśród nas – wystarczy zrozumieć, aby zmienić świat osób z autyzmem.  Niech w ten jeden dzień w roku będzie nam niebiesko, aby każdy kolejny stał się łatwiejszy dla osób z autyzmem.

Zdjęcia i tekst: Beata NowakAu

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *