REKLAMA

Będą nowe działki budowlane w Modliszewicach. Gmina sporządzi plan zagospodarowania [wideo]

Gmina Końskie przystąpi do sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Modliszewice. Decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi część gruntów rolnych, które były objęte ustawową ochroną będzie mogła zostać zabudowana. Temat został poruszony na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Końskich.

REKLAMA

„To jedna z największych miejscowości w gminie Końskie i główny problem, który miał być rozstrzygnięty to sprawa możliwości zagospodarowania gruntów, które od roku 2016 są objęte ochroną jako grunty rolne o szczególnej wartości. W sposób, który budził wątpliwości, ale też rozgoryczenie części mieszkańców to brak możliwości wydawania decyzji o warunkach zabudowy tam, gdzie zabudowa ulicowa wskazywała, że jest jakaś logiczna, wypełniona przestrzeń identyczna jak proponowana możliwością zabudowy” – opowiada nam burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański.

Temat został przedstawiony radnym podczas sesji Rady Miasta w Końskich, która odbyła się w środę.

REKLAMA

„Po bardzo długim okresie procedowania otrzymaliśmy decyzję od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczącą naszego wniosku o wyłączenie spod działania o ustawy o ochronie gruntów rolnych części terytoriów Modliszewic, które zgodnie z wnioskami samych zainteresowanych mogłyby być przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe, ale ze względu na bonitację ziemi, na III klasę one podlegały ochronie bezwzględnej” – informował podczas sesji Krzysztof Obratański.

Decyzja ministra rolnictwa, którą otrzymała gmina Końskie wyjmuje spod ustawowej ochrony 9,6 hektara gruntów, jednocześnie ich druga połowa – także 9,6 hektara nadal nie będzie przeznaczona pod zabudowę. W związku z wiążącym postanowieniem ministra gmina Końskie planuje w planie zagospodarowania przestrzennego zezwolić na zabudowę przy fragmentach ulic Piotrkowskiej, Polnej i Spokojnej.

Podczas posiedzenia rady głos w sprawie przystąpienia do przygotowania planu zagospodarowania przestrzennego Modliszewic zabrał także radny Wiesław Malicki kierując zapytanie do burmistrza.

„W momencie, kiedy w Modliszewicach powstawała parafia jednym z warunków było powstanie cmentarza. Czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla Modliszewic przewiduje powstanie takiego miejsca?” – pytał radny.

„W tej chwili nie przyjmujemy planu, tylko zmieniamy granice opracowania […] Plan miejscowy będzie przygotowany w oparciu o decyzję ministra, jak i wnioski spływające z samych miejscowości, instytucji, organizacji i będzie poddany dosyć gruntownej debacie, dlatego, że nie jest to pierwsza próba sporządzenia planu miejscowego dla Modliszewic” – odpowiadał burmistrz Obratański.

Uchwała, nad którą następnie głosowali radni została przyjęta niemal jednogłośnie – stosunkiem głosów 17 za, przy jednym wstrzymującym się. To oznacza, że niebawem na powstałych gruntach będzie można budować domy. Powtórkę sesji, podczas której poruszono to zagadnienie znajdziecie TUTAJ.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *