REKLAMA

Gmina Końskie uczciła Powstańców Styczniowych [wideo, zdjęcia]

W piątek częścią artystyczną i inauguracją edukacyjnej wystawy (o tym TUTAJ), a już w faktyczną rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, czyli w niedzielę złożeniem zniczy i wieńców pod miejscem pamięci. Tak gmina Końskie uczciła 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

REKLAMA

Pod krzyżem upamiętniającym koneckich bohaterów tego powstańczego zrywu Franciszka Makulskiego i Lucjana Łączkowskiego złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Miejsce to znajduje się w pobliżu skrzyżowania ulic Sportowej oraz Partyzantów. W krótkiej uroczystości uczestniczyli włodarze: burmistrz Krzysztof Obratański, jego zastępcy Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński, radna powiatowa Beata Zbróg, a także dyrektorzy placówek oświatowych gminy.

Burmistrz Obratański mówił nam o tym szczególnym miejscu pamięci w Końskich –„Od wielu już lat pod tym krzyżem spotykamy się w rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Dzisiaj mamy okrągłą rocznicę 160. My mamy takie miejsca pamięci, które są symboliczne – tak jest choćby z Pomnikiem Wdzięczności. To jest pewien symbol, jest pomnik Tadeusza Kościuszki odwołujący się do wielkiego Polaka, ale tutaj mamy autentyczny grób Powstańców Styczniowych, którzy w końcowej fazie powstania zostali schwytani, poddani egzekucji, a tu zostali pochowani. Ich pamięci jesteśmy winni nie tylko wspomnienie, ale i hołd. Bez ich czynów pewnie by się Polska nie odrodziła, a gdyby nie nasza pamięć to ich walka i poświęcenie straciłyby znacznie ze swojego sensu, a wiemy dobrze czym było Powstanie Styczniowe dla pokolenia następców i wiemy jaką inspiracją była akcja powstańca dla Józefa Piłsudskiego i jego środowiska, więc chwała bohaterom”  – mówił burmistrz Obratański.

REKLAMA

Uczestnicy spotkania złożyli znicze i wieńce. Zmówili też krótką modlitwę za powstańców.

Zdjęcia:

REKLAMA

2 thoughts on “Gmina Końskie uczciła Powstańców Styczniowych [wideo, zdjęcia]

  1. Konon pisze:

    Walczyli za wolną. sprawiedliwą Polskę , uczciwych ludzi. Panie burmistrzu , ludzi uczciwych , za wolność słowa Panie burmistrzu .Za wolność słowa za to ginęli .

  2. Czarny pisze:

    Panie burmistrzu był Pan wojsku? jak Pan się zasłużył dla ojczyzny ? ile Pan służył z jakim stopniem wrócił do cywila.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *