REKLAMA

Gmina Końskie wzorem w dziedzinie energetyki [wideo]

Gmina Końskie realizuje pionierskie przedsięwzięcie w dziedzinie energetyki. Klaster energetyczny ma przynieść konkretne oszczędności i zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do naszego powietrza. Co ważne – to właśnie gmina Końskie jako pierwsza postanowiła podjąć takie działania. 

REKLAMA

Burmistrz Końskich Krzysztof Obratański prezentował ostatnio w Kielcach dokonania gminy w dziedzinie energetyki. Z naszych przedsięwzięć, przede wszystkim wynikających z powołania pierwszego i jak do tej pory jedynego w województwie klastra energetycznego, chcą skorzystać inne gminy województwa! Prezentacja odbyła się w Kieleckim Parku Technologicznym podczas posiedzenia Komitetu Sterującego i Rady Programowej Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego. Gospodarzami byli prezydent Kielc Bogdan Wenta i dyrektor Wydziału Zarządzania Funduszami Europejskimi z Urzędu Miasta w Kielcach Mieczysław Pastuszko.

Burmistrz Końskich Krzysztof Obratański został zaproszony do przedstawienia działań w ramach Koneckiego Klastra Energetycznego, który został powołany w naszej gminie jako pierwszy w województwie świętokrzyskim i jako jeden z 33 w Polsce, w wyniku konkursu ministerialnego, w maju 2018 roku. Koordynatorem klastra jest Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Końskich Sp. z o.o, liderem Gmina Końskie, partnerami zaś: Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Końskich Sp. z o.o, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Końskich Sp. z o.o. oraz Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej w Końskich Sp. z o.o.

REKLAMA

Co jest celem klastra?
Przede wszystkim wspólna polityka energetyczna wymienionych podmiotów. Ponadto:
*Rozwój przedsiębiorstw wchodzących w skład klastra.
*Zagospodarowanie lokalnych zasobów energetycznych (paliw alternatywnych, ciepło odpadowe, biomasa, energia słoneczna)
*Stabilizacja / przewidywalność kosztów usług komunalnych (woda, ścieki, odpady, ciepło systemowe).
*Zwiększenie udziału OZE w bilansach energetycznych podmiotów tworzących klaster.
*Efektywny system ciepłowniczy.
*Rozwój gminy poprzez zapewnienie stabilnych dostaw energii elektrycznej i cieplnej.
*Zwiększenie atrakcyjności terenów przemysłowych – możliwość dostarczenia energii elektrycznej z OZE.

„Duże znaczenie na fakt znalezienia się naszej gminy w grupie, która jako pierwsza wygrała konkurs miały dokonania samorządu w dziedzinie energetyki i ekologii” – mówił burmistrz na kieleckim spotkaniu i dodawał – „To przedsięwzięcia od termomodernizacji takich obiektów jak na przykład szkoły w Kazanowie, Rogowie, Modliszewicach poprzez montaż urządzeń fotowoltaicznych, budowę Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych czy przebudowę Ciepłowni Miejskiej. Oczywiście to tylko niektóre z naszych zadań.” – podsumowywał Obratański.

REKLAMA

Dodaj komentarz