REKLAMA

Gorące, smaczne, muzyczne i historyczne XXIV Kuźnice Koneckie [wideo, zdjęcia]

Organizatorzy XXIV Kuźnic Koneckich z pewnością nie mogą narzekać na aurę. Przez całą sobotę na Park Miejski w Końskich, gdzie odbywało się święto powiatu koneckiego spadały promienie słoneczne. To w połączeniu z bogatym programem „Kuźnic…” przyciągnęło w to miejsce bardzo wielu mieszkańców naszego regionu. To było wydarzenie przepełnione atrakcjami historycznymi, muzycznymi i kulinarnymi. Oczywiście największe zainteresowanie wzbudził koncert gwiazdy wieczoru – grupy „Piękni i Młodzi”. 

REKLAMA

Oficjalnego otwarcia XXIV Kuźnic Koneckich dokonał Zarząd Powiatu Koneckiego w składzie: starosta Grzegorz Piec, wicestarosta Wiesław Skowron, członkowie zarządu Jarosław Staciwa i Dariusz Banasik. Towarzyszył im także przewodniczący Rady Powiatu Koneckiego Zbigniew Kowalczyk –„Szanowni Państwo, witam bardzo serdecznie i bardzo gorąca, a że jest gorąco to sami czujecie. To XXIV edycja Kuźnic Koneckich, wspaniała nasza tradycyjna impreza, sztandarowa impreza, z której powiat konecki słynie. Moi drodzy życzę Wam wspaniałej zabawy, bawcie się dobrze i wszystkiego najlepszego” – mówił na wstępie imprezy starosta Grzegorz Piec.

REKLAMA

A jeszcze przed oficjalnym startem już działo się wiele w Parku Miejskim – przygotowano tam bowiem rekonstrukcje historyczne nawiązujące do obozu Powstańców Styczniowych, który 160 lat temu stworzono w Uroczysku Ormanicha na terenie obecnej gminy Ruda Maleniecka (relację z części historycznej Kuźnic znajdziecie TUTAJ)  –„Jesteśmy tu w nawiązaniu do obozu powstańczego majora Hipolita Zawadzkiego, który rozłożył się z 400 osobowym oddziałem między wsią Lipa, a Szkucin na Uroczysku Ormanicha. Mamy tu grupy rekonstrukcyjne z Kielc, Starachowic, Małogoszcza i oczywiście też nasz Maleniec pod wodzą dyrektora Macieja Chłopka będą tutaj do godziny 19:00 przypominać to co zadziało się 160. lat temu. To wydarzenie towarzyszy Kuźnicom Koneckim i wpisuje się w hasło Kuźnic Gloria Victis 1863” – opowiadał nam Marian Wikiera, naczelnik Wydziału Kuluty i Promocji w Starostwie Powiatowym w Końskich, historyk.

Oficjalne przywitanie gości poprowadził Krzysztof Stachera, naczelnik oświaty w Starostwie Powiatowym w Końskich. Wśród przybyłych gości znaleźli się przedstawiciele samorządów większości gmin naszego powiatu na czele z burmistrzem Końskich Krzysztofem Obratańskim, burmistrz Stąporkowa Dorotą Łukomską, wójtem gminy Gowarczów Stanisławem Pacochą. Obecni byli też liczni radni gminni i powiatowi. Na święto powiatu przybyli też posłowie:  Marek Kwitek, Agata Wojtyszek, Mariusz Gosek, Marzena Okła-Drewnowicz, Michał Cieślak:

„Po prostu cieszcie się sobą, tą piękną pogodą i świetną atmosferą, ale i tą piękną pogodą w świetnej atmosferze. Oby tak było na Kuźnicach Koneckich każdego roku, zawsze, jak najdłużej. Byśmy się zawsze mogli spotykać uśmiechnięci” – mówiła poseł na Sejm RP Marzena Okła-Drewnowicz z Koalicji Obywatelskiej.

„Dziękuję za to, że mogę być z Wami, mogę dzielić się z Wami radością. Za to, że możemy uśmiechać się do siebie i niech ta życzliwość będzie między nami zawsze i gości do późnych godzin wieczornych” – przemawiał poseł Mariusz Gosek ze Zjednoczonej Prawicy.

„Chcę podziękować paniom z Kół Gospodyń Wiejskich za ich wspaniałe potrawy, aktywność społeczną którą wykazują każdego dnia, za piękne stroje, za to że możemy dzisiaj ucztować te wspaniałe potrawy […] Dziękuję bardzo, miłej zabawy i bezpiecznych wakacji” – mówił poseł Michał Cieślak ze Zjednoczonej Prawicy.

Część oficjalna to także wręczenie nagród. Najważniejsze Diamenty Marki Koneckiej otrzymały: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Bank Spółdzielczy w Końskich. Marki przyznano naszej redakcji TKN24, Justynie Rupniewskiej, Andrzejowi Ślifierzowi, Bogusławowi Kuśmierczykowi, Zespołowi „Królewiaczki”, Janinie Malickiej. Nagrodę „Alchemika” dostały: przedsiębiorstwo Waldi i Gospodarstwo Uprawy Grzybów „Mytkowscy”. Kulturalne „Gwoździe Sezonu” przypadły: Pawłowi Stasińskiemu, Galerii na Płocie w Gosaniu z twórcą Bolesławem Jóźwikiem na czele, Bębniarzom OSP Czermno za tradycję wielkanocnego bębnienia, Zespołowi muzycznemu „Pasja” prowadzonemu przez Anetę Karbownik, projektowi „Stare na Nowe Melodie Ludowe” Bartka Gartnera, Zespołowi muzycznemu „Szpital Uniwersytecki”. Tytuł Przyjaciela Powiatu Koneckiego otrzymali Muzeum Orła Białego i Stowarzyszenie „Aktywny Ćmińsk”. Statuetkę Kowala Losu za działalność wolontariacką otrzymały zaś wszystkie szkoły prowadzone przez powiat konecki, bo i wszystkie zaangażowane są w różne akcje charytatywne. Głos w imieniu szkół zabrał dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Końskich Łukasz Misztal.

Obszerną relację z wręczenia powiatowych nagród wraz z wystąpieniami nagrodzonych zaprezentujemy Państwu już wkrótce.

I właśnie ta działalność wolontariacka wybrzmiała i podczas  Kuźnic Koneckich – młodzież w trakcie imprezy prowadziła zbiórkę publiczną dla swojego kolegi Stanisława Laurmana –„Zbieramy dla Stasia, który uległ wypadkowi. Stasiu chodził do naszej szkoły, każdy słyszał o tym co się stało. Zbieramy na jego rehabilitację. Będziemy też na innych imprezach – np. 29 lipca będą drifty i tam też będzie zbiórka” – mówiły nam Kinga i Wiktoria, wolontariuszki z I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich.

W Parku Miejskim w sobotę można było spotkać także wolontariuszy kwestujących na rzecz Bruna Słowińskiego.

O kulinarne wrażenia tego dnia zatroszczyły się przedstawicielki licznie przybyłych na Kuźnice Koneckie Kół Gospodyń Wiejskich – w trakcie wydarzenia odbyła się bowiem powiatowa edycja „Bitwy Regionów”. To wydarzenie jest konkursem kulinarnym na tradycyjne dania lokalne.

Przybywający do parku mogli oprócz uczestniczenia w rekonstrukcjach historycznych i smakowania tradycyjnych dań korzystać z usług dużej liczby stoisk promocyjnych: gmin, jednostek, czy też szkół. Artystycznie zachwycała wystawa obrazów przygotowana przez Bolesława Jóźwika pn. „Od sierpnia po wrzesień”.

Organizatorzy Kuźnic, czyli przede wszystkim pracownicy Starostwa Powiatowego w Końskich rozdawali wśród uczestników imprezy także specjalne pamiątkowe przypinki, a wśród nich kilka było o odmiennym wzorze – szczęśliwcy, którzy je wylosowali otrzymywali specjalne nagrody.

Oczywiście największą atrakcją było to co działo się na scenie. A tam prezentowali się młodzi lokalni artyści: Zespół Królewiaczki, Natalia Boruń, grupa O.T.U, Rafał Sak, Agnieszka Burtan. Dobrze odebrany koncert dał Sufler, których supportem był młody band „Szpital Uniwersytecki”. Gwiazdą wieczoru była zaś grupa disco-polo „Piękni i Młodzi”.

XXIV Kuźnice Koneckie zakończyła zaś dyskoteka pod gwiazdami, którą poprowadził uwielbiany DJ Eryk.

Zdjęcia (M. Zaleśny, P. Góral, A. Góral):

REKLAMA

2 thoughts on “Gorące, smaczne, muzyczne i historyczne XXIV Kuźnice Koneckie [wideo, zdjęcia]

  1. Wiliam pisze:

    Jednej pani brakło w przemówieniach

  2. Sławek pisze:

    Wszystko bardzo fajnie, tylko jedna uwaga. Ze sceny przemawia Pan jakiś Pan a obok po lewej stronie odbywa się pokaz rekonstrukcyjny walki powstańców, W efekcie ani jakiegoś Pana ani opowiadającego o rekonstrukcji nie słychać na tyle aby na którymś skupić uwagę.
    A Pan Skowron to był tam jak wrzód na dupie.

Dodaj komentarz