REKLAMA

Gowarczów idzie po prawa miejskie! [wideo]

Mamy już oficjalne potwierdzenie! Władze gminy Gowarczów będą starać się o przywrócenie tej miejscowości praw miejskich. To działanie podjęte w związku z inicjatywą wojewody świętokrzyskiego, który to zaproponował tamtejszemu samorządowi takie rozwiązanie. 

REKLAMA

„Będziemy starali się o przywrócenie praw miejskich dla miejscowości Gowarczów. 26 stycznia odbędzie się sesja Rady Gminy, gdzie zostanie przedstawiony projekt uchwały przywrócenie praw miejskich i konsultacji społecznych w gminie Gowarczów. Zostaną one przeprowadzone, a zaczniemy od miejscowości Gowarczów, a później pozostałe sołectwa. Zachęcam wszystkich mieszkańców naszej gminy do brania udziału w tych konsultacjach społecznych, do dzielenia się uwagami, opiniami, a my wszystko będziemy tłumaczyć” – tłumaczy Stanisław Pacocha, wójt gminy Gowarczów.

Jeszcze wójt, a prawdopodobnie niebawem burmistrz Stanisław Pacocha motywuje tę decyzję zmianami, które jego gmina przeszła w ostatnich latach –„Uważam, że Gowarczów się bardzo zmienił, a prawa miejskie po prostu dodadzą Gowarczowowi takiego prestiżu”.

REKLAMA

Co ważne – w tym przypadku, podobnie jak było to z Radoszycami, mowa jest o przywróceniu praw miejskich, a nie nadaniu –„Gmina Gowarczów była miastem, nawet starszym niż Końskie, bo 200 lat wcześniej miała prawa miejskie. Po Powstaniu Styczniowym w 1869 roku car te prawa gminie Gowarczów zabrał” – tłumaczy Pacocha.

Wspomniane konsultacje społeczne muszą zakończyć się pozytywnie, a zatem większość ich uczestników musi opowiedzieć się za odzyskaniem praw miejskich. Odpowiednią decyzję podjąć muszą radni. Następnie wniosek gminy wojewoda świętokrzyski skieruje do Prezesa Rady Ministrów. Ten zaś ostatecznie zdecyduje o nadanie jednostce praw miejskich. Wiele wskazuje na to, że Gowarczów może być miastem już od 1 stycznia 2024 roku.

REKLAMA

3 thoughts on “Gowarczów idzie po prawa miejskie! [wideo]

  1. lokalny pisze:

    bardzo słuszna inicjatywa bo to piękne,starodawne miasto. Powinni sie jeszcze starać w Żarnowie i Gielniowie.

  2. Mieszczuch pisze:

    A Sierosławice się nie starają . Będą znowu dni Sierosławic .

  3. zzz pisze:

    będzie zenek i panaceum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *