REKLAMA

Kurs Bitcoin: Ile kosztuje BTC?

Obecna cena Bitcoin wynosi na dzień dzisiejszy 83,518.42 PLN przy aktualnej kapitalizacji rynkowej 1,608.65B PLN. 24-godzinny wolumen obrotu wynosi 118.83B PLN. Cena BTC do PLN jest aktualizowana w czasie rzeczywistym. Bitcoin osiągnęło +2.62% w ciągu ostatnich 24 godzin.

REKLAMA

Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak dynamika cen Bitcoin koreluje z trendami rynkowymi, wejdź na naszą stronę z kursami kryptowalut. Tam na pewno znajdziesz wszystkie istotne dla siebie informacje.

REKLAMA

Pierwszy raz o kryptowalucie świat usłyszał w 2008 roku. Wtedy to, po raz pierwszy, anonimowy inwestor przedstawił nowy rodzaj aktywów, zwany kryptowalutą właśnie.

Niedługo po tym, Satoshi Nakomato stworzył nowy rodzaj waluty cyfrowej, a swoje ”dziecko” nazwał Bitcoinem.

Bitcoin był postrzegany jako innowacja, miał przewagę nad będącymi w obiegu walutami cyfrowymi i systemami finansowymi. Czym tak właściwie jest Bitcoin? Jaka jest jego wartość i od czego ona zależy? Odpowiedź na nurtujące cię pytania znajdziesz właśnie tutaj.

Krótka historia ceny Bitcoina

Od momentu, kiedy to, ta kryptowaluta weszła do obiegu, cena Bitcoina przeszła dużą ewolucję. Na samym początku swojego istnienia Bitcoin nie był wart nawet jednego centa. Taka jego wartość utrzymywała się przez pewien czas, by w końcu, w 2011 roku jego wartość przekroczyła magiczny próg 1 centa. Można powiedzieć, że od tego momentu ta kryptowaluta utrzymywała już jedynie tendencję wzrostową. Już po kilku kolejnych miesiącach jego cena przekroczyła 10 euro za sztukę, a rok później cena BTC po raz pierwszy w historii przekroczyła granicę 100 euro. Pod koniec 2013 wartość BTC osiągnęła stawkę 1 000 euro. Najwyższą wartość jednak osiągnął w 2017 roku, kiedy to jeden Bitcoin był wart 17 000 euro.

Bitcoin został traktowany poważnie, kiedy jego kurs wzrósł o ponad 1,900% w ciągu jednego roku. Kryptowaluta miała swój najlepszy okres. Było o niej głośno wśród dziennikarzy, ekonomistów 
i w agencjach rządowych. Zawsze, gdy nastąpiła zmiana w jego kursie pojawiał się na ten temat artykuł, a kalkulatory jego wartości były dostępne w Internecie.

Zachwyty skończyły się z dniem, w którym cena BTC spadła nagle o 50% – w tym samym roku kiedy to osiągnęła najwyższą wartość. Po okresie chwały, cena kryptowaluty spadła do wartości 2500 euro za Bitcoina. Takie sytuacje miały miejsce jeszcze dwa razy w historii tej kryptowaluty. Wzrost i spadek jego ceny odnotowało także w 2020 i 2021 roku.

Historia Bitcoina pokazuje, że jego wartość ulegała zmianie w cykliczny sposób. Może być to okres, w którym następuje niewielka zmiana, drastyczny skok, szybki wzrost i ustalenie nowej stabilnej ceny.

Jakie czynniki wpływają na kurs Bitcoina?

Zacznijmy od tego, że Bitcoin ma swoją określoną podaż. Znaczy to tyle, że nie jest on uzależniony od inflacji. Cena Bitcoina może zmieniać się wraz ze zmianami zachodzącymi w gospodarce. Było tak np. w roku 2020 roku, kiedy to na świecie panowała pandemia Covid-19 a cała gospodarka była 
w pewien sposób „zamrożona”.

Kurs BTC zmienia się również pod wpływem procesu halvingu. Halving to zaplanowana sytuacja, 
w której liczba Bitcoinów wydawanych minerom za przetwarzanie transakcji jest zmniejszana 
o połowę. Proces ten ma miejsce co cztery lata. 

Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na kurs Bitcoina jest akceptacja przez inwestorów.

Każdy z tych czynników ma także znaczący wpływ na dzisiejszy kurs Bitcoina.

Na koniec tego artykułu kilka przydatnych informacji dotyczących Bitcoina.

Najwyższa cena Bitcoina w PLN to 280,481.61.

Najniższa cena Bitcoina w PLN to 240.948.

Kupna BTC nie trzeba konsultować z ekspertem. Można go kupić w Kriptomat, a jego aktualna cena jest zawsze wyświetlana na wykresie BTC.

Aktualna cena BTC jest określana na podstawie transakcji przeprowadzanych na giełdach. Jego cena wzrasta, gdy więcej osób go kupuje niż sprzedaje.

Kolejny proces halvingu będzie miał miejsce w 2024 roku.

Ogólne wnioski.

Cena BTC jak każdej waluty ulega częstym wahaniom. Jednak ta kryptowaluta rządzi się swoimi prawami i jej wartość może być bardzo wysoka, by zaraz radykalnie spaść. Aktualna wartość BTC pochodzi z równowagi między podażą a popytem i ciągle się zmienia. Jednak, aby przekonać się czym tak naprawdę są kryptowaluty należy wejść w ich fascynujący świat. Wszystko znajdziesz 
w jednym miejscu w Internecie. Wystarczy zarejestrować się na stronie Kriptomat.

artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz