REKLAMA

Gowarczów: Znamy zwycięzców I Konkursu Rękodzielników [wideo, zdjęcia]

Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Gowarczowie rozstrzygnęło I edycję konkursu na skalę powiatu koneckiego „Lokalne RękoDZIEŁO” realizowanego w ramach projektu EtnoPolska 2020 pod nazwą „Spotkanie z kulturą regionu”. W czwartek wręczone zostały nagrody autorom trzech najlepszych prac, a w piątek otwarto wystawę, którą w CKiAL będzie można podziwiać przez 2 tygodnie.

REKLAMA

„Jest to pierwszy konkurs organizowany przez CKiAL, który ma na celu pobudzenie lokalnych rękodzielników do działania, troszkę zmotywowanie i w jakiś sposób nagrodzenie ich pracy. Z reguły są oni prezentowani w formie wystaw, natomiast rzadko kiedy jest to formuła konkursowa, gdzie jakoś się ich nobilituje” – mówi nam dyrektor CKiAL Gowarczów, Elwira Sibiga.

Lokalne RękoDZIEŁO zakłada także innowacyjne podejście do takich konkursów w regionie, które ma osiągnąć wymierne efekty –„Konkurs jest przeznaczony tylko dla osób dorosłych. Z reguły w konkursach biorą udział dzieci, a to jest troszkę inna konwencja. Cieszę się, że te prace przyszły i cieszę się, że było ich sporo z terenu naszej gminy, ale mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie tych prac jeszcze więcej” – opowiadała nam Elwira Sibiga.

REKLAMA

W zmaganiach wzięło udział trzynastu rękodzielników z terenu powiatu koneckiego. Artyści zgłaszali od 1 do 3 prac inspirowanych motywami regionalnymi. Dużo było prac ceramicznych, szydełkowych, a także rzeźby w drewnie.

Prace oceniała komisja w składzie: Barbara Kalinowska – przewodnicząca – nauczycielka plastyki w jednej ze szkół w Żarnowie, Marzena Michałowska-Kowalik – właścicielka Stajni Artystycznej „Marcinków” i Mariola Saternus – dyrektor wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego w Opocznie. Wszyscy dostali podziękowania i dyplomy za udział, a komisja wybrała trzy najlepsze prace:

I miejsce – Bogumiła Nowocień – praca ceramiczna „Stado”
II miejsce – Barbara Dajer – robótki ręczne, szydełko, zestaw biały
III miejsce – Dorota Krzciuk – rzeźba w drewnie „Duchy pradawnych korzeni”

Jedna z laureatek opowiedziała nam o powodach uczestnictwa w konkursie oraz o swojej pracy –„Zdecydowałam się wziąć udział w konkursie, żeby promować nasz region, i żeby osoby w moim wieku lub nawet młodsze za to się wzięły. Zaprezentowałam rzeźby w drewnie, ponieważ kiedyś były tu lipy. Jest tu taki drzewny stworek, bo prezentuje taką leśną mądrość. To lubię i to zaprezentowałam” – opowiada nam zdobywczyni III miejsca, Dorota Krzciuk.

Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce w piątek o godzinie 18. Wernisażowi towarzyszył koncert zespołów ludowych – Bębnowianek oraz gościnnie – Smarkowianek. Prace będzie można podziwiać w siedzibie CKiAL Gowarczów przez dwa tygodnie. Będzie je można oglądać także online – Centrum Kultury zaprezentuje wystawę w internecie.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *