REKLAMA

Hubala już przejezdna i oficjalnie otwarta [wideo, zdjęcia]

Cieszą się mieszkańcy, działkowcy oraz posiadacze garażów przy ulicy Hubala. W piątek oficjalnie otworzono kolejny odcinek na tej jednej z ważniejszych ulic w Końskich, a przejezdna jest ona od połowy listopada. 

REKLAMA

To był jeden z większych projektów drogowych, które gmina Końskie realizowała w ostatnim czasie. Całość zrealizowanego zadania pochłonęła 1,5 miliona złotych, 90 tysięcy pochodziło z budżetu powiatu koneckiego, pozostała część z budżetu gminy Końskie. –„To jest droga, która jest oczekiwana od dawna, ale ukoronowaniem wysiłków zmierzających do przedłużenia ulicy Hubala było uchwalenie planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego, który wytyczył docelowy szlak prowadzący aż do ulicy Leśnej. Bez tej aranżacji możliwość budowy byłaby ryzykiem związanym z przyszłością rozwoju tej części miasta. Kiedy rozpoczęła się ta budowa w bardzo ciężkich warunkach po deszczowej wiośnie miałem zapytanie czy tu przypadkiem nie budujemy lotniska, bo zakres prac ziemnych był tak ogromny, że dla potrzeb zwykłej drogi wydawało się to za dużo. Chcieliśmy zabezpieczyć możliwość bezpiecznego dojazdu, dojścia i parkowania dla użytkowników ogródków działkowych.” – mówił podczas uroczystości otwarcia drogi Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

O drogę od wielu lat najbardziej dopytywali użytkownicy Ogródków Działkowych. Po wielu interwencjach i prośbach wspomaganych także przez wspólnotę garażową przy ulicy Hubala w końcu udało im się dopiąć swego. –„Chciałem w imieniu wspólnoty garażowej przy ulicy Hubala oraz Ogrodu Działkowego Oaza liczącego 116 działek serdecznie podziękować burmistrzowi, wydziałowi inwestycji i p. Januszowi Bakalarzowi za przychylne ustosunkowanie się do naszej prośby. Ta ulica Hubala robi olbrzymie postępy – najpierw 200 metrów od sklepu Lewiatan, dziś prawie 400 metrów nowej drogi i ona pokazuje nam fragmenty, których nie widziałem choć prawie codziennie jeżdżę, chodzę na ulicę Leśną. To jest ogromny sukces, że tę drogę mamy za sobą, ale reszta p. burmistrzu przebicie się siłą, sprytem, rozumem jak za Hubala to ulicy Leśnej, to to jest nasze wołanie.” – mówił Jan Wiaderny, działacz społeczny i właściciel garażu przy ulicy Hubala.

REKLAMA

Podczas otwarcia Hubala nie tylko proszono o kolejne przedłużenie tej ulicy, ale i inną inwestycję, dotyczącą znajdującej się tuż obok ulicy. –„Dziękuję za już p. burmistrzu, ale proszę o jeszcze. Mianowicie tutaj jest ulica Jesionowa, której mieszkańcy mnie proszą żeby połączyć tę ulicę z ulicą Robotniczą chodnikiem. Mój krok to jest metr. Spróbowałem to przeliczyć – ponad 100 metrów. Nie jest to jakaś wielka inwestycja, a dobrze byłoby w przyszłym roku wyjść naprzeciw tym mieszkańcom i ten chodnik wykonać.” – apelował Mirosław Dudka, radny Rady Miejskiej w Końskich.

W piątek podczas uroczystości głos zabrał także starosta Bogdań Soboń, szef jednostki która minimalnie, ale jednak dołożyła się do tej inwestycji. Drogę wyświęcił zaś ksiądz dziekan Andrzej Zapart.

„Wypada się tylko cieszyć z tego, że wspólnie możemy coś dla mieszkańców gminy Końskie i powiatu zrobić. Drogami jeżdżą wszyscy. Ten fragment jest w niewielkiej odległości od rynku. Pamiętam, że z radnym kilka lat temu oglądaliśmy i myśleliśmy kiedy uda się to zrobić. Dzisiaj ten moment nastąpił, a drogami jeżdżą wszyscy. Potęga Rzymu opierała się na czym? Na drogach i wodociągach i od dwóch tysięcy lat ta sytuacja się nie zmieniła.” – mówił Bogdan Soboń, starosta konecki.

„Chciałbym podziękować za zaproszenie. W tym miejscu, które mnie pozytywnie zadziwiło mogę spełnić posługę kapłańską i poprosić pana Boga w modlitwie dziękczynnej i błagalnej o jego błogosławieństwo. Dziękczynna, bo się tak pięknie to udało, a błagalna żeby wszyscy którzy będą korzystać z tej drogi poczuli Boże błogosławieństwo i opiekę pana Boga.” – rozpoczął wstęp do poświęcenia drogi ksiądz dziekan Andrzej Zapart.

Następnie miało miejsce już tylko uroczyste przecięcie wstęgi. Przedłużenie ulicy Hubala to 360 metrów nowej jezdni o nawierzchni bitumicznej. Droga ma szerokość aż 7 metrów. Przy niej powstały zjazdy indywidualne i publiczne, chodniki z obu stron oraz co bardzo ważne – zatoka parkingowa na 35 miejsc przy samych ogródkach działkowych. Ważnym elementem tej inwestycji było wykonanie przepustu drogowego. Zrobiono także odwodnienie – kanalizację deszczową z przykanalikami. Na koniec zamontowano oświetlenie uliczne, nasadzono 38 sztuk drzew i 540 krzewów.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *