REKLAMA

Hubert Zaleśny: Poprzeczkę mamy postawioną dość wysoko [zdjęcia]

W poniedziałek odbyła się pierwsza sesja nowej kadencji Młodzieżowej Rady Miejskiej w Radoszycach, podczas której uchwalono nowe prezydium. Przewodniczącym Rady został Hubert Zaleśny, który w poprzedniej kadencji pełnił rolę wiceprzewodniczącego.

REKLAMA

Podczas pierwszej sesji młodzież otrzymała oficjalne nominacje i złożyła ślubowanie na radnych. Uchwalono również nowe prezydium. Przewodniczącym został Hubert Zaleśny, wiceprzewodniczącymi Adam Pietrusiewicz i Michał Szemberg, a sekretarzem Julia Wydra.

REKLAMA

Członkowie Rady: Aleksandra Myszkowska, Julia Wydra, Hubert Zaleśny, Ania Lesiak, Adam Pietrusiewicz, Michał Szemberg, Hubert Szustak, Wiktor Zieliński, Marta Arwaj, Martyna Cuper, Justyna Ogonowska, Bartosz Hurich, Grzegorz Łącki, Julia Kołodziejczyk.

Radni nowej kadencji Młodzieżowej Rady Miejskiej

Z Hubertem Zaleśnym porozmawialiśmy o Młodzieżowej Radzie Miejskiej w Radoszycach:

tkn24.pl: Jakie zadania, cele stawiacie przed sobą w nowej kadencji Rady?
Hubert Zaleśny: Biorąc pod uwagę wszystkie akcje i wydarzenia, jakie zostały zorganizowane przez Młodzieżową Radę w ciągu ostatnich dwóch lat można zauważyć, że poprzeczkę mamy postawioną dość wysoko. Na szczęście, nowo zaprzysiężeni Młodzieżowi Radni to osoby, które chcą działać oraz mają masę pomysłów. Za cel postawiliśmy sobie promocję gminy Radoszyce, rozwój młodzieży na jej terenie oraz stworzenie dobrego miejsca dla niej pod względem kulturalnym, jak i infrastruktury. Niedługo spotkamy się po raz kolejny, aby omówić plan działań Młodzieżowej Rady na najbliższy rok. Na pewno będziemy chcieli kontynuować wydarzenia zapoczątkowane podczas pierwszej kadencji takie jak ,,King of Sing’’ Radoszyce, czy też konkursy takie jak ,,Pasja oczami młodych’’.

tkn24.pl: Jakie projekty udało wam się już zrealizować i z czego jesteście najbardziej dumni?
Hubert Zaleśny: 
Poprzednia kadencja MRM, w której miałem przyjemność być wiceprzewodniczącym, była bardzo ciężka. Na początku nie wiedzieliśmy, co tak naprawdę mamy robić. Wszystko zaczęło się, gdy razem z ówczesną przewodniczącą Zofią Mogielską, dzięki wsparciu pana burmistrza, pojechaliśmy na II Regionalny Kongres Młodzieżowych Rad Województwa Świętokrzyskiego, gdzie poznaliśmy młodych aktywistów z całego województwa, którzy do tej pory są naszym wsparciem przy organizacji wszelkich inicjatyw. Od tamtego czasu zaczęliśmy tak naprawdę działać, zorganizowaliśmy m.in. konkurs piosenki ,,King of sing”, w którym 20 młodych artystów, w tym również spoza terenu naszej gminy, wystąpiło na radoszyckiej scenie i poddało się ocenie jury. Głównym założeniem tego wydarzenia było stworzenie swobodnej atmosfery i organizacja imprezy przez młodych, i dla młodych. Kolejnym wydarzeniem była Noc Bibliotek. Wieczór wypełniony był przygotowanymi przez nasze radne grami i zabawami, ułożyliśmy także książkowe domino, wspólnie czytaliśmy. Odbyło się także spotkanie z podróżnikiem Ludwikiem Pisarskim, podczas którego młodzież dowiedziała się wielu interesujących rzeczy na temat Afryki. Punktem kulminacyjnym przedsięwzięcia była gra „Władcy czasu”, której uczestnicy, poprzez rozwiązywanie zagadek i wykonywanie określonych zadań wymyślonych przez książkowe postacie, mogli zdobyć mapę do skarbu.
Podczas festynu Radoszyczanie Dzieciom. Samodzielnie zorganizowaliśmy stoisko Młodzieżowej Rady, na którym znajdowały się liczne atrakcje, m.in: piłkarzyki, miejsce do gier na konsoli, własnoręcznie zrobiona fotobudka. Niespodzianką na stoisku byli zaproszeni przez nas młodzieżowi radni z miejscowości takich jak: Włoszczowa i Kunów oraz młodzież z Pawłowa działająca w stowarzyszeniu. Największym naszym osiągnięciem do tej pory jest projekt ,,Artistic stops – czyli artystyczne przystanki w gminie Radoszyce’’, dzięki dofinansowaniu z programu ,,Równać szanse’’. Grant ten realizowany we współpracy z Biblioteką Miejską w Radoszycach wykorzystaliśmy, by odnowić przystanki autobusowe wraz z rówieśnikami z terenu gminy w sposób niekonwencjonalny i ciekawy. Widocznymi efektami naszej pracy są kolorowe i odnowione przystanki autobusowe na Wiośnie, Kłucku, Wilczkowicach, Jacentowie oraz Radoszycach.

Hubert Zaleśny był jednym z inicjatorów utworzenia Młodzieżowej Rady Miejskiej.

tkn24.pl: A na jakim etapie stoicie z waszym nowym projektem „Bookcrossing-uwalniamy książki”?
Hubert Zaleśny: 
’Bookcrossing- uwalniamy książki’’ to projekt, który będzie realizowany od marca do sierpnia tego roku. Przez 5 miesięcy wybudujemy 5 szafek bookcrossingowych, które rozmieścimy w 5 różnych punktach w naszej gminie. Niedawno zakończyliśmy rekrutację, po czym zorganizowaliśmy pierwsze spotkanie grupy realizującej ten projekt. Ustaliliśmy na nim, w jakich miejscowościach będą znajdowały się szafki bookcrossingowe oraz podzieliliśmy się zadaniami.

tkn24.pl: Czy bycie radnym Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego pomaga w zarządzaniu Radą Miejską w Radoszycach? Czy nauczyłeś się tam czegoś nowego?
Hubert Zaleśny: 
Moja rola jako przewodniczącego dopiero się rozpoczyna, dlatego trudno odpowiedzieć na to pytanie. Okaże się to przy planowaniu i organizacji nowych działań. Natomiast pewne jest to, że bycie radnym Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego sprawia, że mam przyjemność współpracować z najlepszymi młodzieżowymi liderami z naszego województwa, dzięki którym na każdym kroku uczę się nowych rzeczy. Praca w sejmiku jest dużo bardziej wymagająca, ponieważ organizujemy wydarzenia na dużo większą skalę. Przykładem jest konferencja „Działalność społeczna, a życie codzienne”, która odbyła się 15 marca. Jej celem była integracja szeroko pojętego środowiska młodzieżowego, dyskusja na temat działalności społecznej i jej propagowanie oraz usprawnienie działania samorządów uczniowskich, studenckich i młodzieżowych rad.

Zdjęcia (archiwum MRM w Radoszycach):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *