REKLAMA

Ile km mają maratony?

Dla wszystkich biegaczy głównym celem jest przebiegnięcie maratonu. Ten koronny dystans jest niezwykle długi i wymagający. Warto jednak zapoznać się z najważniejszymi informacjami na jego temat.

REKLAMA

Jak długi jest maraton i dlaczego ma właśnie taką długość?
Maraton to dystans, którego długość wynosi 42,195 km. Początkowo miał on liczyć 40 km, jednak jego długość została zwiększona o ponad 2 km w czasie igrzysk olimpijskich w Londynie. Powodem tego, było przesunięcie mety w miejsce, blisko którego siedział król.
Wiele ciekawych informacji na temat maratonów można znaleźć na stronie: http://minimaraton.pl/. Warto zaznaczyć, że sama nazwa „maraton” wywodzi się od greckiej miejscowości. Zgodnie z obowiązującą legendą, w 490 r. p.n.e. Grecy po zwycięstwie w bitwie z persami właśnie pod Maratonem, zauważyli, że przegrana armia wypłynęła w kierunku Aten. Wtedy Grecy biegli do miasta, pokonując 40 km pomiędzy Maratonem a Atenami, aby dotrzeć tam równo z wojskami wroga.
W dzisiejszych czasach nie ma potrzeby ostrzegania nikogo przed atakiem wroga, jednak pokonanie maratonu to prawdziwy wyczyn, który jest celem wielu biegaczy.
Maraton przebiega się w czasie od 2 do 4 godzin. Aktualny rekord świata należy do pewnego obywatela Kenii – Eliuda Kipchogea, który w 2018 roku uzyskał czas równy 2:01:39. Rok później ten sam zawodnik złamał magiczną barierę i przebiegł cały maraton w czasie 1:59:40.

REKLAMA

Długości poszczególnych tras maratonów
Maraton to nie jest najdłuższa z możliwych tras. Popularną propozycją są także ultramaratony. Ich długość może sięgać 50 km, 100 km lub nawet 100 mil. Ultramaratony rozgrywa się także w formie biegów 24 godzinnych.
Osoby, które nie czują się na siłach, aby przebiec cały maraton, mogą zdecydować się na krótsze trasy. Półmaraton ma długość około 21 km. Popularne są także biegi na 10 km lub na 5 km. Oprócz najpopularniejszych długości tras, biegacze mogą także brać udział w innych propozycjach biegowych.  Przebiec maraton może każdy. Przygotowania można rozpocząć od zera. Potrzeba jednak sporo determinacji. Stała współpraca z lekarzem, regularne treningi i właściwa dieta dla biegacza to podstawa przygotowań. Osoby, które poważnie myślą o wystartowaniu w maratonie muszą we właściwy sposób przygotować się do tego królewskiego dystansu. Jest to bardzo duże wyzwanie dla każdego organizmu, dlatego wszelkie działania muszą być podjęte w świadomy sposób.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat maratonu?
Przygotowanie do maratonów musi się odbyć kilka miesięcy przed startem. Na sam start konieczne jest wybranie właściwego stroju do biegania oraz sprawdzonych i wygodnych butów. Warto także mieć butelkę z wodą, a także specjalną kamizelkę do biegania oraz żele energetyczne. W trakcie maratonu warto korzystać z punktów rozdających szybkie posiłki regeneracyjne, ponieważ maraton to naprawdę spory wysiłek dla organizmu. Należy dobrze się do niego przygotować i podjąć świadomą i odpowiedzialną decyzję.

artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz