REKLAMA

Inwestycje w gminie Radoszyce. Stacja uzdatniania wody i kanalizacja [wideo, zdjęcia]

W ostatnim czasie gmina Radoszyce realizuje inwestycje kanalizacyjne o łącznej wartości niemal 7,5 miliona złotych. Większość prac została już zakończona. Skanalizowane łącznie zostanie około 7 kilometrów dróg. Z kolei stacja uzdatniania wody przeszła gruntowny remont i czeka na pozytywną decyzję na użytkowanie. Wdrożono tam także nowoczesną technologię jonizacji.

REKLAMA

Na terenie Radoszyc w lipcu zakończyły się prace kanalizacyjne przy ulicach Piaskowej i Koneckiej, o czym opowiedział nam burmistrz miasta i gminy Radoszyce Michał Pękala.

„Tutaj realizowaliśmy wspólnie z Zarządem Dróg Wojewódzkich świetną inwestycję, przebudowę drogi wojewódzkiej, ale chcieliśmy, żeby ta inwestycja była w pełni zrealizowana, a do tego brakowało nam kanalizacji sanitarnej. Dostaliśmy dofinansowanie, pozwolenie na budowę i przed inwestycją wykonaliśmy na ulicy Koneckiej i Piaskowej kanalizację i można powiedzieć, że na tym odcinku zamknęliśmy w pełni uzbrojoną sieć kanalizacyjną” – opowiada nam Michał Pękala.

REKLAMA

W ramach tej inwestycji skanalizowane zostały także ulice Szkolna, Krakowska i fragment miejscowości Mularzów, trwają również prace nad kanalizacją Kapałowa Górnego.

Dzięki temu zadaniu powstało około 6 kilometrów kanalizacji za około 4 miliony 300 tysięcy złotych, z czego 2 miliony 800 tysięcy złotych pochodziło z dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Tego typu inwestycji nie widać gołym okiem, ale są one niezwykle ważne dla komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców danego regionu. Zazwyczaj też bardzo obciążają budżet danej jednostki samorządowej.

Gruntowną przebudowę przeszła także stacja uzdatniania wody w gminie Radoszyce, w której w celu uzyskiwania dobrej jakości wody zastosowano nowoczesną technologię. Wcześniej uzdatnianie wody w gminie Radoszyce odbywało się metodą solankową, teraz robi się to poprzez jonizację –„Jakość wody jest bardzo ważna dla wszystkich mieszkańców. Od kilkunastu lat ta jakość nie należała do najlepszych, mieliśmy za dużo siarczków, mieliśmy za dużo twardości, w związku z tym chcieliśmy to zmienić. Zdecydowaliśmy się na jedną z lepszych, unikatowych technologii, jaką niewiele gmin może się pochwalić. Jest to technologia jonizacji […]  Przedtem był system solankowy, przestarzały, był on ponad 30 lat” – opowiada nam Michał Pękala.

Przebudowa zakończyła się w lipcu, a gmina Radoszyce obecnie czeka na decyzję na użytkowanie, którą musi wydać Starostwo Powiatowe w Końskich. Zdaniem samorządu Radoszyc oczekiwanie trwa zbyt długo.

„Chcielibyśmy, żeby nasi mieszkańcy szybko korzystali z uroków tej inwestycji, ale „kropką nad i” jest decyzja na użytkowanie i na taką decyzję czeka się zwykle około kilku tygodni. Jak widzimy po poprzedniej inwestycji – mieliśmy pół roku oddawaną kanalizację, a przypominamy, że bez tego odbioru mieszkańcy nie mogą się podłączyć pod tę kanalizację. Tu jest trochę podobnie, trwają prace odbiorcze. Miejmy nadzieję, że nasi partnerzy z powiatu koneckiego szybciej wdrożą etap odbiorczy naszej stacji uzdatniania i nasi mieszkańcy będą mogli w pełni korzystać z naszej nowej technologii jonizacji” – tłumaczy nam burmistrz Radoszyc.

Remont stacji uzdatniania wody wyniósł nieco ponad 2,5 miliona złotych, natomiast całość inwestycji obejmowała także skanalizowanie 900-metrowego odcinka ulicy Radoskiej, w okolicy tzw. „Pysznej Górki”, co łącznie kosztowało niemal 3 miliony 100 tysięcy złotych, w tym pozyskane dofinansowanie w wysokości ponad miliona 300 tysięcy.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *