REKLAMA

Jedno dziecko, jedno drzewo w gminie Radoszyce. Ciekawy sposób na Międzynarodowy Dzień Drzewa [wideo, zdjęcia]

Światowy Dzień Drzewa w gminie Radoszyce świętowano w poniedziałek akcją „Jedno Dziecko, Jedno Drzewko” nad „Zalewem Antoniów”. To kolejne z cyklu proekologicznych działań w tym miejscu. 

REKLAMA

Poniedziałek był niezwykle radosnym dniem nad „Zalewem Antoniów” –„To kontynuacja tego, co robimy w tym pięknym miejscu. Zalew w Radoszycach, Zalew Antoniów – dbamy o klimat i o przyrodę. Przypomnę, że rok temu nasadzaliśmy drzewka, a dziś kontynuujemy, a zaczęliśmy akcją „Jedno dziecko, jedno drzewko”. To z uwagi na to, że start zalewu był w roku 2020, a dziś już wiemy ile dzieci nam się wtedy urodziło i symbolicznie 69 drzewek nasadzimy” – mówi nam Michał Pękala, burmistrz miasta i gminy Radoszyce.

Nim nastąpiły nasadzenia wybrzmiała część artystyczna przygotowana kolejno przez przedszkolaki z Przedszkola w Radoszycach oraz uczniów Szkoły Podstawowej z tej miejscowości. Ci drudzy zorganizowali także quiz „1 z 10” z wiedzy dotyczącej ekologii.

REKLAMA

Na wydarzeniu oprócz organizatora burmistrz miasta i gminy Radoszyce Michała Pękali pojawili się też przedstawicieli innych szczebli władzy: poseł na Sejm RP Mariusz Gosek, starosta konecki Grzegorz Piec, członek Zarządu Powiatu Koneckiego Jarosław Staciwa. Obecny był także miejscowy proboszcz ksiądz Marek Bartosiński.

Po obejrzeniu części artystycznej przyszedł czas na zadbanie o przyrodę. Najpierw goście dokonali nasadzeń drzew, a następnie zrobili to rodzice oraz dzieci urodzone w 2020 roku. Gminie Radoszyce w ciągu ubiegłego roku przybyło 69 nowych mieszkańców, a w poniedziałek dokładnie o tyle drzew wzbogaciło się otoczenie „Zalewu Antoniów”, a były to między innymi dęby, klony i buki. Dodajmy, że kilka tygodni temu w tym miejscu swoje drzewka sadzili też radni, sołtysi, a także wszyscy zainteresowani wspieraniem przyrody mieszkańcy gminy Radoszyce.

Ważnym elementem obchodów Światowego Dnia Drzewa w gminie Radoszyce było rozstrzygnięcie konkursu „Czarodziejskie Drzewko”. Do organizatorów wpłynęło ponad 500 prac wykonanych przez dzieci i młodzież. Sto najlepszych z nich zaprezentowano w poniedziałek nad Antoniowem. Jurorzy wskazali aż 15 wyróżnień oraz nagrodzili trzy pierwsze miejsca. Trzecie miejsce w konkursie zajął Jakub Ścisłowicz ze Szkoły Podstawowej w Kłucku, drugie Michał Piwowarczyk ze szkoły w Wilczkowicach, a zwyciężyła Daria Grządkowska z podstawówki w Radoszycach.

Lista wyróżnionych w konkursie „Czarodziejskie Drzewko”:

Zuzanna Supierz (SP Kapałów)
Dawid Lamentowicz (SP Kapałów)
Anna Szwed (SP Kłucko)
Jan Zawrzykraj (SP Radoszyce)
Nikola Jędrzejowska (SP Radoszyce)
Antonii Dzierzgwa (SP Radoszyce)
Tymoteusz Gierczak (SP Górniki)
Maciej Przygodzki (SP Górniki)
Paweł Usnarski (SP Wilczkowice)
Piotr Wawrzos (SP Wilczkowice)
Wiktoria Staciwa (SP Kapałów)
Kacper Lipowski (SP Radoszyce)
Marcel Wiklak (SP Wilczkowice)
Mikołaj Wiklak (SP Wilczkowice)
Hanna Dorobek (SP Radoszyce)

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *