REKLAMA

Kalkulator frankowy – wady i zalety narzędzia

Pomocnym narzędziem w szacowaniu kosztów, zysków z wytoczenia powództwa w sprawie frankowej jest kalkulator frankowy. W większości przypadków są to narzędzia bezpłatne, dostępne powszechnie w Internecie. W zależności od strony www publikacji mogą obejmować różne parametry i tym samym dawać odmienne wyniki wyliczeń. Jednocześnie to najprostszy i najszybszy sposób na zorientowanie się ile można zyskać poprzez unieważnienie umowy kredytowej we frankach szwajcarskich.

REKLAMA
REKLAMA

Szacunkowe korzyści
Korzystając z takiego narzędzia jak kalkulator frankowy należy mieć świadomość, iż jego wyliczenia są tylko wskazowka i daja szaunkowy obraz korzyści, kwot jakie można uzyskać wygrywając sprawę frankową. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę, że nie każdą umowę o kredyt frankowy można unieważnić, a nawet jeśli jest to możliwe to nie zawsze jest to równie łatwe. Od tego jakie zapisy umowy kwalifikują umowę do wytoczenia pozwu zależą koszty postępowania i pomocy prawnej. W jednym przypadku sprawa może zakończyć się w pierwszej instancji, w innym przypadku konieczna będzie apelacja. Mimo, iż przybywa spraw wygrywanych w czasie krótszym niż rok, to warto uwzględnić scenariusz bardziej pesymistyczny. Kalkulator frankowy pokazuje wstępne korzyści po odliczeniu bardzo uśrednionych kosztów związanych z postępowaniem. W rzeczywistości koszty te mogą być znacznie wyższe i są zależne od wyboru konkretnej kancelarii prawnej.

REKLAMA
REKLAMA

Pomoc w decyzji
Przeliczenie sumy kredytu, spłaconych rat pozwala uświadomić sobie, że warto zaryzykować i złożyć pozew o unieważnienie kredytu a co najmniej zainteresować się analizą prawną umowy kredytowej celem oszacowania szans na wygraną w sądzie. Kalkulacja może nie jest dokładna, jednak wskazuje na rząd kwoty korzyści. Ponadto należy zauważyć, że unieważnić można również kredyt spłacony w całości. Warunkiem wyłączającym jest podpisanie ugody z bankiem, która i tak zwykle wiąże się z przewalutowaniem kredytu na złotówki. Wielu frankowiczów nie wierzy w to, że wygranie sprawy frankowej może przynieść tak duże korzyści, by uwolnić się od dalszej spłaty kredytu w uciążliwie wysokich ratach. Kalkulatory znajdziemy głównie na stronach internetowych kancelarii frankowych oferujących kompleksowe usługi w zakresie analizy umowy, sytuacji, pomocy prawnej.

Błędy szacunkowe
Minusem kalkulatora jest jego niedokładność w kwestii obliczeń. Co do zasady wypełnić należy podstawowe dane dotyczące umowy, a kalkulator poza matematycznymi obliczeniami uwzględnia również średnie koszty prowadzenia sprawy, średni procent spraw wygranych z danym bankiem itp. Nie da się stworzyć uniwersalnego narzędzia, a zarazem dokładnie wyliczającego konkretne sumy. Jak sama nazwa wskazuje jest to zaledwie kalkulacja i należy wyliczenie to w taki sposób traktować. Plusem kalkulatorów jest fakt iż korzystanie z nich jest nieodpłatne i można zebrać dane z kilku czy nawet kilkunastu różnych kalkulatorów by wyniki uśrednić, potwierdzić. Niestety kalkulatory frankowe nie uwzględniają wielu ryzyk, jakie wiążą się z przegraniem sprawy frankowej lub natrafieniem na trudności w postępowaniu.

Artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *