REKLAMA

Kolejny etap łagodzenia obostrzeń wdrożony. Jak to wygląda w naszym regionie? [wideo]

W poniedziałek w życie wszedł III etap łagodzenia obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Znowu funkcjonuje branża beauty, gastronomia może przyjmować klientów na miejscu, zaszły także zmiany w kulturze oraz edukacji zarówno na poziomie podstawowym, jak i ponadpodstawowym. Poluzowano też obostrzenia związane z kultem religijnym, komunikacją publiczną oraz obiektami sportowymi. Zobaczcie jakie są efekty wprowadzenia III etapu w naszym regionie. 

REKLAMA

Od wczoraj lokale gastronomiczne mogą oferować swoje usługi na miejscu oraz w ogródkach. Oznaczało to jednak szereg wymogów sanitarnych, które należy spełnić. Zapytaliśmy Annę Plutę, współwłaścicielkę Bistro Krakowska w Końskich, jak ich lokal jest przygotowany do panującej sytuacji –„Oprócz odległości między stolikami obsługa jest zaopatrzona w rękawiczki, przyłbice. Wszystko jest dezynfekowane po każdym kliencie […] Nie może być żadnych dodatkowych elementów na stoliku. Stół musi być zdezynfekowany i przygotowany przed wizytą każdego klienta” – Anna Pluta.

Ograniczenie dotyczące odległości między stolikami, które spowodowało wyłączenie niektórych miejsc z użytku w Bistro przy ul. Krakowskiej niepokoi naszą rozmówczynię –„Obostrzenia dotyczące ilości klientów trochę nas martwią. Martwimy się o to, czy ilość klientów, która znowu nas odwiedzi, wystarczy na utrzymanie lokalu na takim poziomie, jak to było do tej pory” – Anna Pluta.

REKLAMA

Warto dodać, że w lokalach gastronomicznych musi być zachowana dwumetrowa odległość między stolikami, na jedną osobę muszą przypadać 4 metry kwadratowe, a goście restauracji mogą zdjąć maseczki, gdy zasiądą przy stolikach.

Bardzo wyczekiwane przez ludzi było otwarcie zakładów fryzjerskich, kosmetycznych oraz innych związanych z branżą beauty. Funkcjonują one od poniedziałku i cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem klientów. Wizyta możliwa jest jedynie po wcześniejszym umówieniu się, zgodnie z dyrektywą rządu. Warto dodać, że salony fryzjerskie także muszą spełnić szereg wymogów sanitarnych – fryzjerzy muszą pracować w maseczkach i rękawiczkach, a sprzęt i stanowiska muszą być dezynfekowane po każdym kliencie.

Od przyszłego poniedziałku szkoły będą mogły organizować konsultacje indywidualne oraz w małych grupach dla maturzystów i ósmoklasistów w związku z nadciągającymi egzaminami, natomiast od 1 czerwca takie konsultacje będą mogły być organizowane dla wszystkich klas i ze wszystkich przedmiotów. Dodatkowo wznowiono zajęcia dzieciom ze specjalnymi orzeczeniami oraz opiniami, a od poniedziałku zajęcia opiekuńcze będą mogły być prowadzone w klasach 1-3. Opowiedział nam o tym wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński.

„Od poniedziałku została przywrócona możliwość odbywania zajęć za zgodą rodziców w stosunku do dzieci, które mają opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju bądź dla dzieci i młodzieży, które mają orzeczenie poradni psychologiczno-pedagogicznej o konieczności odbywania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. Za tydzień zostanie przywrócona możliwość przywrócenia zajęć dla klas 1-3 […] Wszystko się sprowadzi do kwestii potrzeb związanych z zapewnieniem rodziców o przysłaniu dziecka do szkoły” – Krzysztof Jasiński.

Zmiany zaszły także w edukacji na poziomie ponadpodstawowym i policealnym. III etap łagodzenia obostrzeń dopuszcza przeprowadzenie praktyk zawodowych. Sprawdzamy jak będzie to wyglądać w naszym powiecie.

-„Wytyczne są ogólnikowo sformułowane. Zasada jest zawsze prosta – bezpieczeństwo sanitarne. To jest warunek najważniejszy do spełnienia. Następnym warunkiem jest zgoda ucznia do udziału w takich praktykach, zgoda pracodawcy, który musi spełnić szereg warunków wynikających z przyjmowania ucznia na praktyki […] Jak to u nas wygląda? W ZSP nr 1 – klasy trzecie od poniedziałku 25 maja rozpoczną praktyki u pracodawców […] W ZSP nr 2 pełnej informacji od dyrektora jeszcze nie otrzymałem, ale prowadził on rozmowy z 80 pracodawcami […] 50% uczniów kształci się w zawodach, w których kształci szkoła branżowa, ale to są budowlańcy, mechanicy, a mimo, że jest taka możliwość zakłady gastronomiczne i fryzjerskie nie przyjmują uczniów […] W ZSP nr 3 zajęcia praktyczne jedna klasa będzie odbywała przez internet – technicy informatycy. Pozostałe klasy od 1 czerwca będą brały udział w zajęciach praktycznych […] w ZSP w Stąporkowie zajęcia praktyczne ze względu na charakter i kierunki kształcenia będą mogli prowadzić zdalnie, będą się one odbywać na terenie szkoły, a prowadzą je nauczyciele tej szkoły” – tłumaczył nam naczelnik wydziału oświaty powiatu koneckiego Krzysztof Stachera.

„Mamy młodocianych pracowników w szkołach branżowych, oni w tym momencie nie realizują praktyk u pracodawców. Są wysłani na turnusy do kształcenia teoretycznego, dodatkowo realizują zajęcia ogólne, także nie wystawiamy ich na ewentualne niebezpieczeństwo przemieszczania się, realizacji tych zajęć, także u nas zajęć praktycznych na praktykach zawodowych w tym momencie nie ma” – mówiła nam Kinga Ostrowska, dyrektor ZDZ w Końskich.

Poluzowano także obostrzenia związane z obiektami sportowymi – orlikami, boiskami czy halą sportową. Nadal nie będzie można korzystać z szatni oraz natrysków, między grupami ćwiczeniowymi będą 30-minutowe przerwy na dezynfekcję, jednak zwiększono dopuszczalną liczbę osób na obiekcie. W hali sportowej będzie mogło przebywać jednocześnie 16 osób oraz trenerzy, stadion Neptuna Końskie oraz stadion OSiR dopuszcza 22 zawodników oraz trenerów, natomiast na Orliku przy ulicy Południowej jednocześnie może znajdować się 14 osób.

Dodatkowo ważnym czynnikiem jest konieczność ewidencji osób korzystających z obiektów sportowych –„Zarządca obiektów, jakim jest Zarząd Obiektami Sportowymi i Rekreacyjnymi z panem dyrektorem Stańczykiem i jego współpracownikami mają obowiązek weryfikowania osób wchodzących i wychodzących z obiektu. Muszą realizować taką pełną ewidencję” – Krzysztof Jasiński.

Domy kultury mają już możliwość prowadzenia zajęć, jednak jak mówił nam Piotr Salata, dyrektor Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich, placówka wznowi działalność od 1 czerwca. Jak na razie będą to tylko zajęcia indywidualne.

Od niedzieli także i w obiektach kultu religijnego może przebywać więcej osób. Do tej pory była to jedna osoba na 15 metrów kwadratowych, teraz jest to osoba na 10 metrów kwadratowych.

Od minionego poniedziałku możemy także zajmować 30% wszystkich miejsc w komunikacji publicznej – siedzących oraz stojących.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *