REKLAMA

Konecki Wrzesień 2019: Niedziela [zdjęcia]

Niedzielne obchody Koneckiego Września rozpoczęły się o godzinie 9:30 Mszą Świętą w koneckiej parafii św. Mikołaja. Następnie odbyło się otwarcie wystawy wraz z prelekcją Krzysztofa Woźniaka, po którym koncert dali soliści i zespoły Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich.

REKLAMA

Relacja wideo pojawi się wkrótce

REKLAMA

Z samego rana wierni zebrali się, by celebrować 29. Konecki Wrzesień na mszy polowej w kościele św. Mikołaja w Końskich. Wtedy to odbył się program artystyczny „W hołdzie bohaterom” przygotowany przez wychowanków koneckiego domu kultury. Ponadto aktor Andrzej Deskur, znany między innymi z seriali „Na wspólnej” i „Galeria”, recytował wiersze patriotyczne.

O 16:30 w Egipcjance odbyło się otwarcie wystawy Krzysztofa Woźniaka i jego prelekcja o nazwie „Końskie w czasie okupacji hitlerowskiej 1939 – 1945”. Przybyło wielu interesantów lokalnej historii, którzy z zaciekawieniem słuchali, co do powiedzenia miał autor. Wystawa przedstawiała Końskie bogatsze w budowle, których obecnie już nie możemy oglądać.

Dni Końskich 2019 zamykał koncert artystów z Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich, który nosił nazwę „Wyśpiewane historie”. Pomysłodawczynią była Anna Wiaderna, która opowiedziała nam więcej o samym pomyśle zorganizowania takiej właśnie formy upamiętnienia bohaterów walczących o naszą wolność – „Ten koncert jest poświęcony wszystkim bohaterom, wszystkim żołnierzom walczącym w czasie II Wojny Światowej. Szczególnie partyzantom, walczącym na naszej ziemi koneckiej, świętokrzyskiej. Chcemy też uczcić tym koncertem 80 rocznicę, bo 80 lat temu wybuchła wojna. Pogoda była równie piękna, jak dzisiaj, było bardzo ciepło i słonecznie, ale niestety rozpętała się wojna i wszystkie marzenia się skończyły. […] Dzisiaj usłyszymy różne piosenki. Będą to piosenki z dnia 1 września opowiadające o wybuchu, poprzez zakazane piosenki również 17 września, kiedy to Związek Radziecki napadł ze wschodu na Polskę. Przedstawimy też piosenki i utwory, które śpiewali legioniści walczący między innymi na Monte Cassino, Powstanie Warszawskie, będą wzruszające listy młodych powstańców do swoich rodzin i zakończymy optymistycznie i radośnie”.

Na wydarzeniu pojawili się między innymi: burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański, wiceburmistrz Krzysztof Jasiński, przewodniczący rady gminy Piotr Słoka, wiceszef Sojuszu Lewicy Demokratycznej Andrzej Szejna oraz radni gminni. Wszyscy uczestnicy niedzielnej części Koneckiego Września przybyli pamiętając o bohaterskich czynach naszych przodków i bawiąc się dobrze w rytm wesołej powstańczej muzyki.

Zdjęcia (Piotr Malinowski):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *