REKLAMA

Koneckie obchody Święta Niepodległości. Pierwszy akt w Modliszewicach [wideo, zdjęcia]

„Dla tej, co nie zginęła!” – pod takim hasłem młodzież z Zespołu Placówek Oświatowych w Modliszewicach przygotowała w czwartek uroczystą akademię z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tym akcentem oficjalnie zainaugurowano obchody Święta Niepodległości w Końskich.

REKLAMA

Wydarzenie rozpoczęto wspólnym odśpiewaniem hymnu Polski „Mazurka Dąbrowskiego”. Gości powitała dyrektor placówki Aneta Kijewska. W hali sportowej szkoły w Modliszewicach pojawili się dyrektorzy szkół z całej gminy Końskie, a także szefowie miejskich jednostek, nauczyciele, rodzice, uczniowie.

REKLAMA

Gośćmi patriotycznego spotkania byli też radni oraz włodarze: wiceburmistrz Krzysztof Jasiński i burmistrz Krzysztof Obratański. Ten drugi wygłosił okolicznościowe przemówienie:

„Tego rodzaju wydarzenia zwykle mają swoją zrutynizowaną postać. Odwołujemy się do przeszłości, bohaterów tej przeszłości, czynimy zadość naszemu poczuciu sprawiedliwego docenienia ich wysiłków. To co jeszcze niedawno było rutyną dziś nabywa nowego wymiaru. Historia przestała być tylko zbiorem obrazów ilustrujących przeszłość. Ona wraca do nas w jednej z najbardziej strasznych postaci. Wojna za naszą wschodnią granicą uzmysłowiła nam jak szczęśliwy był czas, który mamy już za sobą, jakie zagrożenia czekają nas jako ludzi, jako społeczeństwo, naród, państwo. Dziś dawno zapomniane myśli zmarłych ludzi, tych z poprzedniego stulecia jak Józef Piłsudski, czy Roman Dmowski, ale i tych z wieku XIX, którzy dobijali się o Polską Niepodległość i analizowali możliwości ich odzyskania jak wielcy przywódcy powstań, czy myśliciele – jak choćby Maurycy Mochnacki. Dzisiaj to wszystko wraca i tym bardziej  w tych trudnych warunkach powinniśmy mieć świadomość jakim szczęściem, ale i jakim wysiłkiem okupione zostało  odzyskanie przez Polskę Niepodległości w roku 1918. Z perspektywy wydaje się, że jak pisał poeta 'ni z tego, ni z owego mamy Polskę na pierwszego’, ale tak naprawdę to wysiłek wielu pokoleń Polaków i tych, którzy Polskę budzili i podtrzymywali, poparta czynem zbrojnym w wielu wojnach. Nic nie jest proste i tanie, a zwłaszcza tania nie jest Niepodległość. Dzisiaj musimy mieć pełną tego świadomość i odpowiedzieć na pytanie czy my znamy wartość Niepodległości i gotowi bylibyśmy cenę tej Niepodległości zapłacić tak, jak płacili ją w przeszłości Polacy. To trochę smutne i poważne, ale niestety prawdziwe. Na dzisiaj jednak: cieszmy się. Zwłaszcza, że jesteśmy w szkole, która ma fantastyczne dzieciaki, które mają łatwość poruszania się na scenie jakby się tam urodziły. Przed Państwem dzieci ze szkoły podstawowej w Modliszewicach”.

Następnie przybyli obejrzeli piękne, poświęcone Polsce i jej zmaganiom o wolność artystyczne widowisko, które przygotowała społeczność Szkoły Podstawowej w Modliszewicach.

Zdjęcia:

REKLAMA

One thought on “Koneckie obchody Święta Niepodległości. Pierwszy akt w Modliszewicach [wideo, zdjęcia]

  1. Tęcza pisze:

    Jakiego obecnego dyktatora przypomina Państwu , K.O

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *