REKLAMA

Koneckie szkoły średnie pożegnały maturzystów [wideo, zdjęcia]

W piątek 30 kwietnia szkoły średnie w powiecie koneckim pożegnały uczniów, którzy zakończyli swoją edukację i przygotowują się już do matury. Z powodu obostrzeń absolwentów ominęły uroczyste akademie, ale dyrektorzy pożegnali ich życząc powodzenia na egzaminach dojrzałości.

REKLAMA

Wielu uczniów pożegnało się dzisiaj ze swoimi szkołami rozpoczynając tym samym swoje najdłuższe wakacje. Z powodu pandemii placówki oświatowe musiały zrezygnować z uroczystych i masowych form ostatniego spotkania z absolwentami. Nauczyciele wręczyli wiele nagród „najlepszym z najlepszych” oraz przekazali uczniom świadectwa ukończenia szkoły średniej. Zapytaliśmy dyrektorów jak wyglądały dzisiejsze skromne zakończenia roku szkolnego:

„Zgodnie z zaleceniami trzymania odległości, zachowania bezpieczeństwa klasy są podzielone. Odbywa się to na dwie tury, ponieważ te klasy trzydziesto-kilku osobowe mamy w tym roku trzy, więc pierwsza tura rozpoczęła się właśnie przed chwilą o 9:00, natomiast za pół godziny, więc też dość szybko, bez uroczystości, druga tura odbierze świadectwa ukończenia szkoły” – powiedział nam dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Końskich Wojciech Jasnos.

REKLAMA

Podobnie ten dzień wyglądał w nowym ogólniaku. O tym opowiedziała nam dyrektorka Beata Salata:

„Pożegnanie klas trzecich na pewno jest mocno okrojone w porównaniu z tym co było do tej pory. Nie jest już tak uroczystym zakończeniem, aczkolwiek dla nas jest to jedno z najważniejszych zakończeń roku, ponieważ zakończenie klas trzecich to jest zakończenie pewnego cyklu edukacyjnego, więc nauczyciele, ja jako dyrektor, wicedyrektor podchodzimy do tego bardzo uroczyście, ale ze względów pandemicznych nie mogliśmy zaprosić rodziców. Nie mogliśmy zrobić dużej uroczystości […] Drugie klasy pożegnały też online klasy trzecie. To też pewnie nie jest to pożegnanie, które do tej pory robiliśmy, z którego zawsze byliśmy dumni, ale na pewno pożegnamy ich w miarę możliwości pandemicznych bardzo uroczyście”

Dyrektorka Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Końskich Kinga Ostrowska skierowała parę słów do absolwentów:

„Dziękuję wam za to, że daliście mi dużo radości, dużo różnych skrajnych emocji, że mogliśmy wspólnie razem je przeżywać, za zaufanie, za was – każdego z osobna, każdego indywidualistę. Chciałabym wam życzyć kilku rzeczy. Wy wiecie, że ja jestem znana z monologów. Uważam, że o rzeczach ważnych należy mówić często, dużo i dobitnie i je powtarzać. I uważam, że najważniejsze jest żebyście pamiętali o tym, żeby być zawsze sobą, walczyć o swoje racje, walczyć o to, co dla was jest najważniejsze z pokorą, z takim spokojnym spojrzeniem na wszystkich dookoła. Pamiętajcie proszę o tym, żeby otaczać się tylko tymi ludźmi, którzy dają wam siłę i was wznoszą w górę”

Uczniowie, prawdopodobnie z powodu braku akademii wypełnionych muzyką i wzniosłymi słowami, nie podchodzili do zakończenia swojej edukacji bardzo emocjonalnie, jednak mimo to byli wzruszeni. Zapytaliśmy absolwentów o to jak będą wspominać szkołę i jakie mają zdanie na temat ostatniego roku spędzonego na zajęciach online oraz hybrydowych.

„Bardzo dobrze, polecam każdemu. Nie za dużo co prawda tutaj nachodziliśmy się, bo połowę przesiedzieliśmy w domu, ale i tak wspomnienia zostaną bardzo dobre […] Nie było źle, nauczyciele zawsze nam wpajali, że uczymy się dla siebie, a nie dla ocen” – wyraził swoją opinię Adam z I LO.

„No myślę, że dobrymi słowami. Była dobra nauka, dużo się nauczyłem, dużo wyniosłem stąd. Nauczyciele też bardzo fajni, bardzo się przykładają do nauczania, dobrze uczą” – powiedział nam Norbert z ZDZ.

„Na pewno bardzo dobrze, to była jedna z najlepszych decyzji, którą podjęłyśmy przychodząc tutaj. Na pewno nam będzie brakować tego, co tutaj było. Będziemy bardzo dobrze wspominać różne wyjazdy, było ich naprawdę dużo tutaj. Dzięki tej szkole weszłyśmy tak naprawdę w dorosłe życie, nauczyła nas bardzo dużo, jak podejmować decyzje. Weszłyśmy tu jako takie dzieciaczki, można powiedzieć, a wychodzimy jako dorosłe osoby […] Będzie nam brakować tych lekcji, ściągania na sprawdzianach też” – opowiedziały nam Weronika i Ania z ZDZ.

Źródło: ZSP w Stąporkowie

Szczególną formę pożegnania absolwentów przygotowała dyrekcja Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Końskich. Dyrektorka Beata Fidor zastąpiła uroczystość filmem przygotowanym przez Joannę Mikę, w którym między innymi składa życzenia uczniom opuszczającym mury szkoły. Wideo możecie Państwo obejrzeć na Facebooku szkoły TUTAJ.

„Drodzy absolwenci, czasu nie da się zatrzymać, ale warto wracać do chwil, które zostaną w naszej pamięci na zawsze. Dzisiejszy dzień skłania do takich wspomnień, bo kończycie naukę w szkole średniej. Czekają na was świadectwa ukończenia technikum, nagrody, dyplomy, wyróżnienia. My nauczyciele i wychowawcy chcielibyśmy przeżywać ten dzień z wami, móc was uścisnąć, pogratulować osiągniętych wyników” – mówiła na nagraniu Beata Fidor.

W stąporkowskiej „Górce” także odbyła się skromna uroczystość. Z zachowaniem zaleconych zasad bezpieczeństwa wychowawcy wraz z dyrekcją podziękowali uczniom za te parę lat spędzonych razem w murach szkoły. Rozdano świadectwa, nagrody i listy gratulacyjne. W imieniu rodziców dyrektorce Hannie Rzepce podziękowała Renata Migałka. Uczniowie także zabrali głos, aby podziękować nauczycielom za wspólną pracę.

Wszystkim uczniom, którzy ukończyli nauczanie w szkole średniej i przygotowują się do matury złożył życzenia starosta konecki Grzegorz Piec. Włodarz opublikował list, w którym życzy maturzystom powodzenia podczas ich zmagań w następnym tygodniu.

Już po majówce absolwenci szkół średnich podejdą do egzaminów dojrzałości. W całym powiecie maturzystów będzie w tym roku 412. Największa liczba uczniów podchodzących do egzaminów jest z II Liceum Ogólnokształcącego w Końskich.

Przypominamy, że we wtorek 4 maja maturzyści zmierzą się z językiem polskim, w środę z matematyką, a w czwartek z językiem obcym. Życzymy wszystkim egzaminowanym jak najlepszych wyników.

Zdjęcia [Piotr Malinowski, ZSP w Stąporkowie, II LO w Końskich]:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *