REKLAMA

Końskie: Chcą nazwać rondo imieniem 163 Pułku Piechoty

Grupa inicjatywna mieszkańców Końskich wystosowała list do włodarzy miasta i gminy Końskie o nazwanie nowego ronda, które znajduje się u wlotu do miasta od strony Kazanowa imieniem 163 Pułku Piechoty. 

REKLAMA

„Jako mieszkańcy Miasta i Gminy Końskie wnioskujemy, aby nowopowstałe rondo, znajdujące się na skrzyżowaniu ulic: Spacerowej i Zachodniej przy drodze krajowej 42 otrzymało nazwę 163 Pułku Piechoty” – czytamy w piśmie, które dotarło także do naszej redakcji.

REKLAMA

Nowe rondo znajduje się w ciągu drogi krajowej. Jednak biorąc pod uwagę prawodawstwo i wyroki sądowe, w tym Sądu Najwyższego kompetencje do nadania mu imienia należą do samorządu gminnego. Mieszkańcy zwrócili się więc z petycją do władz gminy Końskie.

Twórcy petycji wskazują, że 163 Pułk Piechoty walcząc we wrześniu 1939 roku stoczył bitwy pod Rudą Maleniecką oraz pod Kazanowem. W tej drugiej ochronił on dziesiątki mieszkańców Kazanowa, Brodów i Sierosławic. Natomiast mogiły poległych żołnierzy ze 163 pułku znajdują się zarówno na cmentarzu parafialnym w Kazanowie, jak i na cmentarzu w Końskich. Symboliczna mogiła pod postacią krzyża mieści się zaś nieopodal ronda w lesie „Karolinów”, przy pasie drogowym drogi krajowej nr 42.

REKLAMA

4 thoughts on “Końskie: Chcą nazwać rondo imieniem 163 Pułku Piechoty

 1. Bolo pisze:

  Nie lepiej rondo nazwać ku czci pamięci Lecha i Marii Kaczyńskich

 2. Ealus pisze:

  Potrzebne tam rondo hak dziura w moscie

 3. Benitodevito pisze:

  Wspaniała nazwa dla owego ronda. Żołnierze 163 pp wyjątkowo zasługują na pamięć i honorowanie ich męstwa i waleczności. Dość już pseudo bohaterów.

 4. naPohybelKlerowi pisze:

  jestem za tym żeby nazwać go rondem Jana Pawła II albo jakiegoś innego p***-wielebnego. Mamy za mało katolickich rond, ulic i osiedli w Kuńskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *