REKLAMA

Końskie: Niebawem powstanie rondo przy ‚Ekonomiku’. To część przebudowy centrum miasta [wideo, zdjęcia]

Gmina Końskie rozstrzygnęła przetarg na przebudowę ulic w centrum Końskich. Inwestycja podzielona jest na dwa zadania – pierwsze z nich zakłada budowę ronda w miejscu skrzyżowania ulic Piłsudskiego, Kazanowskiej i 3 Maja, natomiast drugie zadanie to przebudowa ulic Piłsudskiego, ks. Granata i Placu Kościuszki. Przyjrzeliśmy się kosztom oraz terminom rozpoczęcia realizacji wymienionych projektów.

REKLAMA

Wkrótce zostanie podpisana umowa na realizację I zadania projektu, czyli nieco ponad dwumilionowej inwestycji dotyczącej przebudowy skrzyżowania ulic Piłsudskiego, Kazanowskiej i 3 Maja. Niebawem możemy się więc spodziewać wejścia wykonawcy na plac budowy i zmiany organizacji ruchu w tym miejscu. Dofinansowanie, jakie gmina Końskie pozyskała na ten cel z Funduszu Dróg Samorządowych wynosi 60%.

„Tam powstanie rondo, które spowoduje, że zniknie ta sztywność regulacji ruchu spowodowana światłami, a jednocześnie nieosiowe skrzyżowanie zyska na płynności. Myślę, że to dobre rozwiązanie, a chyba wszyscy kierowcy potwierdzą, że na rondzie jeździ się prościej, bardziej intuicyjnie i mniej jest wypadków. Tam mimo świateł niemal nie było miesiąca, żeby nie doszło do jakiejś kolizji” – mówi nam burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański.

REKLAMA

II zadanie obejmuje przebudowę ulic Piłsudskiego, ks. Granata i Placu Kościuszki –„To jest coś, co było objęte projektem rewitalizacji, jednak ze względu na znaczną obfitość środków w programie, który jest zgoła nowy, czyli Funduszu Dróg Samorządowych ubiegamy się o pieniądze z tego funduszu” – przypomina Krzysztof Obratański.

Gigantyczna inwestycja przebudowy centrum opiewająca na 12 milionów złotych jest na etapie badania oferty. Tutaj gmina sięga po 80-procentowe dofinansowanie.

„Istotną część wartości stanowić będzie to co jest pod ziemią, ale co w miastach, a zwłaszcza w centrach miast jest oczywiste. Musimy tam przebudować i rozbudować sieci związane z drogami – kanalizacji deszczowej, wodociągów, usunąć kolizje między tymi sieciami, które są podstawowe z siecią ciepłowniczą, dobudować nowy odcinek wielkośrednicowego kanału deszczowego od Domu Rzemiosła do ulicy Łaziennej. To spowoduje, że woda, która jest największym wrogiem trwałości dróg zostanie w sposób uporządkowany, odpowiedzialny przejęta przez kanalizację deszczową” – opowiada nam burmistrz Końskich.

Obie wyżej wymienione inwestycje za łącznie około 14 milionów 700 tysięcy złotych będzie realizować firma Polskie Surowce Skalne.

Ponadto w ramach projektu rewitalizacji Końskich w planach jest przebudowa skweru oraz Placu Kościuszki, a ta inwestycja zakłada także likwidację drogi poprzecznej łączącej ulice Piłsudskiego i ks. Granata. Jak przekazał nam burmistrz Końskich, prawdopodobnie w październiku okaże się, czy znajdzie się oferent na realizację inwestycji i jakie są jej koszty.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *