REKLAMA

Końskie: Znamy wyniki egzaminów ósmoklasisty. Wiceburmistrz Jasiński komentuje [wideo]

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Końskich, która odbyła się w poniedziałek 16 listopada wiceburmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Jasiński przedstawił informację o stanie oświaty za rok szkolny 2019/2020. Zawarta w niej była między innymi liczba uczniów przedszkoli i szkół podstawowych, sukcesy naukowe, artystyczne i sportowe dzieci z gminy Końskie, a także średnie wyniki egzaminów ósmoklasisty w każdej z placówek. Przedstawiamy Państwu najważniejsze informacje zawarte w raporcie o stanie oświaty.

REKLAMA

W placówkach gminy Końskie na początku roku szkolnego 2019/2020 uczyło się 845 przedszkolaków i 2331 uczniów szkół podstawowych.

W roku 2019/2020 niewątpliwie dla całej społeczności szkolnej trudny był okres przejścia w tryb nauki zdalnej.

REKLAMA

„Okres od 12 marca do końca roku szkolnego to okres podążającej za nami wszystkimi pandemii i z przejściem z nauczania stacjonarnego na zdalne. To był bardzo trudny czas dla uczniów, nauczycieli, dyrekcji szkół, ale również dla rodziców, którzy musieli podołać szeregowi dodatkowych zadań” – mówi nam Krzysztof Jasiński.

W raporcie przedstawionym podczas sesji Rady Miejskiej zawarte były między innymi średnie wyniki egzaminów ósmoklasisty w koneckich placówkach. Prezentowały się one następująco:

Szkoła Podstawowa nr 1 w Końskich: język polski – 64%, matematyka – 42%, język angielski – 54%,
Szkoła Podstawowa nr 2 w Końskich: język polski – 56%, matematyka – 40%, język angielski – 60%,
Szkoła Podstawowa w Dziebałtowie: język polski – 63%, matematyka – 50%, język angielski – 41%,
Zespół Placówek Oświatowych w Kazanowie: język polski – 65%, matematyka – 53%, język angielski – 41%,
Szkoła Podstawowa w Kopaninach: język polski – 58%, matematyka – 49%, język angielski – 62%,
Zespół Placówek Oświatowych w Modliszewicach: język polski – 52%, matematyka – 53%, język angielski – 51%,
Zespół Placówek Oświatowych w Nieświniu: język polski – 59%, matematyka – 36%, język angielski – 40%,
Zespół Placówek Oświatowych w Pomykowie: język polski – 59%, matematyka – 54%, język angielski – 50%,
Zespół Placówek Oświatowych w Rogowie: język polski – 55%, matematyka – 34%, język angielski – 52%,
Zespół Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli: język polski – 61%, matematyka – 55%, język angielski – 57%, język niemiecki – 92%.

Średni wynik egzaminów z języka polskiego w kraju i województwie świętokrzyskim wynosił 59%, z matematyki, również w kraju i województwie – 46%, z języka angielskiego w kraju było to 54%, natomiast w świętokrzyskim – 52%. O komentarz do wyników z gminy Końskie poprosiliśmy wiceburmistrza Krzysztofa Jasińskiego.

„Myślę, że wyniki egzaminu dla ósmoklasisty są wynikami pozytywnymi, aczkolwiek szczególnie biorąc pod uwagę egzamin z matematyki nieco odbiegają w przypadku czterech placówek od średnich wyników wojewódzkich, ale chcę podkreślić, że aby te wyniki były pozytywne musi zostać spełniony szereg uwarunkowań. Przede wszystkim nauka to nauczyciel. Tutaj absolutnie nie chcę podkreślić, że są to źli nauczyciele matematyki, ale są to specyficzne elementy – właściwa ilość godzin matematyki w ramowych planach nauczania, które w moim odczuciu po reformie sprzed kilku lat nie spełniają oczekiwań nauczycieli. Kolejna rzecz to nauka zdalna, która była realizowana przy udziale komputerów, brak możliwości powtórzenia materiału z całego roku szkolnego, bo niestety przy nauce zdalnej nie jest to do końca możliwe, szczególnie w krótkim okresie czasu, ale również i potrzebne, specyficzne zdolności ucznia, a te akurat w przypadku matematyki, co potwierdzają ogólnopolskie wyniki z tego przedmiotu nie do końca spełniają oczekiwania. W naszym przypadku te wyniki również nie są adekwatne do możliwości, ale chcę podkreślić, że corocznie są one lepsze” – podsumowuje wiceburmistrz Jasiński.

Warto dodać, że gmina Końskie może pochwalić się także dwunastoma finalistami oraz siedmioma laureatami w wojewódzkich konkursach przedmiotowych. Uczniowie klas siódmych i ósmych szkół podstawowych tytuł laureata zdobyli z języka polskiego, matematyki, geografii, fizyki i informatyki.

Łączne wydatki gminy Końskie na placówki oświatowe w gminie Końskie to niemal 40 milionów złotych.

Informacja o stanie oświaty za rok 2019/2020 została przedstawiona podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Końskich, nad czym debatowali i dyskutowali radni. Znajdziecie to w wideorelacji z poniedziałkowej sesji – TUTAJ.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *