REKLAMA

Kto do powiatu? Potencjalnych kandydatów jest wielu!

Tylko do 8 maja można rejestrować komitety wyborcze, które później będą mogły wystawić swoich kandydatów w wyborach do Rady Powiatu Koneckiego. Wybory zaś odbędą się 16 czerwca. Pierwsze deklaracje już padają. Sprawdzamy plotki i oficjalne informacje by odpowiedzieć na pytanie: Kto wystartuje w wyborach do Rady Powiatu? 

REKLAMA

Jako pierwsza głos w tej sprawie zabrała burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska„Jeżeli rozpisane zostaną przedterminowe wybory deklaruję budowę silnej ponadpartyjnej listy, na której czele staną doświadczeni samorządowcy” – napisała na swoim fanpage Łukomska.

REKLAMA

I faktycznie docierają od nas informacje, że pani burmistrz kompletuje listy, na których są zarówno ludzie młodzi, jak i wiele zaangażowanych kobiet – kierowniczki jednostek, sołtyski, działaczki społeczne. Łukomska jest jednak szczególnie ostrożna po tym jak sparzyła się na jesiennym budowaniu pojednania z działaczami Kreatywnej Jedności Powiatu Koneckiego.

Z informacji kuluarowych burmistrz Łukomska rozważa wystawienie własnych list, ale też rozważa połączenie sił z Robertem Plechem. Przypomnijmy, że Plech swoimi działaniami po ostatnich wyborach nie zawiódł Łukomskiej. Wówczas jeszcze jako lider SLD budował porozumienie z Prawem i Sprawiedliwością oraz wspomnianą Kreatywną Jednością Powiatu Koneckiego. Na ostatniej prostej dwóch radnych „Kreatywnej” zmieniło front i dogadało się z PSL-em. Natomiast trzeci, od zawsze związany z Łukomską, Marian Domagała pozostał wspólnie z ludźmi Plecha i Grzegorza Pieca w opozycji.

Cichego wsparcia frontowi Łukomskiej udziela także Robert Wielgopolan, wójt Słupi Koneckiej. Robert Plech, który zawiesił swoje funkcjonowanie w Sojuszu Lewicy Demokratycznej z całą pewnością będzie chciał wystawić listy w nadchodzących wyborach. Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że jego komitet wyborczy może przybrać nazwę „Końskie OdNowa” lub „Powiat Konecki OdNowa”. Frontmanami list mają być ‚Trzej Muszkieterowie’, którzy obalili Zarząd Powiatu z duetem Lenart/Soboń na czele, czyli Robert Plech, Wojciech Owczarek i Wiesław Skowron. 

Swój start w wyborach do Rady Powiatu zapowiada też Porozumienie Samorządowe TKN„Przed nami przedterminowe wybory do powiatu. Wspólnie możemy stworzyć dobre wzorce zarządzania i współpracy ponad podziałami. Zapraszamy do rozmów. Jesteśmy przygotowani i gotowi do pracy dla naszych mieszkańców” – zapowiadają twórcy tego lokalnego ugrupowania.

Na wspólnej fotografii widzimy zaś choćby obecnych radnych miejskich: Michała Cichockiego, Lidię Wiśniewską, Barbarę Galant, ale i wielu innych działaczy – np. związanego z Nowoczesną Piotra Banasika, byłych radnych Krzysztofa Grzegorczyka i Dorotę Borkowską, czy byłego wiceburmistrza Jacka Materę.

Co z Kreatywną Jednością Powiatu Koneckiego? Trudno zakładać, że ugrupowanie to ponownie pojawi się na lokalnej scenie politycznej. O ile listę KJPK w okręgu radoszycko-fałkowsko-rudzkim można sobie wyobrazić to w pozostałych raczej trudno byłoby znaleźć osoby zainteresowane startem pod tym szyldem.

Swoje listy na pewno już bez Andrzeja Marka Lenarta wystawi Prawo i Sprawiedliwość. Tutaj decydujący głos będzie miał obecnie pełniący funkcje wszystkich organów powiatu Grzegorz Piec. W okręgu Gowarczów – Słupia Konecka – Smyków liderem ma być sam Piec, w okręgu Radoszyce – Fałków – Ruda Maleniecka jedynkę na pewno dostanie Danuta Leśniewicz, w Stąporkowie najprawdopodobniej listę ciągnąć będzie Liliana Brożyna, a w Końskich numerem jeden na liście może być młody działacz Porozumienia Łukasz Kubka. Tutaj mówi się także o tym, że jedynką może zostać Dariusz Banasik związany z Solidarną Polską.

Nie wiadomo czy jakiekolwiek listy wystawi Sojusz Lewicy Demokratycznej. Ugrupowanie to po odejściu Plecha i Skowrona jest mocno rozbite, mówi się też o tym, że może po prostu oficjalnie poprzeć nowy komitet „Powiat Konecki OdNowa”.

Z całą pewnością swoje listy wystawi mające bardzo mocne struktury w terenie Polskie Stronnictwo Ludowe. Ugrupowanie, któremu w regionie dowodzi Bogdan Soboń prawdopodobnie odtworzy listy z jesiennych wyborów, a dodatkowo wesprze je kilkoma samorządowcami, którzy wtedy ubiegali się o stanowiska innego szczebla (mówi się np. o starcie Mariana Króla, który chciał być wójtem Słupi Koneckiej, czy Wiesława Stępnia – wieloletniego radnego wojewódzkiego).

Języczkiem uwagi ponownie mogą być Samorządni Ziemi Koneckiej Krzysztofa Obratańskiego. To skupione wyłącznie na regionie stowarzyszenie ma zdolności koalicyjne do wejścia w porozumienie praktycznie z każdym na lokalnym rynku politycznym. Tuż po ogłoszeniu nowych wyborów mówiło się, że „Samorządni…” mogą przygarnąć ‚sieroty’ po Kreatywnej Jedności Powiatu Koneckiego tj. Damiana Rozmusa, czy Pawła Pękalę. Teraz jednak przebijają się sygnały, że zarząd tego stowarzyszenia nie chce wikłać się w polityczne rozgrywki, a dla byłych radnych innych opcji, czy dla np.  byłego starosty Andrzeja Lenarta, którego też łączono z „Samorządnymi…” drzwi raczej są zamknięte. Mówi się, że wyjątek może stanowić Jarosław Lasota, lubiany lekarz dotychczas związany z PiS, któremu jednak nie po drodze jest z Grzegorzem Piecem.

Utworzenie komitetu wyborczego zapowiada także związany ze środowiskiem narodowo-wolnościowym Damian Milczuszek.

O tym jakie ugrupowania powalczą o władzę w powiecie koneckim oficjalnie dowiemy się 9 maja. Listy z nazwiskami ubiegających się o funkcję radnego zostaną opublikowane 23 maja.

REKLAMA

3 thoughts on “Kto do powiatu? Potencjalnych kandydatów jest wielu!

  1. Ze strony Kreatywnej Jedności życzyłabym sobie jednego: aby z jej list więcej nie startowały osoby mające zwyczaj prowadzenia pojazdu w stanie wskazującym na spożycie alkoholu.

  2. Skowronek powinien jechać się leczyć a nie startować w wyborach! Chorzy ludzie leżą w szpitalach zamiast pełnić funkcję na stanowiskach Państwowych. Decyzja wyborców jest zadziwiająca…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *