Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” przygotowało ranking „Samorządowi liderzy pozyskania środków unijnych 2014-2019”. Najlepsi potrafili pozyskać ponad 10 tysięcy złotych na jednego mieszkańca, najsłabsi zdobyli kilkanaście złotych per capita. A jak poradziły sobie samorządy z naszego powiatu? O tym poniżej.
REKLAMAMinął już szósty rok siedmioletniego budżetu Unii Europejskiej uchwalonego na lata 2014-2020.
„Do wykorzystania dostępnych środków samorządom pozostał więcej niż rok. Ale to dobry moment na przyjrzenie się, jak wyglądają dotychczasowe sukcesy w realizacji projektów unijnych”- mówią autorzy rankingu Paweł Swianiewicz i Julita Łukomska.
REKLAMA
Zestawienie obejmuje wartość wszystkich dotacji unijnych pozyskanych przez samorządy w latach 2014–2019, bez rozróżnienia na dotacje inwestycyjne i związane z wydatkami bieżącymi. Wynik podawany jest w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W przypadku miast na prawach powiatu do wyniku obliczonego na podstawie budżetu dodane zostały informacje o dotacjach pozyskanych bezpośrednio przez spółki komunalne.
Województwo świętokrzyskie znalazło się na czwartym miejscu w rankingu pozyskując 971,46 zł na jednego mieszkańca, a samo miasto Kielce znalazło się na siódmym miejscu (wydatki ze środków unijnych per capita 3127,39 zł). Kielce zmieniają się bardzo mocno dzięki wsparciu ze środków europejskich. Funkcjonowanie układu komunikacyjnego miasta, modernizacja wielu ważnych obiektów (w ostatnich tygodniach uruchomiliśmy przebudowany dworzec autobusowy) czy wsparcie dla Kieleckiego Parku Technologicznego to tylko niewielki obraz bezpośredniego wpływu funduszy z Unii Europejskiej. Miejsce w rankingu „Wspólnoty” jest tego obiektywnym odzwierciedleniem. Nie dziwi też wysoka pozycja pozostałych samorządów z Polski Wschodniej. Specjalny program dedykowany najsłabiej rozwiniętym regionom był bardzo potrzebny i wciąż, mimo wątpliwości zgłaszanych przez Komisję Europejską, bardzo liczymy na jego utrzymanie – komentuje dla „Wspólnoty” prezydent Kielc Bogdan Wenta.
RANKING
Powiaty – w rankingu mamy 314 powiatów
Powiat konecki – 114 miejsce, wydatki z UE per capita – 311,59 zł.
Miasta powiatowe – w rankingu mamy 267 miast
Końskie – 166 miejsce, wydatki z UE per capita – 512,19 zł
Miasteczka – w rankingu znajduje się 607 miasteczek
Stąporków – 223 miejsce, wydatki z UE per capita – 1164,39 zł
Radoszyce – 257 miejsce, wydatki z UE per capita – 1024,09 zł
Gminy wiejskie – w rankingu mamy 1538 gmin
Fałków – 119 miejsce, wydatki z UE per capita – 2426,06 zł
Słupia Konecka – 172 miejsce, wydatki z UE per capita – 2141,40 zł
Ruda Maleniecka – 283 miejsce, wydatki z UE per capita – 1756,03 zł
Smyków – 848 miejsce, wydatki z UE per capita – 883,95 zł
Gowarczów – 1320 miejsce, wydatki z UE per capita – 395,94 zł
[…] Unijna dotacja do obu zadań wyniosła łącznie aż dwa miliony złotych. Przypominamy, że gmina Fałków ze środków Unii Europejskiej pozyskuje gigantyczne dotacje na rozmaite inwestycje – w rankingu „Samorządowi liderzy pozyskania środków unijnych” opracowanym przez pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” gmina w pozyskiwaniu środków unijnych ma pierwsze miejsce w powiecie, ósme w województwie i 119. w Polsce (więcej o rankingu „Wspólnoty” odnośnie pozyskiwania funduszy unijnych w powiecie koneckim znajdziecie w naszym wideo – TUTAJ). […]