REKLAMA

Lawina pomocy dla Michała. Kiermasz i moc atrakcji w Astorii [wideo, zdjęcia]

Na dzień przed Mikołajkami ludzie o wielkich i gorących sercach spotkali się w Sali Bankietowej Astoria w Końskich. To po to, by wziąć udział w wydarzeniu charytatywnym, którego celem była pomoc dla Michała Rasińskiego – 36 latka z gminy Stąporków, który przeszedł rozległy udar mózgu. Michała można wspomóc także online – zbiórka prowadzona jest TUTAJ

REKLAMA

Charytatywną akcję zorganizowało mnóstwo jednostek – to między innymi szkoły: II Liceum Ogólnokształcące i Prywatna Szkoła Podstawowa, a także Przedszkole „Bajkowa Kraina”. Na miejscu nie zabrakło też wielu firm prywatnych między innymi z branży kosmetycznej, uczniów różnych placówek, rękodzielników, członkiń Koła Gospodyń Wiejskich z Nałęczowa, czy przedstawicieli Czarnej Floty. Na wstępie więcej o akcji i samym potrzebującym opowiedzieli: Beata Salata – dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Końskich oraz ojciec Michała – Ryszard Rasiński:

„Liczymy, że do godziny 20:00 przez tą salę przewinie się dużo Konecczan, którzy będą mieć otwarte serce, a za nim też otwarte portfele. Drodzy Państwo – co nas dzisiaj tutaj łączy? Łączy nas osoba Michała Rasińskiego. To dla niego spotkaliśmy się, dla niego chcemy ten dzisiejszy wieczór, nasz czas i być może nasze pieniądze poświęcić” – mówiła Beata Salata.

REKLAMA

„Michał urodził się w Łodzi, ale Końskie były zawsze ważne i obecne w jego życiu. Od dziecka przyjeżdżał tutaj do ukochanych dziadków na wakacje, święta. Przeżył w Końskich, w domu przy ul. Słonecznej wiele pięknych chwil. Był tu również w chwilach trudnych kiedy odchodzili: babcia Janeczka, wujek Zygmunt. Michał ukończył koneckie II Liceum. Zdał tutaj maturę i wyjechał do Austrii szukać szczęścia i stabilizacji. Wrócił po kilku latach by znaleźć to tutaj w Końskich, nie w Wiedniu, a w Końskich. Poznał Monikę, podjął pierwszą etatową pracę, został ojcem Romka. Romek bardzo tęskni za tatą… ma niewiele ponad dwa lata. Jednak my, którzy tworzymy jego najbliższą rodzinę wiemy, że rehabilitacja po udarze jest bardzo powolna, żmudna i zajmuje czas. Jest także bardzo kosztowna” – tłumaczył wszystkim zgromadzonym ojciec chorego.

Na zdjęciu: Ryszard Rasiński, tata Michała.

Ryszard Rasiński powiedział nam więcej o trudnościach swojego syna oraz o organizacji akcji na jego rzecz:

„Michał przeszedł udar mózgu latem tego roku. Po tym udarze nie wrócił jeszcze do prawdziwego kontaktu ze społeczeństwem i rodziną. Jest sparaliżowany w połowie. Nie mówi na razie, choć rozumie bardzo dużo. Jego rehabilitacja, która odbywa się w Krakowie w specjalistycznym ośrodku jest bardzo kosztowna. Bez wsparcia z zewnątrz rodzinie byłoby trudno taką rehabilitację zrealizować w czasie, który jest potrzebny by Michał wrócił do zdrowia i do rodziny. Widzimy postępy, widzimy jak wiele osób z Michałem pracuje. On ma spotkania wielogodzinne, po pięć, sześć godzin ze specjalistami i postępy są. Nie tak szybkie jakbyśmy chcieli, ale podobno nie ma reguły – po udarze można wrócić do zdrowia ciągu kilku tygodni, a czasami można w ciągu kilku lat. Ta zbiórka to głównie zasługa żony Michała Moniki i jej siostry Gosi, które wpadły na taki pomysł. One znalazły właściwe osoby w Końskich i okolicy, ale pomysł aukcji, licytacji, kiermaszu jest ich” – mówił nam ojciec chorego Michała.

Całą imprezę prowadził DJ Gass, czyli Sebastian Bednarz. A podczas niej różne występy przeplatane były licytacjami przedmiotów przekazanych głównie przez koneckich przedsiębiorców. Na scenie zaś zaprezentowali się między innymi: zespół Dairy Minds, Dominika Wróbel oraz Marek Werens. Ten ostatni wspomógł organizatorów zajmując się także udźwiękowieniem wydarzenia od strony technicznej.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się przeróżne stoiska rozstawione po całej sali Astoria, którą charytatywnie udostępnił jej właściciel Andrzej Kudłacz. Na nich znaleźć można było rękodzieła, moc świątecznych dekoracji, przeróżne słodkości, ale i swojskie jadło. Dzieci korzystały z przygotowanych dla nich animacji, a hitem były Alpaki – Rysiek i Bambi. Te potulne zwierzęta, które na co dzień pracują poprzez Alpakoterapię dotknąć chciało każde dziecko. Oczywiście na sali nie mogło zabraknąć także Świętego Mikołaja.

A już w niedzielę o godzinie 10:00 w Hali Sportowej w Stąporkowie dla Michała Rasińskiego wystartuje 3 Charytatywny Mikołajkowy Maraton (o nim więcej TUTAJ). Na to wydarzenie zaprasza burmistrz gminy Stąporków Dorota Łukomska –„Ja Państwu dziękuję za to, że znaleźliście czas, przyszliście i wspólnie możemy pomóc Michałowi. W niedzielę zapraszam na halę do Stąporkowa, gdzie odbędzie się maraton, który organizuje nasza wspaniała instruktorka Małgosia Wiśniewska” – przemawiała burmistrz Łukomska.

Relację z maratonu oczywiście także znajdziecie w tkn24.pl. 

Zdjęcia (Paulina Adamczyk):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *