REKLAMA

Mieszkańcy gminy Gowarczów mogą zgłaszać inicjatywy kulturalne [wideo]

Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Gowarczowie realizuje projekt „ZaPLANujMY” w ramach ogólnopolskiego programu „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne”. Obecnie można wypełniać ankiety, które pomogą instruktorom przy planowaniu inicjatyw, jakich brakuje mieszkańcom na terenie gminy Gowarczów (TUTAJ). Przyjrzeliśmy się także, jak dalej będzie przebiegać to przedsięwzięcie.

REKLAMA

„Projekt „ZaPLANujMY” realizujemy w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne”. Jak sama nazwa wskazuje, program jest skierowany do społeczności, do ludzi, którzy chcieliby lokalnie zadziałać w przestrzeni kulturalnej, czyli spełnić jakieś kulturalne marzenia na miarę przestrzeni, w których mieszkamy, np. wydarzenie w sołectwie, w gminie, ale może też mieć dalszy zasięg. To kwestia kreatywności naszych mieszkańców” – opowiada nam Elwira Sibiga, dyrektor CKiAL Gowarczów.

W marcu ruszył pierwszy etap projektu, który potrwa do maja. Jest to nic innego jak zbieranie informacji od mieszkańców, jakie działania, zajęcia czy inicjatywy są według nich potrzebne w centrum kultury w Gowarczowie.

REKLAMA

Placówka zorganizowała też wystawę prac najmłodszych podopiecznych pracowni plastycznej pt. „Nasyceni kolorem” w formie online. –„Myślimy, że gdy tylko sytuacja się poprawi, ta wystawa będzie plenerowo przy okazji projektu „ZaPLANujMY, który realizujemy w CKiAL. Będziemy badać, przy tej okazji będą pojawiały się ankiety” – mówi nam Małgorzata Żurawska, instruktor CKiAL Gowarczów.

Instruktorzy zachęcają do wypełniania ankiet, ponieważ są one niezbędne do prawidłowego oszacowania lokalnych potrzeb. Ankieta z pytaniami dotyczącymi kulturalnych oczekiwań mieszkańców na terenie gminy Gowarczów dostępna jest na stronie www.ckialgowarczow.naszdomkultury.pl oraz w mediach społecznościowych (TUTAJ). Można ją też otrzymać w formie papierowej do wypełnienia w siedzibie CKiAL w Gowarczowie.

Drugi etap przedsięwzięcia został zaplanowany na drugą połowę maja.

„Zorganizujemy spotkanie „ZaPLANujMY”, na którym przybliżymy w jaki sposób można aplikować o środki na realizację tych swoich marzeń i celów, które się określiło. Będzie to w formie konkursu, on podczas tego spotkania zostanie ogłoszony. Będzie też spotkanie z ciekawymi ludźmi, którzy zmotywują, powiedzą, jak to robić, żeby w tych małych społecznościach nawet bez dużego budżetu przeprowadzić ciekawe inicjatywy budujące i poszerzające horyzonty” – informuje nas Elwira Sibiga.

Konkurs, o którym mówi dyrektor placówki potrwa do połowy czerwca, niedługo później poznamy zwycięskie inicjatywy. Łącznie wyłonionych zostanie od 3 do 7 inicjatyw, które będą miały do dyspozycji od 3 do 7 tysięcy złotych na ich realizację – na całym etapie realizacji CKiAL oferuje wsparcie konsultacyjne, osobowe i rzeczowe. Poszczególne inicjatywy będą realizowane od sierpnia do października.

„Gorąco zachęcam, żeby brać udział w tych naszych działaniach diagnostycznych. To nie tylko o to chodzi, żebyśmy w tym roku przeprowadzili te inicjatywy, które są bardzo cenne i ważne, bo wiemy, że wszystkim nam brakuje tych działań kulturalnych, ale jest to dla nas bardzo cenna wskazówka jak budować ofertę CKiAL. Spodziewam się, że są osoby, które z tej oferty nie korzystają, ale może dlatego, że nie ma jakiegoś działania, które by im pasowało, dlatego są te ankiety, żebyśmy wiedzieli, jakie obszary powinny być poszerzone” – zaprasza Elwira Sibiga.

Gowarczowski ośrodek kultury na realizację projektu otrzymał około 30 tysięcy złotych z Narodowego Centrum Kultury.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *