REKLAMA

Muzykanty po raz 15 w Końskich

Już w najbliższą niedzielę odbędą się „Muzykanty 2019”. 25 kapel ludowych i 17 solistów-instrumentalistów będzie walczyć o statuetki i nagrody finansowe. Organizatorzy przygotowali również konkurs dla publiczności. 

REKLAMA

Konecki Przegląd Kapel i Solistów–Instrumentalistów Ludowych „Muzykanty 2019” odbędzie się na Scenie Letniej w Parku  Miejskim w Końskich w niedzielę o godz. 14.oo. Organizatorem wydarzenia jest Miejsko–Gminny Dom Kultury w Końskich pod kierunkiem instruktora muzycznego Romana Cieślaka. Pomysłodawcą był Jan Bukład, także instruktor muzyczny koneckiego Domu Kultury, zajmujący się zespołami ludowymi.

REKLAMA

-Końskie i okolice to okręg bardziej przemysłowy niż wiejski, dlatego nie mamy swoich muzycznych ludowych tradycji. Raczej czerpiemy z ziemi opoczyńskiej i kieleckiej niż z własnej. I to było argumentem, by pokazywać dawną, w miarę autentyczną muzykę. Jasiu poddał pomysł, ja zobowiązałem się do jego organizacji – mówi Roman Cieślak.

Do Końskich przyjadą najlepsi muzycy ludowi z województwa świętokrzyskiego oraz z województw ościennych. Artyści zagrają na akordeonach, harmoniach, skrzypcach czy trąbkach. Przy scenie staną stoiska z regionalnym jadłem i rękodziełem ludowym. – Pokażemy osadę żniwiarzy, w której wystąpią słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz młodzież – opowiada Anna Wiaderna z MGDK w Końskich. – Przed sceną podpatrzymy, jak nasi dziadowie kosili kosą i sierpem zboże, jak klepano kosy i wykonywano wiele innych prac gospodarskich.

W tym roku muzyków oceniać będzie jury w składzie: Leszek Ślusarski, Janusz Woś, Jerzy Szczyrba i Jan Bukład. Zwycięzcy otrzymają nagrody finansowe, a także zupełnie nową statuetkę w formie płaskorzeźby autorstwa artystki pochodzącej z Końskich Agnieszki Ciszewskiej. W tym roku w konkursie zawalczy także publiczność o miano najlepszych par oberkowych.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *