REKLAMA

Nałęczów ma mieć kanalizację. Ruszyły prace [wideo, zdjęcia]

Ruszyły prace ziemne, których finałem będzie skanalizowanie miejscowości Nałęczów w gminie Końskie. Z nowej sieci łącznie korzystać będzie około 140 osób. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji z Końskich pozyskała na tę inwestycję 60% dofinansowanie, a jej całkowity koszt to blisko 2 miliony złotych. 

REKLAMA

Pierwsze prace nad kanalizacją już się rozpoczęły – trwają roboty ziemne. W Nałęczowie deklaracje przyłączeniowe złożyły 34 gospodarstwa, łącznie korzystać ma z sieci minimum 136 osób. Doprowadzenie kanalizacji do tej wsi to temat z długą brodą. Mieszkańcy starali się o to już blisko piętnaście lat temu. Nałęczów początkowo znalazł się w wielkim projekcie kanalizowania aglomeracji Końskie, ale później miejscowość tę wykreślono z uwagi na ustawę, którą przyjął Sejm. Zakładała ona, że ubiegać się o dotację z zewnątrz mogą tylko regiony, gdzie na 1 km sieci przypada niemniej niż 120 przyłączy – tych kryteriów Nałęczów nie spełniał.

REKLAMA

Historia ma jednak swój szczęśliwy koniec. W ubiegłym roku PWiK otrzymał dofinansowanie do stworzenia 4,5 km sieci, w tym do skanalizowania właśnie tej miejscowości.

Zadanie ma kosztować blisko 2 mln złotych, a przyznane dofinansowywanie ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich to 60% tej kwoty. Prace mają zakończyć się w drugiej połowie 2022 roku.

Zdjęcia:

REKLAMA

One thought on “Nałęczów ma mieć kanalizację. Ruszyły prace [wideo, zdjęcia]

  1. bikom pisze:

    Teraz rachunek za wodę np. 150 zł/m-c i raz na kilka m-cy za wywóz kanalizacji. Potem ze 150 zł za wodę plus ze 350 zł/m-c za ścieki. Niejedna osoba chętnie by wróciła wtedy do szamba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *