REKLAMA

Nowy Ogólniak wręczy stypendia dla najlepszych [wideo, zdjęcia]

II Liceum Ogólnokształcące w Końskich przygotowuje się do rozdania stypendiów w ramach programu Świętego Mikołaja i nie tylko. Jak dotąd w tej placówce rozdano 39 stypendiów, z czego w zeszłym roku było ich 13. Czy tym razem szkoła pobije swój rekord?

REKLAMA

W programie stypendialnym Fundacji Świętego Mikołaja liceum bierze udział od 2012 roku. Wniosek o stypendium złożyć może każdy uczeń, ale musi spełniać konkretne wymagania. W tym roku o tę formę wsparcia stara się 20 osób. Ale skąd biorą się na nie środki?

„Fundacja Świętego Mikołaja za każdą zebraną kwotę dokłada nam, jeśli to jest w ramach akcji „Wiosną stypendia rosną”, bądź do 19 września, dodatkowe pieniądze, czyli tyle ile zebraliśmy pieniążków, tyle dostajemy” – opowiadała nam o mechanizmie fundowania stypendiów Agnieszka Woźniak, koordynatorka programu w II LO.

REKLAMA

Okazuje się, że w zbiórkę pieniędzy na stypendia zaangażowani są w dużym stopniu uczniowie. Chętni, w ramach wolontariatu, stają z puszkami podczas różnych wydarzeń szkolnych. Ale to nie jedyny sposób pozyskiwania środków:  „Przed Bożym Narodzeniem sprzedawano pierniki, bombki. W zeszłym roku były pierniki akurat, a kilka lat z rzędu robiliśmy taką choinkę, z której dochód ze sprzedaży bombek był przeznaczony właśnie na Fundację Świętego Mikołaja, na stypendia. Później w walentynki sprzedawano ciasteczka, karteczki. I to wszystko zasilało dochód” – mówiła dyrektor II LO Beata Salata.

O tym, komu zostanie przyznana ta forma wsparcia decyduje specjalnie powołana kapituła, przyjmująca wnioski i rozpatrująca je pod kątem wymagań, które muszą zostać spełnione, aby stypendium otrzymać.

Przy okazji rozmowy o stypendiach nie sposób nie wspomnieć o szczególnie wyróżniających się absolwentach, którzy także często z nich korzystali. Do liceum uczęszczały osoby, które teraz dostały się na swoje wymarzone studia.

„Ten rok szkolny, ta matura pokazała, że mieliśmy bardzo dobry rocznik, ponieważ, pewnie nie w stu procentach, ale w znacznej większości ci młodzi ludzie podostawali się na wymarzone studia, a czasami dostali się na studia takie, które były drugim ich wyborem, ale okazały się dla nich najlepsze. Mieliśmy też sukces pod względem tych młodych ludzi, którzy dostali się na taki bardzo prestiżowy kierunek, jak kierunek lekarski, ponieważ aż 12 osób z II Liceum dostało się na studia lekarskie. 12 osób, ja myślę, że takiej liczby jeszcze w historii Końskich nie było” – opowiadała Beata Salata.

Dowiedzieliśmy się, że szkoła przyznaje nie tylko stypendia z Fundacji Świętego Mikołaja, ale też inne, fundowane przez Stowarzyszenie na rzecz II Liceum Ogólnokształcącego w Końskich. Te skierowane są między innymi do pierwszoklasistów, którzy dołączyli do szkoły z największą ilością punktów. Na nie liczyć też mogą osoby utalentowane w dziedzinie nauki, sportu oraz kultury.

Takie formy wsparcia talentów szkolnych na pewno przyczyniają się do rozwoju uczniów, którzy je otrzymują. Jest to też bezpośrednia oznaka docenienia ich zaangażowania w dziedzinę, z której osiągi pozwalają im na otrzymanie stypendiów. O absolwentach II Liceum Ogólnokształcącego w Końskich zapewne nieraz jeszcze usłyszymy. A już niedługo będziemy relacjonować uroczystość rozdania stypendiów oraz opublikujemy listę osób, którym je przyznano.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *