REKLAMA

O Małachowskim w naukowym gronie [wideo, zdjęcia]

Konferencja naukowa pt. „Stanisław Małachowski – Konecczanin wśród pierwszych obywateli Rzeczpospolitej” w sobotę przyciągnęła wielu miłośników nauki oraz historii do siedziby Krajowego Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości przy ulicy Staszica w Końskich. Wydarzenie zorganizowały Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Końskich, Muzeum Regionalne PTTK w Końskich, Komisja Opieki nad Zabytkami PTTK w Końskich pod patronatem Urzędu Miasta i Gminy Końskie. 

REKLAMA

By posłuchać o Stanisławie Małachowskim do KSWP dotarli także przedstawiciele władzy: marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, starosta konecki Grzegorz Piec, burmistrz Końskich Krzysztof Obratański oraz jego zastępca Krzysztof Jasiński.

Gospodarz gminy otworzył konferencję –„Proszę Państwa jeżeli urzęduje się w Pałacu im. Małachowskich to to zobowiązuje i taka konferencja bez udziału miasta i gminy Końskie nie mogłaby się odbyć. Natomiast Ci, którzy spróbowali przejechać w ostatnim roku przez miasto mają tego świadomość, że szacunek dla przeszłości w Końskich ma wymiar nie tylko deklaratoryjny. Jest czymś co rzeczywiście przełożone jest na zamierzenia inwestycyjne, na duże pieniądze. Rozmiary działań, które zmierzają do przywrócenia tego, co Małachowscy pozostawili tu po sobie potwierdzają to co ja mówię” – przemawiał burmistrz Obratański.

REKLAMA

Konferencja początkowo miała się odbyć 21 listopada 2020 roku, ale szyki organizatorom pokrzyżowała pandemia. Wówczas jednak ogłoszono konkursy dla dzieci i młodzież, związane także ze Stanisławem Małachowskim –„PTTK Końskie przeprowadziło konkurs na projekt znaczka pocztowego. Zgłosiło się kilkanaście dzieciaków, a konkurs został rozstrzygnięty” – mówi Wojciech Pasek, główny organizator konferencji.

W konkursie o temacie „Stanisław Małachowski – Marszałek Sejmu Wielkiego” zwyciężyła Małgorzata Peliwo, natomiast o temacie „PTTK w służbie krajoznawstwa i turystyki na Ziemi Koneckiej” Maja Kwiecińska. Wojciech Pasek poinformował także o rozstrzygnięciu konkursu na projekt pocztówki i kartki korespondencyjnej. W pierwszej kategorii zwyciężyła Antonina Kabała, w drugiej Nina Kania.

Przy okazji konferencji nagrodzono laureatów i wyróżnionych w tych konkursach. Przedstawiciele Polskiego Związku Filatelistycznego oraz PTTK-u wręczyli im dyplomy oraz nagrody.

Następnie rozpoczęła się już konferencja w całości poświęcona życiu i działalności urodzonego w Końskich Stanisława Małachowskiego. A wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele takich instytucji jak Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Instytutu Historii i Nauki PAN w Warszawie, czy Izby Gospodarczej Ubezpieczeń i Obsługi Ryzyka z Warszawy.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa fotogramów przygotowana przez Starostwo Powiatowe w Końskich pt. „Marszałek Stanisław Małachowski – Konecki ojciec Konstytucji 3 Maja”. Przypomnijmy, że wystawę tę przedstawiciele powiatu koneckiego przygotowali na 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *