REKLAMA

Odbył się briefing o projekcie innowacyjnej ciepłowni w Końskich [wideo, zdjęcia]

W piątek w Urzędzie Miasta i Gminy w Końskich odbyło się spotkanie dotyczące budowy innowacyjnej ciepłowni za ponad 33 miliony złotych, które miało na celu podział obowiązków pomiędzy zainteresowanymi stronami. Po rozmowach „za zamkniętymi drzwiami” przed urzędem odbył się briefing prasowy. 

REKLAMA

W spotkaniu udział wzięli burmistrz Końskich Krzysztof Obratański, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej Grzegorz Wiśniewski oraz przedstawiciele konsorcjum firm RAFAKO Innovation, które wykona dokumentację projektową.

„Przed chwilą zakończyła się konferencja robocza dotycząca projektu, który dla gminy Końskie ma charakter rewolucyjny, ale swoim znaczeniem wykracza daleko poza granice naszej gminy. Chodzi o innowacyjny projekt „ciepłowni przyszłości”. Konsorcjum, którego liderem jest RAFAKO Innovation reprezentowane przez panią prezes i pana wiceprezesa i Instytut Energetyki Odnawialnej z panem doktorem Wiśniewskim na czele przygotowali projekt wspólnie z Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Końskich, który w naborze konkursowym Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zajął pierwsze miejsce pod kątem innowacyjności, skuteczności przedstawionych założeń realizacyjnych. W Końskich może więc być zrealizowany taki projekt, który jest inny, niż dotychczas realizowane, ponieważ zakłada, że znakomitą większość energii cieplnej będziemy produkować ze źródeł odnawialnych, że sposób jej produkcji i dystrybucji będzie w skali nie tylko Polski, ale i Europy na tyle innowacyjny, że może jako pewien moduł przykładowy, demonstrator być przedmiotem naśladownictwa, powielania zarówno w Końskich, jak i poza Końskimi” – opowiada nam Krzysztof Obratański.

REKLAMA

Wkrótce ma powstać dokumentacja projektowa dla inwestycji. Spotkanie miało na celu między innymi rozdzielenie obowiązków przez zainteresowane innowacyjną ciepłownią podmioty.

„My jako firma RAFAKO Innovation od lat jesteśmy związani z energetyką. Obecnie chcemy zaistnieć i bardzo mocno być obecni w procesie dekarbonizacji i transformacji polskiej energetyki w kierunku zielonego ładu. Stąd nasze zaangażowanie w projekty związane z zieloną energią. Razem z Instytutem Energii Odnawialnej przy udziale i wsparciu miasta Końskie przygotowaliśmy wniosek, który został najwyżej oceniony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, będziemy opracowywać kolejne stadia, będziemy pracować nad tym, aby wszystkie założenia tego wniosku zrealizować i przystąpić do tego, żeby w mieście Końskie wybudować pierwszą taką instalację, która będzie wzorem i źródłem czerpania doświadczeń i nowych rozwiązań w procesie transformacji energetycznej z możliwością wykorzystania w innych miastach Polski” – mówi nam Mariusz Twardawa, wiceprezes RAFAKO Innovation.

A co zakłada projekt? Jakie efekty ma przynieść „ciepłownia przyszłości”?

„To nie jest przypadek, że taki projekt jest realizowany w Końskich, w miejscowym Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej. Wynika to z dwóch powodów – po pierwsze PEC Końskie jest typowym, jeśli chodzi o strukturę wytwarzania ciepła przedsiębiorstwem ciepłowniczym. W stu procentach w zasadzie wytwarza ciepło w procesie spalania węgla i jest to problem środowiskowy, a przede wszystkim jest to problem kosztów produkcji ciepła dla mieszkańców. Ale ten projekt nie jest przypadkowy dlatego, że PEC w Końskich i pan prezes Szatkowski już kilka lat temu przygotowuje strategię wyjścia z węgla, co nie jest prostym zadaniem przedsiębiorstw ciepłowniczych. Mieliśmy przyjemność opracowania takiej strategii, dość ambitnej, chcieliśmy doprowadzić do obniżenia udziału węgla do 50% i wprowadzić odnawialne źródła energii do pozostałych 50%. Idziemy dalej jeśli chodzi o innowację i ambicję, bo tam będzie 80% źródeł odnawialnych i tylko 20% węgla. Jeśli nam się uda to mamy kilka efektów – możemy przenieść ten projekt na teren całego miasta, czyli obniżyć spalanie i zmniejszyć koszty produkcji ciepła, ale możemy też to doświadczenie przenieść do innych miast w Polsce, których jest co najmniej 400, które mają takie same problemy” – tłumaczy nam Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Budżet całego przedsięwzięcia to 38 milionów złotych. Cała „ciepłownia przyszłości” znalazłaby się na kilku nieruchomościach należących do gminy Końskie: terenach Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, działce na terenach przemysłowych Końskich, a także na działce po dawnym Zamtalu. Do tego ogromnego projektu w tkn24 będziemy jeszcze powracać.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *