REKLAMA

Owczarek i Soboń komentują decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego [wideo]

W piątek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach umorzył postępowanie dotyczące skargi na obwieszczenie wojewody świętokrzyskiego, które oznajmiało rozwiązanie Rady Powiatu Koneckiego. To oznacza, że byli radni i były zarząd powiatu nie osiągnęli swojego celu – nie powrócą (przynajmniej póki co) do pełnionych wcześniej funkcji. Pewnym jest, że już 16 czerwca mieszkańcy powiatu koneckiego będą musieli wybrać nowych radnych. Tę sytuację komentują dla nas: były opozycyjny radny Wojciech Owczarek – to on był osobą, która złożyła do wojewody zawiadomienie o możliwości bezprawnego działania zarządu (a od tego zawiadomienia rozpoczęła się całą procedura skutkująca rozwiązaniem rady) oraz będący po drugiej stronie barykady były wicestarosta i starosta konecki Bogdan Soboń. 

REKLAMA

„Jesteśmy w stałym kontakcie z profesorem Chmajem i profesor po otrzymaniu uzasadnienia z Kielc podejmie decyzję. Jest naszym pełnomocnikiem, a sąd uznał jego pełnomocnictwo, które zostało udzielone zarówno przez Zarząd jak i radę skutecznie. Zdajemy się na autorytet profesora Chmaja. Na pewno będzie zażalenie na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, bo tak szczerze mówiąc pan komisarz, pan Piec wycofał nie swoją skargę. Nawet laicy głowią się jak on to mógł zrobić. Okazuje się, że prawo jest jakie jest. Tak na logikę: jeżeli ja się skarżę to jakiejś instancji, a ktoś inny mi tę skargę wycofuje to jakie ja mam możliwości jakiejkolwiek obrony? […] Jak się można zgodzić na takie postanowienie? To postanowienie 17 maja wydał WSA i w związku z tym profesor jako nasz pełnomocnik po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia ustosunkuje się, napisze on zażalenie w naszym imieniu do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W tym układzie na pewno wybory się odbędą… gdyby sąd to rozpatrzył może byłoby inaczej, a tak to trochę umył ręce niczym Piłat. Profesor Chmaj po naszej rozmowie na pewno  z zażaleniem do NSA się zwróci. […] Na sesji 20 marca mówiłem, że nastąpi wielki chaos, on jest i będzie się potęgował i pognębiał. Na dzień dzisiejszy, na 21 maja wynika, że będą dwie rady i dwa zarządy. Któryś będzie ważny, a któryś będzie nieważny. Potem mogą pójść procesy odszkodowawcze, bo jedni i drudzy zostaną wprowadzeni w błąd. Jeżeli zostanie stara rada przywrócona to nowa się będzie sądziła – no bo jakim prawem poniosła koszty. Jeżeli będzie usankcjonowana nowa rada to stara też może się o odszkodowania różne ubiegać. Jest chaos niewątpliwy i paraliż powiatu na przynajmniej dwa lata” – mówi Bogdan Soboń, były starosta i wicestarosta konecki.

„Nie jestem zaskoczony decyzją sądu. Uważam ją za słuszną. W moim przekonaniu jest ona właściwa. Podobnie jak decyzja wojewody, która rozwiązała radę powiatu. W mojej ocenie ważniejsze są konsekwencje tego orzeczenia sądowego. Tak naprawdę kończymy etap niepewności, stoimy przed wyborami, przed pewnikiem. One odbędą się 16 czerwca, kończy się też pewien etap istnienia Zarządu, który skompromitował się, skompromitował nas, bo przecież reprezentował wszystkich wyborców, wszystkich mieszkańców powiatu koneckiego. Zarząd ten przeszedł już do historii i mam nadzieję, że na trwałe. Przed nami wybory. To orzeczenie sądu, które miało miejsce w piątek daje szansę na ponowny wybór osób, które oddadzą się całości pracy, będą to osoby kompetentne i nie popełnią tak prostych błędów jak poprzedni zarząd” – mówi Wojciech Owczarek, były radny powiatowy.

REKLAMA

 

REKLAMA

One thought on “Owczarek i Soboń komentują decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego [wideo]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *