REKLAMA

Owocna współpraca Nadleśnictwa Barycz z gminą Końskie. Zobaczcie wspólne projekty [wideo, zdjęcia]

Gmina Końskie na całej swojej powierzchni znajduje się w obszarze Nadleśnictwa Barycz. Przyjrzeliśmy się współpracy koneckiego samorządu z leśnikami reprezentującymi Lasy Państwowe i wspólnie realizowanym projektom i inwestycjom.

REKLAMA

„Ta współpraca jest na wielu poziomach. Z jednej strony to jest kwestia doraźnej współpracy przy realizacji różnych programów i projektów inicjowanych bądź realizowanych przez gminę […] To również programy inwestycyjne. Pierwszy taki przykład mieliśmy w ubiegłym roku, kiedy to z dofinansowaniem ze strony Lasów Państwowych przebudowaliśmy odcinek drogi Modliszewice – Trzemoszna. To jest droga przez las i służy m. in. Lasom Państwowym, ale ma właściciela w postaci gminy Końskie i bez wsparcia ze strony Lasów Państwowych byśmy tego w takim standardzie nie robili” – mówi nam burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański.

Gmina Końskie negocjuje z Nadleśnictwem Barycz współudział przy realizacji kolejnych zadań. Burmistrz Obratański poinformował nas o dwóch takich inwestycjach.

REKLAMA

„Wiemy, że jednym z większych problemów w Sielpi jest kwestia dojazdu i wyjazdu. To, co obserwujemy w niedzielne popołudnie, czyli oczekiwanie nawet godzinne na wyjazd z Sielpi to nie jest coś, co jest akceptowalne. Póki co rozmiary inwazji na Sielpię są takie, że jedna droga wjazdowa od ulicy Kieleckiej nie pozwala na lepsze rozwiązanie, natomiast z samej Sielpi, z ulicy Wjazdowej wychodzą dwie drogi leśne prowadzące do Gatnik, albo druga – dalej przez Gatniki – do Piekła. Prowadzimy rozmowy w temacie przebudowy tych dróg do takiego standardu, które by mogły przenieść część ruchu samochodowego” – opowiada nam Krzysztof Obratański.

Drugim projektem, który może zostać zrealizowany dzięki współpracy z Lasami Państwowymi jest zamiana gruntów pod budowę Centrum Aktywności Lokalnej w Pile. Burmistrz Końskich ma nadzieję na pozyskanie miejsca dla placówki jeszcze w tym roku –„W gminie nie wszystkie nasze miejscowości wiejskie mają własne nieruchomości, które pozwoliłyby na prowadzenie działalności integracyjnej. Tak jest m. in. z Piłą, która od lat stara się o pozyskanie skrawka gruntu, na którym mogłoby powstać miejsce integracji. Jesteśmy już po ustaleniach dotyczących zamiany gruntów” – mówi Obratański.

O współpracy z gminą Końskie opowiedział nam także rzecznik prasowy Nadleśnictwa Barycz Kamil Kubicki.

„W obrębie Nadleśnictwa Barycz znajduje się kilka gmin, w tym największa – gmina Końskie […] Inwestycje drogowe ułatwiają możliwość przemieszczania się w ruchu turystycznym. Stawialiśmy też tablice informacyjne przy zbiornikach wodnych w Końskich, ale również wspólnie budowane drogi z gminą bądź te, które sama buduje gmina nawiązują do szlaku dróg turystycznych w Sielpi, które ułatwiają ruch turystyczny wczasowiczom” – mówi nam Kamil Kubicki.

Tablice, które umieściło jakiś czas temu Nadleśnictwo Barycz przy zbiornikach w Sielpi oraz przy ulicy Browarnej w Końskich traktowały o właściwym dokarmianiu ptaków.

Jakiś czas temu gmina Końskie wyremontowała także ulicę Jarzębinową w Sielpi. Wskutek przebudowy powstała tam także droga rowerowa, którą Nadleśnictwo zamierza przedłużyć na gruntach Lasów Państwowych aż do Sokołowa.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *