REKLAMA

Podsumowanie roku inwestycji w gminie Radoszyce [wideo, zdjęcia]

W mijającym roku 2021 gmina Radoszyce poczyniła szereg inwestycji. Oto podsumowanie tegorocznych przedsięwzięć.

REKLAMA

Wiele inwestycji zrealizowanych zostało w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Pierwszym z nich był projekt „Świetlice w gminie Radoszyce”, który polegał na odbudowie dwóch świetlic w miejscowościach Mościska Duże i Jakimowice. Wymieniona została między innymi instalacja centralnego ogrzewania oraz piece, wykonano też nowe łazienki. Koszt projektu wyniósł nieco ponad 470 tysięcy złotych, z czego ponad 430 tysięcy to środki zewnętrzne z funduszy Unii Europejskiej.

REKLAMA

Gmina Radoszyce zdecydowała się na odbudowę świetlicy także w Wilczkowicach. Koszt inwestycji to nieco ponad 560 tysięcy złotych, z czego, podobnie jak w przypadku odbudowy świetlic w Mościskach Dużych i Jakimowicach, aż 95% stanowią środki unijne.

Zakończono również termomodernizację kompleksu budynków użyteczności publicznej w Radoszycach – szkoły podstawowej, budynku po gimnazjum oraz hali sportowej. Całkowity koszt inwestycji to ponad 4 miliony 100 tysięcy złotych, z czego ponad 3 miliony 800 tysięcy podchodzi z dofinansowania. Zadanie realizowała firma PER-MIR.

Jednym z realizowanych projektów była budowa ponad 5 kilometrów kanalizacji Skanalizowany został Kapałów Górny oraz kilka ulic w Radoszycach – Spółdzielcza, Piotrkowska, Kościuszki, Krakowska i Szkolna. Koszty przedsięwzięcia wyniosły niemal 4 miliony 400 tysięcy złotych, z czego ponad 2 miliony 800 tysięcy zł to dofinansowanie z funduszy unijnych. Stopień skanalizowania gminy Radoszyce po realizacji przedsięwzięcia wynosi około 42%.

W Przedszkolu Samorządowym w Radoszycach zainstalowano specjalne lampy ultrafioletowe mające na celu na bieżąco oczyszczać powietrze z bakterii i wirusów powodujących infekcje. Koszt instalacji wyniósł niemal 20 tysięcy złotych.

Kolejną z inwestycji było utworzenie drugiego Klubu Seniora w Radoszycach oraz realizacja zajęć dla jego członków. Inwestycja opiewała na ponad 550 tysięcy złotych, z czego aż 95% pochodzi ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Jednym z większych przedsięwzięć w gminie Radoszyce jest rewitalizacja zalewu Antoniów. Zainstalowano już nowy monitoring oraz wodociąg, a na podjeździe i parkingu pojawiło się kruszywo, a miejsca te na wiosnę 2022 roku mają zostać wyłożone kostką. Koszt materiałów budowlanych wyniósł około 200 tysięcy złotych. W tym roku nad „Antoniowem” pojawiło się też częściowe oświetlenie. 

 

Zakończono także prace dotyczące odbudowy drogi na odcinku Jacentów – Sokołówka, o łącznej długości 2 kilometrów, o które bardzo intensywnie zabiegali mieszkańcy. Koszty inwestycji wyniosły przeszło 900 tysięcy złotych. Około 420 tysięcy przeznaczył na nie powiat konecki i drugie tyle gmina Radoszyce.

W ramach Polskiego Ładu gmina otrzymała 4,5 miliona złotych z dotacji, a samorząd przeznaczy wstępnie kolejne 500 tysięcy złotych ze środków własnych, na modernizację placówek edukacyjnych w Górnikach, Wilczkowicach, Kapałowie, oraz Kłucku. Szkoły w Górnikach i Wilczkowicach zyskają nowe sale gimnastyczne, a ośrodki w Kłucku i Kapałowie przejdą termomodernizację.

Jednym z przedsięwzięć było również dofinansowanie poradni ginekologicznej w Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Radoszycach. Gmina przekazała na ten cel ponad 150 tysięcy złotych.

To jednak nie wszystko, co działo się w tej gminie. O wszelkich informacjach można dowiedzieć się z działu Informator Samorządowy gminy Radoszyce w naszym portalu www.tkn24.pl.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *