REKLAMA

Policja apeluje o ostrożność w lesie. Jest aplikacja, która może pomóc

Grzybobranie to dobry sposób na spędzenie wolnego czasu i aktywny wypoczynek na łonie natury. Doświadczenia lat ubiegłych i zgłoszenia przyjmowane przez policjantów pokazują, że nie wszyscy amatorzy grzybów znają jednak lasy, do których się udają. Często wybierają się tam w pojedynkę, przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Końskich apelują więc o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię. Zalecane jest także korzystanie z aplikacji Lasów Państwowych – Mobilnego Banku Danych o Lasach.

REKLAMA

-„Odnotowaliśmy kilka przypadków zgłoszeń od osób, które zabłądziły w lesie. Między innymi w tym tygodniu otrzymaliśmy zgłoszenie, że 75-letni mężczyzna zgubił się w lesie. Szczęśliwie przed dojazdem patrolu napotkał on postronne osoby i bezpiecznie opuścił las. Z mężczyzną mundurowi przeprowadzili rozmowę profilaktyczna dotyczącą potencjalnych zagrożeń związanych z samotnym chodzeniem po lesie” – informuje nas st. sierż. Marta Przygodzka, oficer prasowy KPP w Końskich.

REKLAMA

Osoby, które wybierają się do lasu często tracą orientację w terenie i nie potrafią znaleźć drogi powrotnej do zaparkowanego pojazdu czy domu. Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, które mogą zakończyć się tragicznie koneccy policjanci apelują o rozsądek, rozwagę, większą wyobraźnię i przestrzeganie kilka podstawowych rad:

  • Starajmy nie wybierać się do lasu w pojedynkę,
  • Nie oddalajmy się od osób z którymi wybraliśmy się na grzybobranie. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym,
  • Zabierzmy ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią, który może okazać się bardzo przydatny w sytuacjach kryzysowych,
  • Zapamiętujmy punkty odniesienia, albo nawet oznaczajmy je, tak aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca z którego wyruszyliśmy,
  • Oceńmy realnie swoje możliwości i czas jaki zamierzamy spędzić w lesie,
  • Jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych,
  • Nie wybierajmy się do lasu po zmierzchu,
  • Jeśli nasi znajomi lub bliscy zabłądzili w lesie, nie zwlekając zaalarmujmy Policję.

Mając na uwadze przypadki zaginięć w lasach, zazwyczaj podczas grzybobrania, Lasy Państwowe udostępniły bezpłatną aplikację Mobilny Bank Danych o Lasach (w skrócie mBDL), która umożliwia bezpośredni dostęp do map lasów na smartfonach i tabletach. Aplikacja wyposażona jest dodatkowo w zapis punktu z lokalizacji GPS, zapis trasy oraz prostą nawigację, dzięki której dostaniemy się do wskazanego punktu.

REKLAMA

Dodaj komentarz