REKLAMA

Poznali bliżej historię Powstania Warszawskiego [zdjęcia]

Niepubliczne Technikum Zawodowe w Końskich Zakładu Doskonalenia Zawodowego od września realizuje projekt pod nazwą: „63 dni chwały – Ocalmy od zapomnienia”. Celem akcji jest przybliżenie uczniom historii Powstania Warszawskiego.

REKLAMA

Projekt skierowany jest do uczniów Technikum ZDZ w Końskich, którzy na co dzień realizują także kształcenie w ramach klas mundurowych i został dofinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej. Kształtowanie postaw moralnych i patriotycznych oraz pogłębienie wiedzy historycznej to główne cele tej inicjatywy.

REKLAMA

W ramach tego przedsięwzięcia młodzież poznała historię Powstania Warszawskiego. Wytypowana grupa uczniów odbyła serię warsztatów na ten temat, a poprowadził je nauczyciel historii Jarosław Wasiński. Uczniowie poznali okoliczności, które poprzedziły wybuch Powstania. Poruszono tematy dotyczące „Akcji Burza”, a także zaprezentowano przebieg walk, uwzględniając rolę kanałów warszawskich oraz organizację poczty polowej. Dzięki materiałom, skryptom i publikacjom, a także tekstom źródłowym przeanalizowano różne aspekty życia w okupowanej Warszawie. Opowiedziano między innymi o trudnościach i problemach z jakimi borykali się powstańcy, a także omówiono wpływ powstania na życie mieszkańców stolicy. Uczestnicy spotkania zapoznali się z twórczością z tamtego okresu, m.in. z dziełami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Różewicza i posłuchali zakazanych piosenek.

Projekt przewiduje również spotkania z żyjącymi świadkami Powstania, a także wycieczkę do Muzeum Powstania Warszawskiego. W obliczu dynamicznej sytuacji epidemiologicznej w kraju, część warsztatów odbyła się jeszcze podczas nauki w szkole, a część została zrealizowana zdalnie. Uczniowie przygotowali prace plastyczne upamiętniające powstańcze walki. Przygotowano także prezentacje multimedialne, które przedstawiają wybrane sylwetki powstańców warszawskich.

Zdjęcia (archiwum szkoły):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *