REKLAMA

Premier Morawiecki w Końskich na zamkniętych spotkaniach [wideo, zdjęcia]

Wizyta Mateusza Morawieckiego w Końskich odbyła się za zamkniętymi drzwiami. Możemy więc z niej zaprezentować Państwu głównie wrażenia i opinie jej uczestników. Z premierem spotkać mogli się tylko wybrańcy – samorządowcy, radni, sołtysi, wybrani działacze. Celem wizyty było promowanie nowego programu Prawa i Sprawiedliwości „Polski Ład”. Niestety postronni obserwatorzy, mieszkańcy miasta, w tym także przedstawiciele naszej redakcji mogli zaobserwować niemal wyłącznie kolumnę rządowych samochodów. 

REKLAMA

Premier Morawiecki przyjechał do Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich. Kolumna aut wjechała na zamknięty plac szkoły, a po kilkudziesięciu minutach wyjechała. Dowiedzieliśmy się, że wewnątrz szkoły odbyło się spotkanie z samorządowcami, wybranymi gośćmi,  w sprawie programu „Polski Ład”:

„Pan premier przedstawił założenia Polskiego Ładu, czyli perspektywy na wyjście z sytuacji pocovidowej. Spotkanie było zamknięte z uwagi na to, że to było spotkanie z samorządowcami z terenu całego woj. świętokrzyskiego, byli parlamentarzyści. Udane, owocne spotkanie. Cieszę się, że p. premier przyjął zaproszenie też tutaj do Starostwa, była okazja spotkać się jako zarząd z premierem. Czekamy na efekty tego, że dostaniemy duże wsparcie i na to się zanosi” – opowiada Grzegorz Piec, starosta konecki.

REKLAMA

„Teoretycznie nie było to nic nowego, czego nie słyszelibyśmy wcześniej w zapowiedziach programu. Natomiast było kilka konkretów dotyczących woj. świętokrzyskiego i możliwość poruszenia naszych lokalnych problemów. Ja zachęcony do udziału w dyskusji przypomniałem o tym, że jednym z największych problemów, który może być rozwiązany przez pieniądze z Polskiego Ładu jest dokończenie ruchu obwiedniowego w Końskich, czyli budowa obwodnicy północnej. Jeżeli nie Polski Ład to na długo, długo nie widzę żadnej innej, lepszej, alternatywnej możliwości sfinansowania tego przedsięwzięcia […] Gospodarzem spotkania był pan starosta Piec i ostateczna lista gości była uzgadniana z nim przez osobę zapraszającą, którą był prezes PiS w świętokrzyskim, pan poseł Lipiec. Było to trochę niespodziewane, ale jeśli już mieć dokończenia z zaskoczeniem to fajnie, że z takim. Wiem, że oprócz samorządowców byli też działacze różnych szczebli: z rad sołecki, Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich. Zakres był chyba dosyć szeroki” – mówi nam Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.

„Premier mówił, że to program przede wszystkim dla samorządów i to takich jak miasto Końskie, powiat konecki, ale nie tylko. Była np. Pani prezydent z Kielc i mówiła o tym, że nowy ład odpowiada też takim miastom jak Kielce. Polski Ład to program dla samorządów, który pozwala niwelować różnice w ich dochodach, infrastrukturze, ale nie tylko dla mniejszych, słabszych samorządów. Jest także dla dużych miast” – tłumaczy Piotr Wawrzyk, wiceminister sprawiedliwości.

-„Spotkanie było o Polsce, o środkach dedykowanych z Polskiego Ładu. Rozmawialiśmy o możliwościach, dofinansowaniach. My mówiliśmy o gospodarce wodnej, bo klimat się zmienia. Przy tych zmianach występują miejsca, gdzie brakuje nam wody, bo gospodarka wodna w Polsce jest daleko nawet za krajami afrykańskim, takimi jak Egipt. Apelowaliśmy by na takie cele znalazły się pieniądze, bo to podstawowe zabezpieczenie w wodę jest najważniejsze dla naszych mieszkańców […] Premier obiecał, ze jeśli chodzi o Konecczyznę, województwo to są mu tereny bliskie, bo stąd pochodzi jego rodzina. Obiecał, że zrobi wszystko by dla województwa świętokrzyskiego było więcej środków” – opowiada Michał Pękala, burmistrz miasta i gminy Radoszyce.

„To spotkanie było o tyle przydatne, że mieliśmy możliwość bezpośredniego kontaktu z premierem. Dyskusji o projektach, które dla samorządów są niezwykle ważne, które samorządowcy z województwa świętokrzyskiego będą chcieli składać w ramach programu inwestycji strategicznych Polskiego Ładu. Tych projektów, nad którymi pracują samorządowcy z woj. świętokrzyskiego jest naprawdę wiele i myślę, że pan premier mógł zobaczyć skalę potrzeb. Premier przedstawił jakie środki będą przeznaczone na Program Inwestycji Strategicznych w tym rozdaniu i w kolejnych latach. Są to bardzo duże środki, na które wszyscy wychodzący z tej sali bardzo liczą” – dodaje Marek Materek, prezydent Starachowic.

Następnie rządowa karawana odjechała do Starostwa Powiatowego. Tam Mateusz Morawiecki udzielił wywiadów wyłącznie mediom publicznym, a następnie odjechał dalej – do Radomska w województwie łódzkim. Przy starostwie żegnali go działacze, Zarząd Powiatu Koneckiego, kilku mieszkańców, ale i przedstawiciele Lotnej Brygady Opozycji, którzy urządzili tam mini happening.

Zdjęcia (własne, Starostwo Powiatowe w Końskich):

 

REKLAMA

3 thoughts on “Premier Morawiecki w Końskich na zamkniętych spotkaniach [wideo, zdjęcia]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *